ETZT: Dzień Kontrolera MPK-Łódź
Od trzech lat, w trakcie Europejskiego TygodniaZrównoważonego Transportu, pracownicy MPK-Łódź zatrudnieni w charakterzekontrolerów biletów obchodzą swoje święto ? Dzień Kontrolera. Jego celem jestprzybliżanie zawodu kontrolera biletów oraz wyróżnianie najlepszychpracowników, którzy nie tylko osiągają dobre wyniki w pracy, ale również swojąpostawą i zachowaniem przyczyniają się do zmiany wizerunku kontrolera biletów iMPK-Łódź.
Jego obchody składają się zawsze z dwóch głównych elementów? z jednej strony z uroczystego spotkania dla kontrolerów w czasie któregodochodzi do podsumowania roku pracy oraz wręczania wyróżnień i podziękowań dlapracowników a z drugiej strony z działań mających przybliżyć pasażerom zawódkontrolera biletów oraz wykonujących go pracowników.
Wyróżnieni kontrolerzy
W tym roku po raz kolejny MPK ma przyjemność wskazaćkilkunastu kontrolerów, którzy wyróżnilisię swoją postawą oraz wynikami w pracy.
Przy typowaniu kandydatów do pochwał brana była oczywiściepod uwagę skuteczność, a więc liczbawystawionych mandatów, jednak tak naprawdę nie był to najistotniejszy argument,który decydował o wyróżnieniu.
Niezwykle istotne w tej pracy są predyspozycje oraz wysokakultura osobista i empatia. Kontroler musi potrafić wykonać rzetelnie swojąpracę a jednocześnie ze zrozumieniem i wyczuciem traktować tych szczególnychpasażerów, którymi są dzieci i osoby starsze. Poza empatią i kulturą przewoźnikchce pochwalić dziś także rzetelność, uczciwość, wiedzę zawodową, chęćniesienia pomocy i gotowość do informowania pasażerów o tym, jak dotrzeć wokreślone miejsce ? czyli wszystko, co składa się na profesjonalizm kontrolerabiletów. Bardzo istotne jest także właściwe reagowanie na sytuacje nietypowe,jakie zdarzają się w pojeździe – kiedy trzeba komuś udzielić pomocy lub w innysposób interweniować. Refleks, odwaga, umiejętność udzielenia pierwszej pomocy -to kolejne cechy niezwykle cenne w tym zawodzie.
Na wyróżnionych kontrolerów nie wpłynęła żadna skarga, cowięcej – zdarzały się pochwały od pasażerów – zarówno pisemne, jak itelefoniczne. Ponadto brano pod uwagę opinię ich bezpośrednich przełożonych,czyli dyspozytorów.
W tym roku wyróżniono 15 kontrolerów – 9 pań i 6 panów.
Kontrolerzy w MPK-Łódź
? MPK-Łódźzatrudnia 101 kontrolerów na zlecenie i 20 na etacie.
? Kontrolerzydziennie przeprowadzają około 1500-1700 kontroli, a w miesiącu ponad 50tysięcy. Norma wymagana przez ZDiT to 40 tys. kontroli.
? Kontrolerzywystawiają średnio dziennie ok. 450 mandatów, a w miesiącu 12-13 tys.
? Około 20%mandatów zostaje opłaconych przez samych gapowiczów, bez konieczności ichwindykowania. W stosunku do pozostałych pasażerów wszczynamy proceswindykacyjny.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
? Skutecznośćściągalności należności z tytułu nieopłaconych mandatów wynosi obecnie od 32 do35 %.
? W roku2014 dług gapowiczów w stosunku do MPK wynosił około 10 mln zł. Rekordzistagapowicz ma do zapłaty 15 mandatów.
? Miesięczniewpływa od 3 do 7 skarg na kontrolerów biletów, z czego około 10% to skargizawinione przez kontrolerów, 70% skarg jest nieuzasadnionych, a 20% pozostajenierozstrzygniętych. Są to dane za 2014 rok.
? Średnio wmiesiącu wpływa ok. 150 podań z prośbą o rozłożenie na raty długu wobec MPK.
Jak zostać kontrolerem?
Osoby chętne do pracy muszą najpierw złożyć CV. Wszelkiekonkretne informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej MPK.Osoby, które złożyły CV są zapraszane na rozmowy wstępne. Rozmowykwalifikacyjne stanowią podstawę do dokonania wstępnej selekcji kandydatów.Osobom, które przeszły do dalszego etapu udostępniane są materiały szkolenioweumożliwiające dobre przygotowanie do egzaminu w ZDiT. Przed oficjalnymegzaminem odbywają się spotkania w Sekcji Kontroli Biletowej. Dyspozytor omawiaz kandydatami najważniejsze kwestie i zagadnienia.
Osoby, które pomyślnie zdały test na kontrolera w ZDiT,kierowane są na testy psychologiczne do Działu Szkoleń. Podczas wstępnych badańlekarskich przyszli kontrolerzy również muszą zaliczyć test psychologiczny, abymogli zostać dopuszczeni do pracy.
Do pracy przygotowują kontrolerów dodatkowo warsztatyprowadzone przez psychologa zakładowego, gdzie ćwiczone są różne warianty sytuacyjnei możliwe rozwiązania.
MPK-Łódź
„