Strajk transportu we Francji
17 maja strajkpracowników transportu sparaliżował komunikację we Francji. To protestprzeciwko nowemu kodeksowi pracy. Zablokowane były porty i dojazdy do zakładówpetrochemicznych.
18 maja strajkpracowników transportu sparaliżował komunikację we Francji. To protestprzeciwko nowemu kodeksowi pracy. Zablokowane były porty i dojazdy do zakładówpetrochemicznych.
Jak informujeIAR ? szczególnie trudna sytuacja panowała w Normandii, gdzie ruch na drogachuniemożliwiają sznury stojących tam TIR-ów. Podobna sytuacja panowała w innychrejonach kraju, na przykład w okolicach Marsylii. Strajk pracowników spowodowałzakłócenia w kursowaniu pociągów, metra, a na paryskim lotnisku Orly – także wruchu lotniczym.
W wielumiastach odbyły się manifestacje. To protest przeciwko nowemu kodeksowi pracy,który przez dwie trzecie Francuzów uważa za zbyt „kapitalistyczny”,gdyż zezwala pracodawcom na – niezależne od ogólnokrajowych wytycznych -negocjowanie czasu pracy z zatrudnionymi oraz na zwalnianie z powodówekonomicznych. Według rządu, to jedyny sposób na ożywienie gospodarki izahamowanie rosnącego w lawinowym tempie bezrobocia.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Głównymorganizatorem protestów, które mają potrwać przez cały tydzień, jest centrala związkowa CGT, której rodowód częściowo wywodzi się z komunizmu i środowisk bliskich Francuskiej Partii Komunistycznej. Kolejarze zapowiadają strajki w każdąśrodę i czwartek, domagając się podpisania z dyrekcją zbiorowej umowygwarantującej im utrzymanie obecnych przywilejów.
„