Bydgoszcz wśród liderów zrównoważonego rozwoju
Miasta ozrównoważonym rozwoju to miasta gwarantujące wysoką jakość życia. Taka jest Bydgoszcz? uznali eksperci. Jednocześnie przyznali miastu tytuł lidera w gronie 66 innych wkategorii środowisko.
Gospodarka,społeczeństwo, środowisko i polityka ? to cztery wymiary zrównoważonegorozwoju. Ich suma decyduje o jakości życia. Im wyżej w zestawieniu znajduje sięmiasto, tym lepiej się w nim żyje. Ranking ?Zrównoważony rozwój miast? obejmuje66 miast na prawach powiatu w Polsce. Opracowali go eksperci z CentrumAnalitycznego Polityka INSIGHT na zlecenie Fundacji Schumana i Fundacji KonradaAdenauera w partnerstwie z Orange Polska, Siemens i Veolia Energia Polska SA,patronem medialnym raportu jest Gazeta Wyborcza.
Pełen rankingzostał przedstawiony podczas piątkowej (3.06) konferencji Europolis 2016,której organizatorami są Fundacja Schumana i miasto stołeczne Warszawa.Konferencja odbyła się w Centrum Nauki Kopernik w ramach Europejskiego TygodniaZrównoważonego Rozwoju. W konferencji nasze miasto reprezentowała zastępcaprezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak, która była jednym z prelegentów debaty”Zrównoważonyrozwój w miastach. Przykłady i wyzwania”.Odebrała takżeprzyznane Bydgoszczy wyróżnienie.
-„Tenranking potwierdza, że zmierzamy w dobrym kierunku. Nadal będziemy inwestować wrozwiązania i technologie gwarantujące zrównoważony rozwój miasta.Przygotowujemy się do dalszego rozwoju transportu szynowego w mieście,termomodernizacji kolejnych budynków i rewitalizacji kolejnych terenówzielonych”? podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. ?”Zrównoważonyrozwój wymaga złożonych działań w długiej perspektywie, ale będziemy jekontynuować”? dodaje.
Bydgoszczjest bezkonkurencyjna w kategorii środowisko. Zdaniem ekspertów, to ?zielonemiasto nad rzeką?. Obliczono, ze 100 proc. zanieczyszczeń pyłowych w Bydgoszczyjest neutralizowana i nie trafia do atmosfery, a na hektar powierzchni miastaprzypada 52,4 tony emitowanego dwutlenku węgla, czyli ponad dwukrotnie mniejniż przeciętna w Polsce, która wynosi 119 ton. Aż 94 proc. ścieków, zanimwpłyną do rzek, zostają wcześniej poddane oczyszczeniu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W ogromnejmierze to zasługa proekologicznych działań miasta, co ma swoje odzwierciedleniew wydatkach na ochronę środowiska. W budżecie miasta na ten cel przeznaczamy 6proc. środków ? to dwukrotnie więcej niż średnia krajowa (3 proc.). Te miejskiedziałania na rzecz środowiska to m.in. dotacje do wymiany pieców węglowych ilikwidacji azbestu, wymiana oświetlenia ulicznego oraz oświetlenia w miejskichinstytucjach użyteczności publicznej na LED-owe, zakup niskoemisyjnych pojazdówkomunikacji miejskiej, rozwój komunikacji szynowej, rewitalizacja terenówzielonych, termomodernizacje budynków użyteczności publicznej, unowocześnieniesystemu kanalizacji miejskiej, realizacja programów z zakresu edukacjiekologicznej.
AnalitycyPolityki INSIGHT docenili również działania podejmowane przez mieszkańców. Popierwsze, w raporcie znalazło się stwierdzenie, że Bydgoszcz maponadprzeciętnie aktywne społeczeństwo obywatelskie: na 10 tys. mieszkańcówprzypada 48 organizacji pozarządowych, czyli o ponad połowę więcej niżprzeciętnie. Bydgoszczanie są także bardziej przedsiębiorczy: zakładają rocznie162 firmy (na 10 tys. mieszkańców), czyli o dwie więcej niż średnia w kraju.
„