Fundacja PKP z myślą o seniorach

infotrans
09.09.2016 09:13

Rusza projekt Fundacji Grupy PKP „Nowoczesny Senior ? nauka i integracja”. Inauguracja odbędzie się 16 września b.r. o godzinie 10:00 na terenie Dworca Warszawa Wschodnia (wstęp wolny). Misją Fundacji Grupy PKP jest przeciwdziałaniemarginalizacji różnych grup społecznych, w tym osób starszych. I właśnie w tymcelu stworzono program ,,Nowoczesny Senior ??

Projekt składa się z dwóch części:

  • edukacyjnej (zajęcia z obsługi komputera, prowadzeniaportali społecznościowych i bloga, warsztaty: literackie, z tworzenia filmów,poradników, obróbki zdjęć, z tworzenia modeli biznesowych w ramach start-upów iz partycypacji społecznej)

  • oraz integracyjnej (integracja międzypokoleniowa w ramachprojektu ?Przez pryzmat historii? z młodzieżą w szkołach/technikach, zajęciaruchowe, taneczne, a także gry i zabawy).

Zajęcia odbędą się w dwóch miastach ? Warszawie i Wrocławiu,w okresie od 1 października do 15 grudnia br. Warsztaty potrwają do połowylutego 2017 roku.

Cele projektu

W ramach projektu chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniachz ekspertami i zdobyć wiedzę z zakresu: Czym jest partycypacja społeczna? (UW)Jak założyć Fundację/Stowarzyszenie? (UW) Jak wyliczyć emeryturę/rentę? (ZUS)Wolontariat ? korzyści z bycia społecznikiem. (Fundacja Grupy PKP) Za późno nastart? Start-upy dla seniorów. (AIP) Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, wjaki sposób można założyć i poprowadzić własną działalność, co trzeba zrobićżeby zostać radnym lub wolontariuszem. To nie wiek, ale stereotypy stanowiąprzeszkodę w realizacji pomysłów i samorealizowaniu się na wielu płaszczyznach,w tym społecznych i biznesowych.

Wszystkie inicjatywy powstałe w ramach projektu (blog,gazeta, poradnik, wystawa, etc.) będą wspierane i rozwijane przez FundacjęGrupy PKP. Udowodnimy seniorom, że są oni w stanie pokonać własne uprzedzenia istereotypy oraz aktywnie włączyć się w życie społeczne.

Oczywiście można powiedzieć, że z wiekiem spada sprawnośćorganizmu i zwiększa się ryzyko chorób lub niepełnosprawności, w wyniku czegozmniejsza się aktywność zawodowa czy społeczna. Jednak w tym przypadku zachodziwyraźna korelacja. Zgodnie z danymi GUS-u, bierność w życiu zawodowym ispołecznym oraz ograniczenie kontaktów międzyludzkich przyczyniają się dopogorszenia psychicznej i fizycznej kondycji emerytów. Dlatego muszą oni wyjśćz domów, a my im w tym pomożemy.

Efekt synergii

-?Nasz Fundator, PKP SA, zarządza ponad 100 tys.nieruchomości na terenie całego kraju. Postanowiliśmy zaadaptować niektóre znich pod Inkubatory Przedsiębiorczości dla Osób Starszych, wzorowane naAkademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, ale z małym wyjątkiem. W naszyminkubatorach można będzie nie tylko założyć działalność gospodarczą, ale takżezaangażować się w pracę na rzecz innych ludzi. Jeżeli chodzi o wolontariat, narynku brakuje pośrednika dla dwóch stron: instytucji potrzebujących wolontariuszyi osób chcących zaangażować się społecznie ? mówią przedstawiciele FundacjiGrupy PKP

Obecnie kluby seniorów często działają w oparciu o składkiuczestników. Jednak nie wszystkich emerytów stać na ich opłacanie. DlategoFundacja Grupy PKP wystąpiła do innych fundacji korporacyjnych z inicjatywązorganizowania oraz utrzymania tego typu placówek. Wstępnie Poczta Polskawyraziła zainteresowanie tym projektem. Liczymy, że razem uda nam się stworzyćmiejsca gdzie seniorzy będą mogli pracować i tworzyć projekty, wykorzystującwiedzę oraz doświadczenie zdobywane przez lata.

Oferta Inkubatorów została dostosowana do potrzeb osóbstarszych, na podstawie analizy ich problemów oraz posiadanych zasobów. Nauwagę zasługują następujące inicjatywy:

  1. organizacja czasu wolego dla seniorów;

  2. tworzenie grup zainteresowań oraz dostosowana do potrzebosób starszych oferta kształcenia, np. kursy komputerowe czy językowe;

  3. poradnictwo dla osób starszych w kwestiach prawnych,podatkowych oraz udzielanie celowego wsparcia i niezbędnej pomocy;

  4. współpraca międzypokoleniowa poprzez realizację wspólnychinicjatyw z przedszkolami, szkołami oraz technikami;

  5. edukacja w kwestiach socjalnych zgodnie z promowanym hasłem?Aktywny senior?.

Szkoła talentów

Kolejną, bardzo ważną inicjatywą którą planujemy zrealizowaćw ramach Inkubatorów ? jest szkoła talentów pt. ?Rozwój pasji dla każdego?.Projekt będzie składać się między innymi z:

  1. Mentoringu ? pracy międzypokoleniowej;

  2. Integracji międzykulturowej;

  3. Warsztatów pt. ?Dojrzały artysta?, czyli przedstawieńteatralnych, tzw. ?teatru doświadczeń?, który będzie czerpać tematy na sztuki zhistorii życia swoich aktorów (przykład Pani Róży z ulicy Skaryszewskiej);

  4. Klasa mistrzowska – współpraca z uczelniami wyższymi.

Praca w teatrze wzmacnia kontakty społeczne i zwiększapartycypację społeczną, daje możliwość kontaktów międzypokoleniowych imiędzykulturowych. Dzięki temu przedsięwzięciu seniorzy będą czuli siępotrzebni i pozostaną cały czas aktywni, będą mieli możliwość rozwoju irealizacji swoich pasji, na które w czasie aktywności zawodowej nie mieliczasu.

Partnerzy projektu.

Stowarzyszenie Instytut Aktywizacji Społecznej (UniwersytetWarszawski – UW), Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS, Urząd TransportuKolejowego – UTK, Urząd Komunikacji Elektronicznej – UKE, #WroAccessible16,Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – AIP.