Pomorski RPO bezkonkurencyjny
Liderem wszystkichprogramów operacyjnych, pod względem podpisanych umów o dofinansowanie, jestRPO woj. pomorskiego – poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dotej pory na Pomorzu podpisano 72 proc. umów na lata 2014-2020.
Jak wynika z przekazanych w poniedziałek przez wiceministrarozwoju danych dot. stanu realizacji programów unijnych, nadal utrzymują siędysproporcje we wdrażaniu środków pomiędzy poziomem regionalnym i krajowym naniekorzyść RPO. Wskaźnik podpisanych umów o dofinansowanie w przypadkuprogramów krajowych wynosi 49 proc., w programach regionalnych 42 proc.,średnio – 46 proc.
„Naszym celem na ten rok jest objęcie umowami połowywszystkich środków z Unii Europejskiej, więc na poziomie krajowym, możemypowiedzieć, że ten poziom już prawie osiągnęliśmy, a na poziomie regionalnymjeszcze trochę nam brakuje” – powiedział na spotkaniu z dziennikarzamiKwieciński.
Dodał, że wydatki na poziomie krajowym wyniosły 12 proc.dostępnych środków, na poziomie regionalnym – 7 proc., średnio jest to prawie10 proc.
W jego ocenie potwierdza się teza, że kluczowy dla tempawdrażania funduszy unijnych w Polsce jest program Infrastruktura i Środowisko.”W tej perspektywie finansowej tym program, który jak gdyby ciągnie całąperspektywę jest program Infrastruktura i Środowisko, a nie programyregionalne, jak to było w poprzedniej perspektywie finansowej” – zauważyłKwieciński.
Jak powiedział, programy regionalne, to „główny obszarniepokoju”. „Zróżnicowania są naprawdę bardzo duże. Liderem nadal jestwojewództwo pomorskie, które w podpisanych umowach ma 72 proc. Pod tym względemjest liderem zdecydowanie ze wszystkich programów, zarówno krajowych jak iregionalnych” – ocenił wiceminister.
Dodał, że zakładany na ten rok pułap 50 proc. w podpisanychumowach osiągnęły również woj. wielkopolskie, które zakontraktowało 55 proc.środków, woj. opolskie (50 proc.) i woj. lubuskie (50 proc.). „Są to regiony,które są zdecydowanie liderami, jeżeli chodzi o podpisane umowy” – zaznaczył.
Według wiceministra, najniższy poziom podpisanych umówdotyczy woj. świętokrzyskiego (24 proc.) i woj. warmińsko-mazurskiego (28proc.).
Natomiast w odniesieniu do płatności – jak zauważyłKwieciński – liderem jest woj. opolskie (13 proc.), które przekroczyło pod tymwzględem nawet średnią dla programów krajowych. Kolejne są woj.: wielkopolskie(8 proc.), pomorskie (8 proc.) i dolnośląskie (8 proc.).
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W ocenie wiceministra regionami, które „zdecydowanie odstająna minus” pod względem wydawania środków unijnych, są woj. lubelskie,kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik wykorzystaniaalokacji wynosi 4 proc.
Jak podkreślił, analiza wykonana przez resort rozwojuwyraźnie wskazuje, że tempo wykorzystywania środków unijnych zależy odsprawności administracyjnej konkretnych samorządów, a nie tego, ile dany regionotrzymuje środków. „Regiony, które są w tej chwili najlepsze, były dobre wpoprzedniej perspektywie. Te regiony, które ślimaczą się z wydawaniem środkówunijnych, są to regiony, które również miały problemy w poprzedniejperspektywie finansowej” – zaznaczył Kwieciński.
Poinformował, że z programów krajowych liderem w odniesieniudo podpisanych umów jest program Polska Cyfrowa, w którym umowami objętych jest56 proc. puli. Powyżej 50 proc., czyli założonego na ten rok poziomukontraktacji, są programy: Polska Wschodnia (51 proc.) i Infrastruktura i Środowisko(52 proc.).
Jeżeli chodzi o wydatkowanie środków, liderem wśródkrajowych programów jest Pomoc Techniczna (22 proc.), Wiedza, Edukacja, Rozwój(16 proc.) oraz Infrastruktura i Środowisko (14 proc.).
Jak podał resort rozwoju, do 30 września 2017 r. KomisjaEuropejska wypłaciła Polsce niemal 5,3 mld euro z polityki spójności -najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. To 32 proc. z 16,3 mld europrzekazanych dotychczas państwom członkowskim. Jednocześnie jest to 6,8 proc.alokacji dostępnej dla naszego kraju w ramach perspektywy 2014-2020 (bezfunduszy Europejskiej Współpracy Terytorialnej).
„