Radomskie zmiany w biletowych ulgach

infotrans
02.09.2014 19:19
Dzieci w wieku do sześciu lat będą mogły podróżować autobusami bezpłatnie, zaś doktoranci będą mieli prawo do przejazdów ulgowych – to jedne z ważniejszych zmian w regulaminie usług przewozowych radomskiej komunikacji miejskiej, które weszły w życie od 1 września 2014 roku. Warto zapoznać się również z pozostałymi nowościami.  Uchwałę ustalającą cennik za usługi przewozowe w autobusach komunikacji miejskiej w Radomiu radni przyjęli 30 czerwca. Zgodnie z nią do bezpłatnych przejazdów będą uprawnione między innymi dzieci od dnia urodzenia do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą sześć lat (na podstawie ważnej Radomskiej Karty Miejskiej albo dokumentu stwierdzającego tożsamość i wiek dziecka). Dotychczas bezpłatnie autobusami mogły jeździć dzieci w wieku do czterech lat. Oczywiście kontrolerzy nie będą żądali dokumentu od dziecka w wózku, ale już w przypadku starszych dzieci rodzic będzie musiał pokazać odpowiedni dokument. Najprościej wyrobić potomkowi kartę miejską. Do bezpłatnych podróży radomskimi autobusami komunikacji miejskiej będą też nadal uprawnieni niewidomi wraz ze wskazanym przez nich przewodnikiem (na podstawie karty miejskiej z zakodowaną ważną ulgą lub legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym z wpisanym kodem 04-0). Nowość w tym przypadku to zapisanie ulgi na karcie. Zmienił się ponadto uprawniający dokument – wcześniej była to legitymacja Polskiego Związku Niewidomych. Prawo do przejazdów bezpłatnych zachowują bezrobotni mieszkańcy naszego miasta, zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu jako osoby bez prawa do zasiłku, w dniu obowiązkowej wizyty w PUP od godziny 6:00 do 16:00 (na podstawie zaświadczenia z PUP i dowodu osobistego). Nowym zapisem jest jednak ograniczony czas ulgi. Od początku września więcej osób będzie mieć prawo do podróżowania na podstawie biletów ulgowych. Uprawnienia takie zyskają doktoranci (na podstawie RKM z zakodowaną ważną ulgą lub ważnej legitymacji doktoranta). Prawo do przejazdów ze zniżką 50% nadal będą mieli między innymi inwalidzi słuchu (na podstawie RKM z zakodowaną ważną ulgą bądź legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym z wpisanym kodem 03-L). Zmiana polega na tym, że do tej pory dokumentem uprawniającym ich do ulgowej jazdy była legitymacja Polskiego Związku Głuchych.
MZDIK poinformował o ważniejszych zmianach w regulaminie usług przewozowych radomskiej komunikacji miejskiej, które weszły w życie od 1 września 2014 roku
1 września zacznie również obowiązywać zmodyfikowany regulamin przewozu autobusami osób i rzeczy autobusami. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli także 30 czerwca. Najważniejszą zmianą jest tutaj nowy punkt mówiący o tym, że osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych, czyli dzieci wieku do 13 lat i osoby ubezwłasnowolnione mogą korzystać z komunikacji miejskiej tylko pod opieką osób całkowicie zdolnych do czynności prawnych. Oznacza więc to, że rodzice albo opiekunowie prawni wymienionych osób ponoszą pełną odpowiedzialność za ich samodzielne przejazdy autobusami w Radomiu. Umowa przewozu jest umową cywilną, a Kodeks cywilny w artykule 20 stanowi, iż dopiero osoba, która ukończyła 13 lat może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać taką umowę przewozu.
Radomska Karta Miejska
Ponadto, że od 1 września wchodzi w życie Regulamin Radomskiej Karty Miejskiej. W związku z wieloma pytaniami MZDIK wyjaśnia, że wdrażanie systemu karty jest – zgodnie z obowiązującą umową z wykonawcą – w finałowej fazie, ale jeszcze potrwa kilka tygodni. Trwają teraz już ostatnie prace sprawdzające współdziałanie systemu karty miejskiej z systemami sprzedaży. Musimy mieć pewność, że w momencie rozpoczęcia wydawania RKM oraz kodowania na nich biletów wszystko zadziała jak powinno. Trwa też obecnie montaż biletomatów na najważniejszych przystankach autobusowych. Wnioski o wydanie kart miejskich będą przyjmowane w drugiej połowie września. Rozpoczęcie przyjmowania wniosków zbiegnie się w czasie z kampanią promocyjną RKM. W najbliższych dniach Zarząd planuje także ogłoszenie ponownego przetargu na kontrolę biletów. W poprzednim postępowaniu startowało trzech oferentów. Dwie oferty odrzucono z powodu zbyt wysokiej ceny, a jedną ze względów formalnych. W efekcie przetarg był unieważniony i musimy go powtórzyć.