Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Budapeszt: Ambitne plany budowy szybkiej kolei miejskiej.

inforail
20.02.2007 15:48

Jak podaje węgierski dziennik Népszabadság, Budapeszteński Związek Komunikacyjny skupiający największe przedsiębiorstwo autobusowej komunikacji dalekobieżnej i podmiejskiej VOLÁNBUSZ, węgierskie koleje państwowe Magyar Államvasútak oraz stołeczne zakłady komunikacyjne Budapesti Közlekedési Vállalat, po raz pierwszy zabrał się do przygotowania samodzielnej 25-letniej inwestycji, która może wywrzeć olbrzymi wpływ na przyszłość pasażerskiej komunikacji masowej stolicy Węgier przez najbliższe ćwierć wieku. Budapeszteński Związek Komunikacyjny rozpisał przetargi o wartości 1000 miliardów forintów. Zdaniem niezależnych fachowców komunikacyjnych, przez połączenie ze sobą w jedną całość i zmodernizowanie istniejących sieci torów i bocznic kolejowych MÁV, tramwajowych i metra BKV oraz kolei dojazdowych BHÉV, będzie można utworzyć nowoczesną sieć szybkiej kolei miejskiej. Obecnie na teren Budapesztu wjeżdża 11 linii kolejowych MÁV, 5 czynnych linii i jedna nieczynna kolei dojazdowej BHÉV oraz na terenie stolicy istnieje cały szereg bardzo długich odcinków obecnie już prawie zupełnie nie używanych kolejowych i tramwajowych bocznic towarowych, a także szereg pół okrężnych torowisk kolejowych MÁV.

Tramwaje w Budapeszcie. Tramwaje w Budapeszcie.

Jak poinformował dziennikarzy József Kéthelyi, rzecznik Budapeszteńskiego Związku Komunikacyjnego, organizacja ta boryka się z ciągłym brakiem odpowiedniego dofinansowania, jednak zaniechanie tych projektów może doprowadzić do zapaści całego systemu w przyszłości. Natomiast uruchomienie SKM w przyszłości może okazać się niemożliwe, ponieważ już obecnie obserwuje się coraz intensywniejszą zabudowę dotychczas jeszcze zupełnie pustych olbrzymich parcel, dlatego późniejsze rozpoczęcie budowy będzie się wiązało z olbrzymimi kosztami wywłaszczeń.

Kolej dojazdowa BEHV stanie się ważnym elementem systemu. Kolej dojazdowa BEHV stanie się ważnym elementem systemu.

Według rzecznika podstawą całej sieci SKM będą dwie półokólne obwodnice kolejowe MÁV: tak zwana ‑körvasút, łącząca linie kolejowe Budapeszt – Ostrzychom (Budapest – Esztergom) oraz Budapeszt –Vác –Szob –Štúrovo z liniami kolejowymi Budapeszt –Gödöllő –Hatvan – Miszkolc (Miskolc) i Budapeszt –Nagykáta – Szolnok oraz linia kolejowa Budapeszt –Kőbánya –Kispest –Cegléd – Szolnok i jej odgałęzienie Kőbánya –Kispest – Budapeszt-Ferencváros – Budapeszt-Kelenföld. Po dostosowaniu tych obwodnic do ruchu pociągów SKM (budowa dodatkowej pary torów oraz odpowiednich stacji) i podłączeniu do nich linii BHÉV oraz dobudowy kilku nowych linii, ludność stolicy otrzyma wreszcie bardzo wygodny i szybki środek komunikacji miejskiej, gdzie różnice w systemach kolejowych, kolejki miejskiej i tramwajowych nie będą widoczne. Będzie to oznaczało konieczność stworzenia pojazdów trój systemowych zdolnych do poruszania się po torach kolejowych z napięciem 25kV 50 Hz, kolejki miejskiej (dojazdowej) BHÉV zasilanych napięciem 1kV prądu stałego oraz zdolnego do poruszania się po torach tramwajowych i napięciu 850V. Podobny do tego system istnieje już od przeszło 10-ciu lat w Karlsruhe (szersze omówienie modelu Karlsruhe prezentujemy w dziale Tramwaje –przyp. red.) Odpowiednio do zasad unijnych, Budapeszteński Związek Komunikacyjny nie wyklucza możliwości udziału zagranicznych inwestorów w tym projekcie, posiadających odpowiednie doświadczenia na tym polu.

Wraz z tym projektem Budapeszteński Związek Komunikacyjny przechodzi od prostego łatania luk przewozowych kolejnymi liniami autobusowymi w stronę nowoczesnego systemu transportowego, który łączyć będzie dużą zdolność przewozową z jednoczesną poprawą stanu środowiska w mieście. Nie pozostaje nic innego jak oczekiwać realizacji założonych planów.