Jakie autobusy chce SPPK Police? Czas na SIWZ
Dnia 8 września Szczecińsko – Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ogłosiło przetarg na dostawę 4 nowych autobusów hybrydowych – w tym dwóch klasy MAXI i dwóch klasy MEGA.
Producent, który wygra przetarg będzie miał 270 dni od podpisania umowy na dostawę autobusów. O ogłoszeniu przetargu i warunkach formalnych pisaliśmy już TUTAJ.
Teraz przyszedł czas na analizę SIWZ.
Kryteria oceny ofert
Zamawiający wyodrębnił trzy kryteria oceny ofert: cenę (80%), warunki techniczno-eksploatacyjne (15%), gwarancję całopojazdową (5%). Przyglądamy się tym kryteriom, które są pozacenowe. SPPK premiuje tu następujące rozwiązania – zarówno dla autobusów solowych, jak i przegubowych:
-
pojemność skokowa silnika od 9 do 10 dm3 – 20 pkt,
-
silnik tego samego producenta co oferowany autobus – 30 pkt,
-
zawieszenie zależne ze stabilizatorem osi – 20 pkt,
-
5-letnia obsługa serwisowa systemu wykrywania i gaszenia pożaru w komorze silnika – 10 pkt,
-
szyba czołowa 3- częściowa dzielona w pionie na pół – 15 pkt,
-
okna boczne – górne partie uchylne – 5 pkt.
Jednocześnie przewoźnik najbardziej preferuje gwarancję całopojazdową udzieloną na okres 4 lat. Minimalna gwarancja jaką może zaoferować wykonawca wynosi z kolei 3 lata.
Specyfikacja techniczna
Autobusy klasy MAXI mają mieć długość od 11,5 – 12,5 m, a przegubowce – od 17,5 do 18,1 m. Nadwozia pojazdów będą się charakteryzować szerokością minimum 2,5 m i wysokością maksimum 3,25 m z wyposażeniem. Jednostką napędową będzie silnik Diesla, spełniający normy spalania EURO 6, o maksymalnej pojemności 10 dm3. Autobusy będą wyposażone w układ hybrydowy, który ma mieć możliwość akumulacji energii elektrycznej i musi być zbudowany w oparciu o akumulatory lub superkondensatory. Podłoga w autobusach ma być płaska na całej długości autobusu, bez stopni we wszystkich wejściach. Wysokość od podłoża do wejścia ma wynieść nie więcej niż 340 mm. Pasażerowie pojadą na siedzeniach profilowanych, ergonomicznych pokrytych tapicerką odporną na zabrudzenie, ścieranie i zniszczenia.
Z kolei miejsce pracy kierowcy to wydzielona kabina kierowcy tzw. pół zamknięta, 3/4 wysokości z okienkiem i półką do sprzedaży biletów z zamkiem umożliwiającym blokowanie drzwi od środka przez kierowcę. W kabinie tradycyjnie znajdzie się fotel z zawieszeniem pneumatycznym z wielopołożeniową regulacją siedziska i oparcia z zagłówkiem, obrotowy, podgrzewany, a także schowek na rzeczy osobiste kierowcy oraz schowek umożliwiający schłodzenie butelki o pojemności 1,5 litra. W standardzie przewidziano również urządzenie klimatyzacyjne wspólne dla kabiny kierowcy i przestrzeni pasażerskiej. System informacji pasażerskiej stanowić mają tablice zewnętrzne LED w kolorze bursztynowym oraz tablica wewnętrzna (w autobusach przegubowych – dwie tablice) informacyjna umieszczona w przedniej części autobusu (a w autobusach MEGA – również za przegubem) pod sufitem z automatycznym zapowiadaniem przystanków. Autobusy będą pomalowane w żółtozielone barwy SPPK.
MAN, Solaris i…?
SPPK jako bastion „lwa” promuje silnik i autobus tego samego producenta. Z drugiej zaś strony, Solaris, który miał już sukcesy w SPPK, może powalczyć ceną. Pozostaje zatem pytanie, czy otwarta jest furtka dla trzeciego gracza? Przekonamy się najwcześniej w dniu otwarcia ofert, a więc 9 października.
Komentarze