Perfekcyjny lot Airbusa
Firma Airbus i linie Air Canada wykonały pierwszy międzynarodowy „Perfekcyjny lot”nad obszarem Ameryki Północnej, mający na celu redukcję emisji CO2 o 40% w porównaniu z tradycyjnym lotem.
Prawie 5-godzinny lot z Toronto do Mexico City odbył się najnowocześniejszym samolotem Airbus A319, napędzanym ekologicznym, alternatywnym paliwem, z wykorzystaniem zmodyfikowanych procedur zarządzania ruchem lotniczym (Air Traffic Management) oraz najlepszych praktyk operacyjnych. Wszystkie cztery cechy „perfekcyjnego lotu”stanowią filary strategii wdrażanej przez branżę lotniczą i zmierząjącej do obniżenia emisji dwutlenku węgla spowodowanej transportem lotniczym.
Lot linii Air Canada o numerze AC991 był drugim z serii czterech lotów z wykorzystaniem biopaliw i gościł na pokładzie sekretarza generalnego Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) Raymonda Benjamina, udającego się na Konferencję Narodów Zjednoczonych nt. Zrównoważonego Rozwoju (Rio+20).
Lot odbył się z wykorzystaniem najlepszych istniejących praktyk operacyjnych i ekologicznych. Tak zwany „Perfekcyjny Lot”wyróżniał się:
•Wykorzystaniem najbardziej przyjaznego środowisku i wydajnego ekologicznie samolotu w swoim segmencie rynkowym;
•Użyciem ekologicznej mieszanki biopaliw (50/50%) przygotowanej ze zużytego oleju jadalnego, dostarczonej przez firmę SkyNRG;
•Zoptymalizowaną trasą i wysokością lotu. Dzięki porozumieniu z właściwymi organami zarządzania ruchem lotniczym (ATM), Airbus A319 leciał najbardziej bezpośrednią trasą, z użyciem najbardziej efektywnego pionowego profilu lotu i z wykorzystaniem płynnego podejścia do lądowania (Continuous Descent Approach) w Mexico City, a wszystko po to by oszczędzić zużycie paliwa i zmniejszyć emisję hałasu;
•Połączeniem kilku ekologicznych procedur operacyjnych, takich jak kołowanie na jednym silniku, czyszczenie samolotu z zewnątrz dla poprawy aerodynamiki, lekkie wyposażenie kabiny i idealnie dopasowany plan lotu.
Lot Air Canada dowodzi, że branża lotnicza jest w stanie zredukować emisje i wykonać znacznie więcej „Perfekcyjnych Lotów”–stwierdził Fabrice Brégier, prezes firmy Airbus. –Aby rozwiązania te zaczęły być wykorzystywane na skalę masową, potrzebna jest wola gremiów politycznych, by stworzyć zachęty dla większego wykorzystania ekologicznych biopaliw i przyspieszenia modernizacji systemu kontroli ruchu powietrznego. Potrzebujemy jasnego sygnału od rządów i wszystkich podmiotów branży lotniczej, by wyjść poza dzisiejsze ograniczenia.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
–Air Canada przyjmuje pełną odpowiedzialność za redukcję szkodliwego wpływu transportu lotniczego na środowisko, a nasz pierwszy lot z użyciem biopaliw wyraźnie pokazuje nasze zaangażowanie w kwestie ochrony środowiska. Od roku 1990 nasze linie obniżyły zużycie paliwa o 30 procent. Jesteśmy zdecydowani, by kontynuować ten proces przy wykorzystaniu najnowocześniejszych środków, takich, jak te użyte w najbardziej ekologicznym w naszej historii locie Airbusa A319 na trasie Toronto-Mexico City –mówi Duncan Dee, wiceprezes i dyrektor operacyjny linii Air Canada.
Jako lider w produkcji samolotów, firma Airbus nie ustaje w wysiłkach poszukiwania „Perfekcyjnego lotu”i jest przekonana, że zastosowanie „Perfekcyjnego lotu”na szerszą skalę już dzisiaj może przyczynić się do zmniejszania do minimum wpływu transportu lotniczego na środowisko naturalne. Ponad 90 procent inwestycji badawczych i technologicznych firmy Airbus realizowanych jest z myślą o środowisku naturalnym. Firma Airbus w pełni angażuje się w osiągnięcie wyznaczonych przez branżę celów, tj. zatrzymanie do 2020 roku szkodliwych emsji CO2 i obniżanie zużycia paliwa o 1,5% rocznie.
•„Perfekcyjny lot”nie jest zwykłym lotem z wykorzystaniem biopaliwa. Odbywa się on z wykorzystaniem wszystkich dostępnych obecnie praktyk w zakresie ek-wydajności. Użycie biopaliwa jest jednym z elementów „Perfekcyjnego lotu”
•Inny „Perfekcyjny lot”wykonały linie Air France we współpracy z Airbusem 13 października 2011 r.
•Transport lotniczy generuje 2% wszystkich szkodliwych emisji CO2 wywołanych działalnością człowieka;
•Transport lotniczy ma 3,5% udział w globalnym PKB
•W ciągu ostatnich 50 lat branża lotnicza zredukowała zużycie paliwa o 50% a emisje CO2 o 70%
•ATM –Air Traffic Management –wszystkie działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w ruchu lotniczym;ATM zapewnia ponadto najbardziej ekonomiczne i ekologiczne trasy lotu. ATM wywodzi się z ATC (Air Traffic Control) –usługi polegającej na utrzymaniu samolotu w bezpiecznej odległości od innych obiektów na ziemi i w powietrzu.