Tramwaje pomagają w walce z krakowskim smogiem

infotram
26.11.2014 11:42
Rozbudowa sieci tramwajowej i zakup nowych tramwajów ma pomóc Krakowowi w walce ze smogiem. W ostatnich latach wybudowano linię tramwajową do Małego Płaszowa i na Ruczaj, do pętli Czerwone Maki. Na finiszu są prace związane z modernizacją torowiska do placu Centralnego, a także budowa linii tramwajowej między ulicami Lipską a Wielicką z potężną estakadą na magistralą kolejową. W najbliższych latach tramwaj dojedzie do Górki Narodowej, do Mistrzejowic (wzdłuż ulicy Meissnera i Dobrego Pasterza), a także połączy ulice Witosa i Zakopiańską. Ekologiczna komunikacja miejska to element walki ze smogiem. W mieście rozwijane są inteligentne systemy sterowania ruchem, które z jednej strony zapewniają priorytet dla transportu zbiorowego, z drugiej zaś sprawiają, że ruch pojazdów jest bardziej płynny. Wszędzie, gdzie to możliwe, stosowany jest priorytet dla komunikacji zbiorowej. Kraków jest wśród liderów polskich miast jeśli chodzi o buspasy i wspólne pasy dla autobusów i tramwajów. Łącznie w mieście jest 24 km takich udogodnień.
Już w przyszłym roku do Krakowa przyjadą Krakowiaki
Krakowski tabor tramwajowy należy do najnowocześniejszych w kraju. Systematycznie wymieniany jest tabor autobusowy komunikacji miejskiej. W mieście jest już 105 autobusów spełniających najbardziej rygorystyczną normę Euro 6. Wreszcie w Krakowie została uruchomiona pierwsza w kraju regularna linia autobusowa, obsługiwana przez pojazdy elektryczne.
A już wkrótce tabor będzie jeszcze nowocześniejszy. W przyszłym roku w Krakowie pojawią się pierwsze z 36 nowoczesnych tramwajów PESA Krakowiak, dodatkowo MPK SA chce zrealizować projekt, w ramach którego dla Krakowa zostanie zakupionych dodatkowych 36 tramwajów oraz 10 autobusów elektrycznych.
– Kraków nie jest jedynym miastem, które ma problem z jakością powietrza. Jest za to jednym z niewielu, gdzie tak zdecydowanie walczy się ze smogiem –mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Zaznaczył, że ten problem nie ma granic, dlatego, by poprawić stan krakowskiego powietrza potrzebne jest współdziałanie różnych instytucji i organizacji.