Warszawa: Pociągiem na pokład samolotu
W ciągu najbliższych pięciu lat większość polskich lotnisk doczeka się szybkich połączeń kolejowych z pobliskimi miastami. Inwestycje pochłoną w sumie ok. 125 mln euro. Linia na warszawskie Okęcie ma zostać uruchomiona już za rok
W piątek PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o nadzór nad budową torów z Okęcia do Warszawy Zachodniej. Umowa o wykonanie robót już została zawarta. – Prace ruszą za dwa, najdalej za trzy tygodnie – mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK. Będą polegać m.in. na wymianie części istniejących i budowie nowych torów. Linia ma zostać uruchomiona pod koniec czerwca przyszłego roku. Wówczas podróż z portu do centrum będzie trwała mniej niż 20 minut, czyli dwukrotnie krócej niż obecnie.
Koszt budowy wyniesie prawie 205 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum czterech polskich firm, którego liderem jest Trakcja Polska.
Nie wszędzie inwestycje w połączenie kolejowe są konieczne, jednak ich budowa jest ambicją marszałków. – Z transportu publicznego z lotnisk do centrum miast korzysta w Europie zaledwie 15 proc. podróżnych – wyjaśnia Włodzimierz Machczyński, wiceprezes portu gdańskiego.
Budowa torów z Okęcia do centrum miasta jest najbardziej zaawansowana ze wszystkich podobnych inwestycji planowanych w kraju. Część z nich, jak skomunikowanie kolejowe Pyrzowic z Katowicami czy dokończenie prac przy linii kolejowej Balice – Kraków, będzie współfinansowana z rządowego programu operacyjnego 'Infrastruktura i środowisko’. W programie na budowę łącznic z portami lotniczymi przewidziano 109 mln euro.
Budowa ok. 34 km torów z Pyrzowic do centrum Katowic ma pochłonąć ok. 30 mln euro. – Zawarto już porozumienie między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a urzędem marszałkowskim w sprawie stworzenia planu studyjnego inwestycji – wyjaśnia Cezary Orzech, rzecznik katowickiego portu lotniczego.
Plan ma powstać do końca 2007 r., tak by prace budowlane mogły ruszyć na początku przyszłego roku. Inwestycja ma zostać zakończona przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku.
– Część torów już istnieje, ale od lat są nieczynne. Początkowo zastanawiano się nad ich modernizacją i dobudowaniem brakującej części linii, ale chyba zwycięży koncepcja realizowania inwestycji od początku – zdradza Cezary Orzech.
Obecnie turyści mogą do centrum Katowic dostać się autobusami. Podróż trwa ok. 40 minut. Pociąg ma trasę pokonywać w czasie prawie dwukrotnie krótszym. Do 2011 roku ma powstać też połączenie kolejowe pomiędzy lotniskiem w Gdańsku a portem lotniczym w Gdyni na Babich Dołach, przez centra Gdyni i Gdańska.
– Tory kolejowe już są, czyli najtrudniejszy etap związany z wytyczeniem trasy i wykupywaniem gruntów jest za nami. Istniejącą linię wystarczy zmodernizować – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Podobne inwestycje przewidzieli również marszałkowie w swoich programach rozwoju regionalnego. Włodarze województwa zachodniopomorskiego planują przeznaczyć 15 mln euro na modernizację linii kolejowej łączącej Szczecin z lotniskiem. Władze portu chcą się również ubiegać o sfinansowanie budowy przejścia łączącego linię kolejową z terminalem pasażerskim.
W Krakowie kolejka na lotnisko kursuje już od zeszłego roku. W tym roku będzie modernizowana kosztem 30 mln euro.
– Sama inwestycja nie była kosztowna, głównie dzięki zaadaptowaniu starej bocznicy wojskowej – wyjaśnia Piotr Pietrzak, rzecznik Balic.