Nowa oferta dla poznańskich uczniów
Już niebawem rozpoczyna się rok szkolny. ZTM Poznań zachęca do zapoznania się i skorzystania z oferty biletowej w transporcie publicznym skierowanej przede wszystkim do uczniów, czyli biletów semestralnych oraz na rok szkolny.
Bardzo korzystną ofertą dla młodzieży jest bilet semestralny. To oferta dla dzieci i młodzieży uczącej się do ukończenia 23. roku życia. Warunkiem jest uczęszczanie do szkół znajdujących się na terenie Poznania i miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi. Podstawą do korzystania z tego typu biletu jest ważna legitymacja szkolna lub imienna karta PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu.
Bilety semestralne występują w wersji na 120 lub 150 dni, można je kupić na strefy: A, A+B lub A+B+C.
Bilet na rok szkolny jest skierowany do dzieci i młodzieży uczącej się, od dnia 1 września roku, w którym kończą 6. rok życia, do ukończenia 23. roku życia, uczęszczające do szkół znajdujących się na terenie Poznania i miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi. Podstawą do korzystania z tego typu biletu jest ważna legitymacja szkolna lub imienna karta PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu.
Bilet na rok szkolny jest ważny przez 10 miesięcy od 1 września do 30 czerwca, można go wykupić na strefy: A, B, C, A+B, B+C lub A+B+C.
Ceny biletów semestralnych i na rok szkolny przedstawiono na grafice powyżej.
Bilet semestralny oraz na rok szkolny to bilety specjalne, zapisywane na karcie PEKA. Uczniowie mają do wyboru dwa rodzaje karty PEKA: kartę PEKA Junior skierowaną do dzieci w wieku od 6. do 13. roku życia oraz imienną kartę PEKA przeznaczoną dla uczniów, którzy ukończyli już 13 lat. Najprostszy sposób wyrobienia karty PEKA to złożenie wniosku poprzez internetowy portal: www.peka.poznan.pl, wniosek o wydanie karty można także złożyć w formie papierowej w jednym z 11. Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań.
ZTM przypomina także, że od wtorku ? 1 września 2015r. ? będą obowiązywały zmiany w ulgach przysługujących osobom uczącym się, które ukończyły 16. rok życia o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które obecnie korzystają ze standardowych 50-procentowych ulg dla uczniów i studentów. Wzorem innych polskich miast wprowadzone zostaną przejazdy bezpłatne dla osób uczących się do 26. roku życia bez względu na orzeczony stopień niepełnosprawności.
Wprowadzone zmiany powodują, że dzieci i młodzież niepełnosprawna do ukończenia 26. roku życia może korzystać z bezpłatnych przejazdów na podstawie imiennej karty PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu lub po okazaniu jednego z niżej wymienionych dokumentów:
a) ważnego orzeczenia o niepełnosprawności albo ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanych przez ustawowo uprawnione zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
b) ważnej legitymacji wydanej przez szkoły i placówki specjalne,
c) ważnego orzeczenia lub wypisu z ważnego orzeczenia albo ważnej legitymacji, stwierdzającej lekki, umiarkowany albo znaczny stopień niepełnosprawności, wraz z ważną legitymacją szkolną albo studencką.
„