Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Podpisanie listu intencyjnego w Kościanie

inforail
14.05.2007 23:51
Starosta kościański Andrzej Jęcz i Burmistrz Miasta Kościan Michał Jurga podpisali list intencyjny z Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Poznaniu, reprezentowanym przez Dyrektora Romana Biniszkiewicza. Po raz pierwszy w Polsce we współpracę zaangażował się w takim stopniu również samorządowy powiat, który jest stroną listu intencyjnego.
Dworzec w Kościanie (foto: PKP S.A.)
Podpisanie listu intencyjnego jest wynikiem coraz lepszej współpracy kolei i samorządu lokalnego, które za swój cel stawiają: rozwój i poprawę atrakcyjności miasta Kościan, zwiększenie dostępności informacji, podniesienie standardów obsługi i bezpieczeństwa podróżnych. Główną intencją Starosty Kościańskiego i Burmistrza Miasta Kościan oraz Dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Poznaniu jest partnerska współpraca przy zagospodarowaniu nieruchomości kolejowych, ze szczególnym uwzględnieniem budynku dworca PKP w Kościanie.
Dworzec w Kościanie (foto: PKP S.A.)
Wstępnie ustalono, wykaz nieruchomości kolejowych, przekazanie zajazdu przed dworcem i części terenów przydworcowych w ramach rozliczeń podatkowych, przejęcie budynku dworca przez władze Kościana, zintegrowanie części terenów kolejowych w celu aktywizacji komercyjnej z sąsiednim obszarem po byłej cukrowni, dla którego Miasto Kościan kończy przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego z nowymi funkcjami: mieszkalną i usługową. Korzyści współpracy są obopólne;PKP S.A. przekaże dworzec w Kościanie na podstawie rozliczeń podatkowych, pasażerowie otrzymają zmodernizowany dworzec, który jednocześnie będzie wizytówką miasta, Samorząd lokalny przyczyni się do zwiększenia rangi i poprawy wizerunku powiatu Kościańskiego, a mieszkańcy uzyskają nową, atrakcyjną przestrzeń publiczną oraz większą dostępność komunikacyjną. List intencyjny podpisano 07.05.2007 w Kościanie. Miasto Kościan znajdujące się w województwie wielkopolskim ma około 25 tysięcy mieszkańców. Położone jest na linii kolejowej E59 Wrocław –Poznań. Przez tutejszy dworzec PKP przejeżdża około 130 pociągów każdego dnia. Budynek dworca ma 1163,5 m2 powierzchni. Jego stan techniczny określono jako dostateczny. Tuż obok jest dworzec PKS i postój taxi.
Dworzec w Kościanie (foto: PKP S.A.)
Jarosław Adwent: Członek Zarządu PKP S.A. Dyrektor Gospodarowania Nieruchomościami:
„Od kilkunastu miesięcy PKP S.A. wspólnie z Ministerstwem Transportu oraz z firmami doradczymi przekonuje samorządowców, że posiadanie dworców kolejowych to dobry biznes oraz inwestycja. Czasem słyszymy pytania: „dlaczego, więc my nie chcemy zachować ich dla siebie?”. Grupa PKP musi koncentrować się na działalności biznesowej związanej stricte z ruchem kolejowym i możliwościami jakie daje kolej. Średnie i małe dworce kolejowe są w obecnych czasach bardziej częścią miasta niż kolei. Bardzo wiele gmin ma wizję i pomysł, jak wykorzystać dworzec, wykazują się dużą pomysłowością i zaangażowaniem. Efekty tych działań widzą nasi pasażerowie. W specjalnej ankiecie 64% z nich opowiedziało się za takim rozwiązaniem”.
Roman Biniszkiewicz: Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Poznaniu: „Współpraca ze Starostą i Burmistrzem Kościana przebiega znakomicie. Dworzec w Kościanie ma ogromny potencjał –obecnie niezagospodarowane jest 500 m2 jego powierzchni, a najbliższe centrum handlowe znajduje w odległości pół kilometra. Dzięki współpracy z samorządem dworzec uzyska nowe oblicze oraz nowe funkcje. Ponadto niedługo zostanie zmodernizowana linia E59 (Poznań –Wrocław) tak więc liczba podróżnych zwiększy się. Niewątpliwie dworzec będzie wizytówką miasta Kościan”.
Dworzec w Kościanie (foto: PKP S.A.)
Na podstawie informacji PKP S.A.