Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Tabor w pasażerskiej komunikacji szynowej

inforail
29.05.2007 18:41
W dniu 24 maja 2007 roku w Szkole Głównej Handlowej odbyła się konferencja „Tabor w pasażerskiej komunikacji szynowej”. Jak łatwo się zorientować poświęcona ona była problematyce związanej z zakupem i modernizacją taboru.
W spotkaniu, zorganizowanym przez Katedrę Transportu SGH, Studenckie Koło Naukowe East West Business oraz Forum Kolejowe Railway Business Forum, udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządów wojewódzkich, politycy, dziennikarze i rzecz jasna reprezentanci przewoźników kolejowych. Konferencję prowadził Janusz Piechociński –dyrektor programowy, a zarazem dyrektor w Zespole Doradców Gospodarczych „TOR”i radny sejmiku województwa mazowieckiego. Prelegenci zaproszeni przez organizatorów podjęli próbę przybliżenia uczestnikom konferencji zagadnień związanych z zakupem używanego taboru kolejowego, finansowaniem tego rodzaju przedsięwzięć, trudnościami wynikającymi z zamówień publicznych czy wreszcie błędami popełnianymi przy przeprowadzeniu tego typu inwestycji. Nie zabrakło także prezentacji na temat wymagań technicznych, którym muszą sprostać sprowadzane przez polskich przewoźników pojazdy.
Używane niemieckie szynobusy kursują m.in. w zachodniopomorskiem (fot. M. Szymajda)
Doświadczenia w zakresie zamówień publicznych przy zakupie taboru szynowego
Problematykę tę przedstawiła Kinga Reinholz z Wydział Kontroli Zamówień Sektorowych w Urzędzie Zamówień Publicznych. Przede wszystkim zwróciła ona uwagę na konieczność fachowego przygotowania zamówień, jak również zaapelowała do zamawiających o zachowanie odpowiedniej dyscypliny, dzięki której można uniknąć błędów w procedurze realizacji zamówień publicznych.
Sposoby finansowania zakupu i modernizacji taboru
Zagadnienia te przybliżył Robert Zwierzchowski z Zespołu Doradców Gospodarczych „TOR”. W swoim wystąpieniu wskazał m.in. metody pozyskiwania zasobów finansowych pochodzących z kredytów, rodzaje leasingu oraz skomplikowaną tematykę środków pochodzących z funduszy unijnych.
Wymagania techniczne jakim sprostać musi tabor
Mówił o nich Zbigniew Cichocki z Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa. Wskazywał m.in. parametry dotyczące elementów konstrukcyjnych maszyn. Przybliżone zostały także zagadnienia związane z tzw. Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI), przyznawanymi przez CNTK.
Wystąpienia przedstawicieli przewoźników kolejowych
Druga część konferencji to wystąpienia przedstawicieli polskich przewoźników kolejowych. Jako pierwszy głos zabrał Roman Sielecki z Kolei Mazowieckich. Mówił on o doświadczeniach Spółki w pozyskiwaniu taboru z Niemiec. To właśnie ten przewoźnik pozyskał od DB kilka spalinowych szynobusów, które obsługują obecnie mniej uczęszczane linie na Mazowszu. Kolejnym prelegentem był Prezes PKP Intercity –Czesław Warsewicz. Przedstawił on plany unowocześniania taboru spółki oraz rozwijania jej oferty. Jednym z ciekawszych problemów poruszanych  w trakcie tego wystąpienia była kwestia dostępu do Internetu w pociągach PKP IC.
Niemiecki szynobus w barwach Kolei Mazowieckich (fot: K. Wach)
Trudności w realizowaniu zamówień publicznych w Polsce
Problematykę tę zaprezentował prawnik – Paweł Gil. Wystąpienie to było niejako nawiązaniem do pierwszego referatu.
Wystawa producentów taboru
Konferencja połączona była z wystawą producentów taboru szynowego, w której udział wzięły firmy Bombardier, PESA Bydgoszcz S.A., Stadler i ZNTK „Mińsk Mazowiecki”S.A. Prezentacje te miały miejsce w Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej.
Podsumowanie
Czwartkowa konferencja była niewątpliwie okazją do wymiany poglądów między przedstawicielami różnych środowisk zainteresowanych „dobrym”funkcjonowaniem kolejowych przewozów pasażerskich, ale także istotnym krokiem w kierunku znalezienia rozwiązań sprzyjających zaspokojeniu potrzeb nowoczesnej kolei oraz zapewnieniu komfortu podróżowania pasażerów. Trzeba mieć nadzieję, iż szefowie kolejowych spółek będą korzystali w przyszłości z wiedzy, jaką zdobyli podczas wizyty w SGH. A wszystko to dla dobra pasażerów.