Wiaty na kilku przystankach autobusowych transportu miejskiego zmienią wiosną swój wygląd. Wszystko dzięki pomysłowi na konkurs „Przystanek jak malowany”. Na przygotowane przez uczniów pięciu szkół 24 projekty internauci oddali ponad 2,7 tys. głosów. 7 marca , podczas uroczystej Gali Finałowej Mirosław Kruszyński – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Mirosław Kruszyński i Bogusław Bajoński – Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu podziękowali uczestnikom za udział, zaangażowanie i ciekawe pomysły oraz wręczyli dyplomy i nagrody. O akcji natomiast opowiedział jej pomysłodawca Krzysztof Bartosiak z Grupy Inicjatywnej Mieszkańców 'Przystanek Folwarczna’. Pomysłodawcą konkursu jest Grupa Inicjatywna Mieszkańców „Przystanek Folwarczna”, a przyłączył się do niego Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Inicjatywa została wsparta także przez Urząd Miasta Poznania w ramach projektu pod hasłem „Poznań promuje sztukę nie wandalizm”. Celem konkursu jest przeciwdziałanie aktom niszczenia mienia na przystankach transportu publicznego. Skala tego zjawiska nie maleje, w ubiegłym roku ZTM Poznań wydał na usuwanie aktów wandalizmu około 70 tys. złotych. Za takie pieniądze można kupić i zamontować kilkanaście wiat na przystankach.
Wandale nie oszczędzają niczego, najczęściej rozbijane są szyby, wyginane znaki, uszkadzane gabloty na informację pasażerską, zamalowywane lub kradzione tabliczki z rozkładami jazdy, niszczone dachy czy kosze na śmieci. Jedna z ustawionych w ubiegłym roku przez ZTM Poznań nowych wiat została po kilku tygodniach kompletnie zniszczona, wybito w niej wszystkie szyby. Jednak akcja ma w założeniu przynieść nie tylko wymierny efekt w postaci poprawy estetyki przystanków. Najważniejsza jest edukacja i efekt wychowawczy –pokazanie młodzieży, że wiaty są naszym wspólnym dobrem i trzeba o nie dbać. Projekt „Przystanek jak malowany”niesie za sobą kształtowanie postaw młodych ludzi, wskazywanie, że za mienie publiczne płacimy my wszyscy w naszych podatkach.
Wspólnie z Grupą Inicjatywną Mieszkańców „Przystanek Folwarczna”ZTM Poznań wytypował najczęściej dewastowane wiaty autobusowe: „Os. Różany Potok”, „Lokomotywownia”, „Os. Przemysława”(dwie wiaty) i „Miłostowo”. Propozycja udziału w konkursie została skierowana do tych placówek oświatowo-wychowawczych, które zlokalizowane są w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Do akcji przystąpiło pięć szkół, z których dzieci przygotowały 24 projekty graficzne. Internauci oddali ponad 2,7 tys. głosów na Facebookowej stronie „Przystanku Folwarczna”, wybierając najlepsze projekty spośród 24 prac przygotowanych przez młodzież. Wiosną uczestnicy konkursu chwycą za pędzle i odmalują najbardziej dewastowane przystanki autobusowe według własnych pomysłów przekutych na projekty. –„Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie i edukacyjny charakter akcji zamierzamy rozszerzyć projekt o kolejne lokalizacje”–zapowiada ZTM Poznań.