Śląskie: jaki Kierunek?
Projekty rewitalizacyjne, innowacje, ograniczanie niskiej emisji i modernizacja Parku Śląskiego to tylko niektóre z kilkudziesięciu pomysłów, które znalazły się w dokumencie Kierunek Śląskie 3.0 – regionalnej strategii tworzonej z udziałem mieszkańców i ekspertów.
W poniedziałek w Katowicach przedstawiciele władz samorządowych i specjaliści z różnych dziedzin brali udział w konferencji podsumowującej prace nad tą inicjatywą oraz towarzyszące jej działania partycypacyjne w ramach akcji „Śląskie. Tu rozmawiamy”.
Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa podkreślił, że Kierunek Śląskie 3.0 to dokument wyjątkowy, bo pisany przez samych obywateli. Powinien być aktualizowany na bieżąco i stać się trwałą dyskusją nad przyszłością regionu, to ma być także klucz do powiązania strategii województwa z programami sektorowymi ? mówił.
„Sytuacja świata się zmienia, władza czasem nie nadąża za zmianami, dlatego musimy być w stałym kontakcie z ludźmi i pytać, co chcą wokół siebie zmieniać. Kierunek Śląskie 3.0 jest właśnie stworzeniem takiego trwałego, mam nadzieję, mechanizmu, stałej rozmowy z ludźmi” – powiedział marszałek.
Pomysł na stworzenia inicjatywy Śląskie 3.0 zrodził się przed dwoma laty. Przed rokiem powstało 28 projektów, stworzonych z udziałem ekspertów. W ostatnich miesiącach zostały one uzupełnione o 30 zgłoszeń samych mieszkańców. Zbierano je w kilkunastu miejscowościach, które odwiedził tzw. filmobus. Pomysły może też było przesyłać przez internet.
„Z tych wszystkich spotkań wynika, że absolutnie potrzebujemy wiedzy ? edukacji wszystkich tych, którzy chcą tworzyć nasz region, chcąc w nim robić rzeczy zwykłe i niezwykłe. Jest potrzeba spotykania się z tymi, którzy mają tę wiedzę, już gdzieś wdrożyli w życie, żeby uczyć się od siebie nawzajem” – powiedział Saługa.
Zgodnie z głównym założeniem zintegrowany rozwój woj. śląskiego ma opierać się na nowoczesnej, kreatywnej gospodarce z wykorzystaniem procesu metropolizacji regionu. Za najistotniejsze elementy uznano m. in. systemy inteligentnej infrastruktury.
58 włączonych do strategii projektów pogrupowano na sześć kluczowych obszarów tematycznych: aktywność przedsiębiorcza i innowacje; rewitalizacja regionu; przyjazny transport i energetyka; kompetencje zawodowe, aktywność obywatelska i innowacje społeczne; metropolizacja aglomeracji górnośląskiej oraz różnorodność i bogactwo kulturowe.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Saługa wskazał, że część pomysłów bazuje na istniejących już obiektach, ale są też całkiem nowe ? jak stworzenie Centrum Dizajnu Społecznego i Przedsiębiorczego. Marszałek zaznaczył, że część pomysłów już jest realizowanych – jak ograniczanie niskiej emisji, polityka senioralna i rowerowa.
W dokumencie mowa też np. o budowie nowych połączeń drogowych oraz rozwoju transportu szynowego ze sztandarowym połączeniem kolejowym z Katowic do Pyrzowic.
Obecny etap prac nad Kierunkiem Śląskie 3.0 nie jest ostateczny. Kolejnym krokiem ma być dialog ze wszystkimi środowiskami zainteresowanymi wdrażaniem konkretnych pomysłów w życie.(PAP)
kon/ par/
„