Lokomotywy z PESY na wynajem

inforail
16.05.2016 09:01

Z pierwszych informacji, jakie udało nam sięuzyskać przy podpisaniu umowy między PESĄ a Polskim Funduszem Rozwoju wynika,że w naszym kraju powstanie wreszcie spółka, która będzie oferować lokomotywyna wynajem. 

Będą to rzeczjasna produkowane w Bydgoszczy Gamy. Oferta spółki celowej Rail CapitalPartners ma być skierowana zarówno do przewoźników pasażerskich, jak itowarowych, z sektora prywatnego i publicznego. Wśród tych pierwszych wymieniasię tych ogólnopolskich, a także spółki marszałkowskie. Patrząc jednak napolski rynek kolejowy w pierwszej kolejności ofertą mogą być zainteresowaniprzewoźnicy towarowi.

To wspólneprzedsięwzięcie PESY i PFR ma zapewnić przewoźnikom kolejowym dostęp donowoczesnych lokomotyw bez konieczności ponoszenia znaczących nakładówkapitałowych oraz stworzy szansę dalszego dynamicznego rozwoju jednego znajwiększych producentów pojazdów szynowych w Polsce. Do 2020 roku w ofercie pojawisię co najmniej kilkanaście lokomotyw. W przyszłości RCP planuje rozszerzenieoferty o lokomotywy spalinowe i lokomotywy elektryczne wielosystemowe.

Idąc dalej wartododać, że lokomotywy to dopiero początek. Przedmiot działalności ma być rozszerzonyna inne pojazdy kolejowe. To jednak przyszłość. Podobnie jak wejście spółki nainne niż polski rynki. Takie są jednak plany.

Ciekawymrozwiązaniem dla przewoźników może okazać się to, że spółka będzie oferowaćlokomotywy elektryczne, które będą mogły przejechać pewien odcinek bez trakcji.Łączą one możliwości lokomotyw trakcyjnych i manewrowych.

I wreszciedodajmy, że współpraca z PESĄ to początek działalności PFR. Pierwszainwestycja, a mają być następne. Podpisana dziś umowa przewiduje zasileniespółki Rail Capital Partners (RCP), w latach 2016?2020, kwotą 200 mln zł. PESAi FIIK obejmą odpowiednio 51 proc. i 49 proc. udziałów w RCP.

?Misją PESY jestsprzedaż pojazdów szynowych odpowiadających oczekiwaniom klientów, ale na wciążniestabilnym rynku przewozów dla wielu firm wygodniejsze jest dzierżawieniepojazdów ? zadaniowe, celowe i przede wszystkim określone w czasie. Takąwłaśnie możliwość daje formuła oferowana przez RCP? ? mówi Tomasz Zaboklicki,prezes PESA.

Jak poinformowanow komunikacie inwestycja PFR realizowana we współpracy z bydgoską PESA wpisujesię w ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju Plan na rzecz OdpowiedzialnegoRozwoju. PESA jest jednym z dwóch polskich producentów lokomotyw, oferującychwłasne rozwiązania konstrukcyjne, konkurencyjne wobec czołowych globalnychproducentów.

?Celem PolskiegoFunduszu Rozwoju jest wsparcie wzrostu polskich przedsiębiorstw, podnosząc ichkonkurencyjność na rynku lokalnym i międzynarodowym. Finansowanie nowego taborukolejowego jest świetną okazją do rozwoju innowacyjnej polskiej firmy i całegorynku przewozów. Liczymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu PESA będzie mogłarozwinąć produkcję, a krajowi przewoźnicy unowocześnić tabor? ? mówi PawełBorys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

O Polskim Funduszu Rozwoju

Na koniec wartotakże zaprezentować garść informacji o Polskim Funduszu Rozwoju. I tak zgodniez przyjętym przez Polski Rząd Planem Odpowiedzialnego Rozwoju grupa PolskiegoFunduszu Rozwoju ma zostać utworzona do końca 2016 roku. Grupa ma integrować wramach spójnej strategii i profesjonalnych standardów zarządzania takieinstytucje jak: KUKE S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja RozwojuPrzedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.,Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Centrum strategicznym tworzonej grupy jestspółka Polski Fundusz Rozwoju S.A. utworzona przez, zakończone w kwietniu 2016roku, przekształcenie Polskich Inwestycji Rozwojowych S.A. Główne obszarydziałalności Polskiego Funduszu Rozwoju to wsparcie dla małych i średnichprzedsiębiorstw, finansowanie i promocja innowacji, projekty infrastrukturalne,rozwój eksportu oraz inwestycji zagranicznych. Celem utworzenia nowej strukturypolskiego banku rozwoju, zgodnej z najlepszymi międzynarodowymi standardami,jest zapewnienie sprawnych narzędzi realizacji polityki rozwoju, zwiększeniepotencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski w ramach jednolitej platformyinstrumentów rozwojowych dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców isamorządów.