Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rusza czwarta edycja konkursu „Pomysły z polotem”

infoair
19.06.2014 10:11

Airbus ogłasza rozpoczęcie czwartej edycji konkursu „Pomysły z polotem”(Fly Your Ideas), aby zachęcić kolejne pokolenie studentów do kreatywnej pracy koncepcyjnej i współudziału w tworzeniu nowych norm dla podróży lotniczych.

„Pomysły z polotem”to organizowany co dwa lata międzynarodowy konkurs, który w 2012 r został objęty patronatem UNESCO. Studenci mają unikatową okazję wykorzystania zdobytej wiedzy i sprawdzenia swoich kompetencji we w pracy zespołowej z udziałem profesjonalistów z branży lotniczej i zmierzenia się z rzeczywistymi problemami, wykraczającymi poza budowę i funkcjonowanie samolotu. Konkurs oferuje szansę wykazania się kreatywnością w wyjątkowym zadaniu edukacyjnym i zdobycia cennych doświadczeń na bardzo konkurencyjnym dzisiaj rynku pracy. Mogą wziąć w nim udział studenci wszystkich narodowości i kierunków —od kierunków technicznych do marketingu;od dyscyplin humanistycznych do wzornictwa.

Tegoroczny konkurs „Pomysły z polotem”jest kontynuacją poprzednich edycji, które łącznie przyciągnęły ponad 11 000 studentów reprezentujących ponad 600 uczelni i ponad 100 krajów. Ubiegłoroczny zwycięzca, Team Levar, to zespół pięciu studentów designu z Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii, którzy stworzyli zainspirowaną stołem do air hockeya innowacyjną poduszkę powietrzną do ładowania i rozładowywania bagażu. Może ona usprawnić pracę osobom zajmującym się przeładunkiem bagażu na lotniskach. W poprzedniej edycji udział wzięło 22 studentów z Polski.

Rejestracja do konkursu Fly Your Ideas 2015 rozpoczyna się w czerwcu 2014 r., a pomysły można zgłaszać od września. Studenci muszą zarejestrować się jako zespół złożony z trzech do pięciu osób pod adresem www.airbus-fyi.com. Uczestnicy będą mogli rozwinąć swoje pomysły we współpracy z innowatorami Airbusa, a zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 30 000 euro (około 40 000 dol.).

Przemawiając w Amerykańskim Instytucie Aeronautyki i Astronautyki w Atlancie w Georgii, Charles Champion, wiceprezes ds. inżynierii w firmie Airbus, powiedział: „Innowacyjność leży u podstaw Airbusa. Silny pionierski duch uczynił z nas wiodącego producenta samolotów. Nasi ludzie nieustannie poszukują lepszych sposobów na latanie, a właśnie o to chodzi w tegorocznym konkursie. Może przystąpić do niego każdy student, który ma pomysł i determinację by uczynić świat lepszym. Wiemy, jak wprowadza się innowacje, i potraktujemy z dużą uwagą wasze pomysły”.

Airbus, który co roku zgłasza około 500 patentów i utrzymuje partnerskie relacje z prestiżowymi uniwersytetami na całym świecie, jest czołowym producentem samolotów i katalizatorem innowacji. Airbus uważa, że otwarty umysł i współpraca prowadzą do większej innowacyjności, która jest kluczem do wydajności biznesowej i pomyślnej przyszłości lotnictwa.

Zwycięzcy poprzednich edycji:
•Zwycięzcy edycji 2011: W konkursie wygrał zespół „Na skrzydłach feniksa”(Team Wings of Phoenix) z chińskiego Uniwersytetu Aeronautyki i Astronautyki w Nanjing koncepcją naziemnego systemu generowania energii wiatrowej wykorzystującej ruch powietrza wytwarzany przez samoloty podczas startu i lądowania
•Zwycięzcy edycji 2009: Międzynarodowy zespół z Uniwersytetu Queensland w Australii przedstawił nowatorski projekt wykorzystania jednej tylko rośliny – rącznika pospolitego w wysokiej jakości materiałach kompozytowych stosowanych do produkcji kabin samolotów.