Nowy dworzec w Wadowicach – tak ma wyglądać
Zakończył sięorganizowany przez Gminę Wadowice, konkurs architektoniczny na opracowaniekoncepcji projektowej dla budynku dworca PKP w Wadowicach w ramach zadania pn.”Nadanie nieczynnemu budynkowi dworca PKP w Wadowicach nowych funkcji przezstworzenie miejsca aktywności społecznej”.
Głównym celem konkursu było wyłonienie innowacyjnej,najlepszej pod względem architektonicznym, funkcjonalnym i użytkowym koncepcjizagospodarowania budynku dworca PKP w Wadowicach. Trwający od lutego 2017 r.konkurs, wzbudził wśród biur projektowych z całej Polski spore zainteresowanie.Do złożenia prac konkursowych sąd zaprosił 13 pracowni, które po wstępnejweryfikacji spełniały wymagane kryteria. W finale konkursu znalazły się tylkodwie prace, które, jak się później okazało, były pracami na miarę zwycięskichopracowań.
Sąd konkursowy przyznał dwie nagrody. Pierwszą oraz trzecią.Zwycięską pracę opracowało biuro projektowe pn.: „KartonArchitekci” z Krakowa.Uzyskała ona, w ocenie sądu konkursowego, 90/100 możliwych punktów. Praca wzdecydowanej większości spełnia oczekiwania i warunki określone w regulaminiekonkursu. Zaproponowane rozwiązania są mocno osadzone w historii miasta, ajednocześnie posiadają, charakterystyczne dla współczesnych czasów,rozwiązania.
„W naszych założeniach chcemy aby budynek oprócz sprawnegofunkcjonowania wykreował trwałe, współczesne wartości architektoniczne.Skupialiśmy się nad wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych systemówzagospodarowania i wyposażenia budynku” przyznali po konkursie twórcyzwycięskiej pracy konkursowej.
Fasadę istniejącego budynku pozostawiono w większości bezzmian, a jedyne zmiany które wprowadzono zostały zaakcentowane w postacinowoczesnych form uwidocznionych w skrajnych częściach budynku. Nad istniejącączęścią restauracyjną budynku, w jego południowej części, wprowadzonoprzeszklony taras z funkcją kawiarni. Z drugiej strony budynku, w miejscu poistniejących barakach oraz toaletach, zaprojektowana została nowoczesna bryła,w której zlokalizowano takie pomieszczenia jak: szatnia, sanitariaty oraz saledydaktyczne. Wnętrze budynku, na każdej z kondygnacji, zostało konsekwentnieotwarte i podzielone na strefy, w których każda spełnia swoją określonąfunkcję. Na parterze budynku zachowana została cześć gastronomiczna, w ramachktórej otwarto przestrzeń restauracyjną na budynek oraz na istniejące podcienieprzy wschodniej elewacji. Sala restauracyjna została połączona ze wspomnianymjuż wyżej tarasem, co nadało jej atrakcyjny wygląd oraz wielofunkcyjnycharakter. W dalszej części zaprojektowano strefę relaksu, poczekalnię orazpomieszczenia kasowe PKP, których forma i styl skrupulatnie oddają duchagalicyjskiego dworca PKP. Nie sposób nie wspomnieć również o niezwykleinteresującym rozwiązaniu, jakie zostało zaproponowane podczas kreowaniagalicyjskiej przestrzeni dworca. Cegła, uzyskana z rozbiórki ścian działowychbudynku zostanie wykorzystana jako posadzka w pomieszczeniach, co w połączeniuz zachowanymi żyrandolami, ławkami dworcowymi oraz kasami w pełni oddajehistorię tego miejsca.
W dalszej części budynku, styl galicyjski oddaje polenowoczesności. Stopniowo poprzez salę dydaktyczno – wystawienniczą przechodzi,nowoczesnym przeszklonym przejściem, w nowo zaprojektowaną bryłę budynku w jegopółnocnej części. Na uwagę zasługujewielofunkcyjność sali dydaktycznej, której ścianki działowe zostały podwieszonena szynach, co w łatwy sposób pozwoli na dzielenie sali w mniejszeprzestrzenie, według potrzeb jej użytkowników.
Na piętrze budynku zostało zaprojektowane nowoczesne centrumkonferencyjne, w którym możliwe będzie organizowanie spotkań oraz szkoleń dlastowarzyszeń, organizacji oraz grup działających na terenie Gminy,organizujących zajęcia dla lokalnej społeczności. Kompozycja, jak równieżwyposażenie przestrzeni konferencyjnej zapewnia wykorzystanie nowoczesnego(innowacyjnego) sprzętu multimedialnego, szerokopasmowego internetu oraz innychform, które są niezbędne dla realizacji funkcji sali konferencyjnej.Wyposażenie, jak również zaplecze zapewniają szeroko pojęte możliwościorganizacji czasu (spotkań, szkoleń, prelekcji, wykładów itp.) społecznościlokalnej w różnych grupach wiekowych i tematycznych. Wyposażenie jestnowatorskie i zapewnia min. ilość elementów takich jak: system projekcjifilmów, prezentacji itp., system inteligentnego oświetlenia, nagłośnienie,rozwiązań wzorowanych na „smart office” tj. ułatwiających korzystanie zprzestrzeni np. rozwiązania akustyczne, wentylacyjne itp.
Oprócz zaproponowanej funkcji konferencyjnej, zaprojektowanepomieszczenie może równie dobrze pełnić funkcję ekspozycyjno – wystawienniczą.W tej części zaproponowano odsłonięcie istniejącego stropu i otwarcieprzestrzeni. W ten sposób wyeksponowano piękną konstrukcję więźby dachowej,która w połączeniu z ceglanymi ścianami w idealny sposób oddaje charakter tegomiejsca. Ponadto, więźba dachu, którawzmocniona została stalową konstrukcją, daje możliwość na doposażenie salizarówno w elementy oświetleniowe, pozwalające na eksponowanie wystaw, jakrównież elementy audiowizualne. Całość sprawia, że sala ma ogromny potencjał dopodążania z duchem czasu oraz nowymi oczekiwaniami względem jej obecnych, atakże przyszłych użytkowników. Ciekawym i wartym uwagi zabiegiem, jestzlokalizowanie w pozostałej części poddasza małej sali konferencyjnej, którapoprzez swoją przeszkloną część, otwiera widok na główną salę. Ponadto wprzestrzeniach pierwszego piętra oraz poddasza, zaprojektowano sanitariaty,biuro administratora budynku, pomieszczenie techniczne oraz magazynowe, któresą niezbędne do funkcjonowania całego obiektu.
Praca została wysoko oceniona pod względem zaproponowanegopodziału przestrzeni pod kątem funkcjonalnym i użytkowym oraz kreatywnościzastosowanych rozwiązań tj. możliwości adaptacyjnych pomieszczeń, elastycznośćich użytkowania oraz mobilność, a co najważniejsze podatności na zmiany wprzyszłości. Dużym plusem całego opracowania jest wprowadzenie na każdejpłaszczyźnie rozwiązań, pozwalających na korzystanie z budynku przez osoby niepełnosprawne, a także osoby starszez ograniczoną zdolnością ruchową. Doceniony i wyeksponowany w punktacji przezsąd konkursowy atut zaproponowanej koncepcji, to bardzo ładnie zachowana bryłabudynku. Zaproponowana koncepcja jest poprawna architektonicznie i konsekwentnaco sprawia, że zaproponowane w niej rozwiązania stanowią całość funkcjonalną,użytkową i estetyczną.
Przypomnijmy, iż opracowany projekt koncepcyjny to pierwszyetap rewitalizacji budynku dworca PKP w Wadowicach. Projektanci w ramach pracykonkursowej opracowali ponadto program funkcjonalno – użytkowy, który jestniezbędny w dalszym procesie inwestycyjnym. W oparciu o niego, Gmina Wadowicebędzie aplikować o środki zewnętrzne na przebudowę obiektu z funduszyeuropejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
„