Nowe biletomaty w Rzeszowie

infotrans
16.11.2015 08:22

Jak podaje portal nowiny24.pl, Zarząd Transportu Miejskiegow Rzeszowie montuje właśnie na przystankach 9 kolejnych biletomatów. Elektronika montowana na przystankachautobusowych jest częścią tzw. programu transportowego Rzeszowa. Pod tympojęciem kryje się grupa inwestycji, mających na celu poprawę jakościkomunikacji miejskiej, oraz zmniejszenie korków na ulicach. Łącznie kosztowałyponad 415 mln zł, z czego aż 85 procent Rzeszów dostał z Unii Europejskiej.Miasto kupiło 80 nowych autobusów komunikacji miejskiej, przebudowało alejęWyzwolenia, ul. reklama Lubelską i Podkarpacką, oraz zbudowało dwa systemyelektroniczne: sterowania ruchem i informacji pasażerskiej. Biletomaty itablice System, z którego korzystają pasażerowie MPK opiera się na wieluudogodnieniach, które mają przyciągnąć do autobusów jak najwięcej osób. Miedzyinnymi dlatego ZTM postawił na biletomaty. W pierwszej turze zamontował je w 80nowych autobusach i na 29 przystankach. Drugi etap budowy systemu to 9 nowychautomatów.

– Postawiliśmy je już na ul. Dąbrowskiego, w rejonieskrzyżowania z ul. Bohaterów Westerplatte oraz przy cmentarzu na Wilkowyi.Kolejne będą działać na ul. Budziwojskiej, przy sklepie i kapliczce, naLwowskiej przy szpitalu, Bł. Karoliny obok przedszkola, Lubelskiej na wysokościbloków przy Agrohurcie, Miłej przy domu kultury, Powstańców Warszawy przy domustudenta i Rejtana przy Millenium Hall – wylicza Maciej Chłodnicki, rzecznikprezydenta Rzeszowa.

W nowych biletomatach pasażerowie będą mogli kupić biletyjednorazowe, wieloprzejazdowe i godzinne. Zapłacą za nie gotówką, lub kartą.Drugi element kolejnego etapu budowy systemu to dodatkowe wyświetlaczemontowane na masztach przy przystankach. Do tej pory ZTM zamontował 75podwójnych (obustronnych). Teraz uruchamia kolejnych 89. Dzięki temu informacjebędą wyświetlane na większości przystanków przy głównych ulicach Rzeszowa.

– Każda z tych tablic, podobnie jak autobusy, jestbezprzewodowo połączona z systemem. Dzięki temu informacje o czasie przyjazdudanej linii na przystanek są aktualizowane na bieżąco. Jeśli autobus utknie wkorku i jest spóźniony, pasażerowie od razu o tym wiedzą – mówi MaciejChłodnicki.

Nowe oprogramowanie W ZTM zapewniają, że nowe urządzeniabędą działać do końca tego tygodnia. Zarówno te, jak i zamontowane wcześniejzostały wyposażone w nowe oprogramowanie, co ma zapobiec usterkom, a przedewszystkim zapewnić systemowi wyższy poziom bezpieczeństwa. Urzędnicyprzekonują, że sytuacje jak ta, kiedy przy ul. Dąbrowskiego hakerzy wyświetlilina biletomacie film pornograficzny już się nie powtórzą. Maciej Chłodnickidodaje, że na tym budowa programu transportowego się nie zakończy. W rozdaniuunijnych pieniędzy na lata 2014-2020 Rzeszów zamierza dokupić jeszcze 100autobusów. Najbardziej prawdopodobna opcja to pojazdy elektryczne, lubhybrydowe (silnik spalinowy i elektryczny). Pierwsze rozwiązanie urzędnicy oglądalijuż w Niemczech, gdzie elektryczne pojazdy jeżdżą m.in. w Brunszwiku orazMannheim. Autobusy posiadają lekkie baterie, które pozwalają przejechać całątrasę danej linii wyłącznie na prądzie. Po drodze, na przystankach zamontowanesą specjalne stacje ładowania. Podczas postoju w zatoce wypuszcza z podwoziaspecjalną płytę, która pobiera prąd poprzez indukcję. Nowoczesne autobusy majądocelowo obsługiwać linie w centrum miasta.