Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak to jest z tym CO2?

infoair
14.04.2011 10:22

Firma GE we współpracy z Davidem McCandless’em, przygotowała wizualizację, dzięki której można sprawdzić ile podczas codziennych czynności – od wysłania emaila po przygotowania hamburgera, czy lotu samolotem –wytwarzamy dwutlenku węgla.

Wzrastająca emisja dwutlenku węgla do atmosfery i związane z nią zmiany klimatyczne to nieprzerwanie jeden z najczęściej komentowanych tematów. Z wielu stron słyszymy informacje związane z koniecznością redukcji ilości wytwarzanego przez działalność człowieka CO2. Samochody elektryczne, energia pochodząca ze źródeł odnawialnych to tylko jedne z wielu sposób na ograniczenie emisji gazów cieplarniach. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że każda nasza, nawet najmniejsza czynność związana jest z wytworzeniem pewnej ilości dwutlenku węgla. W życiu codziennym, mówiąc o emisji CO2 konkretnymi liczbami posługują się przede wszystkim producenci samochodów, określając w ten sposób parametry silnika. Ale ile CO2 produkuje każdy z nas na co dzień, podczas zwykłych czynności?

Właśnie na to pytanie przynosi odpowiedź interaktywna wizualizacja opracowana przez GE i Davida McCandlessa, który zawodowo zajmuje się analizą i wizualizacją zestawów danych oraz opracowywaniem infografik. Owocem ich pracy jest wizualizacja, która pokazuje ile CO2 produkujemy podczas codziennych czynności –biorąc prysznic (182 kg CO2 rocznie), pijąc kawę (210 kg CO2 rocznie), a nawet ile dwutlenku węgla emitowanego jest podczas meczu piłki nożnej (820 ton CO2) czy festiwalu muzyki (168 ton CO2).

Zaprezentowane narzędzie pozwala w bardzo ciekawy sposób dowiedzieć się, ile dwutlenku węgla wytwarza wysłanie sms’a (0,014g), ile lot z Londynu do Tokio (1056kg) ,a ile światowa produkcja energii (6,4 biliona ton rocznie). Jednocześnie, wizualizacja jest skonstruowana tak, że wszystkie ujęte aktywności można przeglądać w łatwy i intuicyjny sposób –od związanej z najmniejszą, do największej emisji CO2. Wizualizacja zawiera bardzo różnorodne dane –zarówno dotyczące codziennych czynności (ładowanie telefonu –1,6g dziennie, przygotowanie kubka herbaty –72g, odkurzanie mieszkania –73kg rocznie), ilości CO2 wytwarzanego rocznie przez mieszkańców poszczególnych krajów (Australijczyk –30 ton, Amerykanin –28t, Brytyjczyk –15t, Chińczyk 3,3t), czy też ilości dwutlenku węgla wytwarzanego przy okazji produkcji różnych przedmiotów (wyprodukowanie komputera –720kg, wyprodukowanie laptopa –200kg), czy takich informacji jak to, ile dwutlenku węgla generowanego jest przez wszystkie loty pasażerskie w Europie w ciągu jednego dnia –aż 560t!

„Interaktywna wizualizacja to próba zobrazowania w przyjazny i zrozumiały sposób liczb i danych, które same w sobie niewiele nam mówią, natomiast ujęte w prostą wizualizację, stworzoną za pomocą różnych technik komputerowych i kreatywnych pomysłów, pozwalają zobaczyć głębszy sens i zrozumieć dane zagadnienie”–wyjaśnia David McCandless.

Jak działa interaktywna plansza?

Wizualizacja dostępna jest na stronie http://visualization.geblogs.com/visualization/co2/ – działa w dowolnej przeglądarce internetowej, jak również można ją pobrać w formie aplikacji komputerowej. Wszystkie dane pochodzą ze sprawdzonych przez firmę źródeł.

Wizualizacja pokazuje zestawienie kilkunastu przedmiotów bądź czynności, które pogrupowane są w odpowiednie kategorie: odpowiadające ilości emisji CO2 (od 1 kg. do milionów ton) bądź danej dziedzinie (np. sprzęt elektroniczny, jedzenie i napoje, transport). Klikając na dany rysunek dowiadujemy się ile dwutlenku węgla produkowanego jest podczas danej czynności.

GE jest globalną firmą prowadzącą działalność w obszarach zaawansowanych technologii, usług I finansów będąc nastawiona na rozwiązywanie najtrudniejszych, światowych problemów. GE prowadzi działalność w ponad 100 krajach i zatrudnia ponad 300 tys. osób na całym świecie. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej firmy, pod adresem www.ge.com/pl.

GE w Polsce
Firma GE rozpoczęła działalność w Polsce w 1992 roku. Od tego czasu korporacja stała się jedną z najbardziej znaczących firm w kraju. Większość kluczowych działów GE ma swoje przedstawicielstwa w Polsce, 3 fabryki (GE Power Controls w Kłodzku, w Bielsku-Białej i w Łodzi), bank (Bank BPH należący do grupy GE), centrum inżynieryjne GE Engineering Design Centre (współpraca z Instytutem Lotnictwa w Warszawie), oraz ściśle współpracuje z LOT-em (spółka joint-venture). GE zatrudnia w Polsce około 10.000 osób. Produkty i usługi GE są aktywnie promowane poprzez sieć dystrybutorów i liczne biura sprzedaży. W latach 1992-2008 inwestycje GE przekroczyły 400 milionów dolarów. W maju 2001 roku firma GE znalazła się w gronie 10 największych inwestorów w Polsce (ranking PAIZ).