Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZTM z epidemiologami o bezpieczeństwie w komunikacji miejskiej [FILM]

infotrans
15.12.2021 16:00
0 Komentarzy
Zarządu Transportu Metropolitalnego ruszył z kolejna akcją informacyjną na temat epidemiologicznego bezpieczeństwa w transporcie publicznym.

Ostatnio organizator dodrukował plakaty informacyjne, które trafią m.in. do pojazdów komunikacji miejskiej. Przygotowano również ciekawy film.

Od początku

Jak podkreśliła dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska, organizator ten od początku pandemii włączył się do działań na rzecz bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej – i robi to podczas obecnej fali zakażeń.

-„Realizujemy standardy, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zarażeń wśród społeczeństwa. Nasi operatorzy dezynfekują pojazdy, ozonujemy Punkty Obsługi Pasażera i zachęcamy do przestrzegania zasad sanitarnych, nakłaniając pasażerów do noszenia maseczek i odkażania rąk. Podjęliśmy również współpracę ze śląską policją, która kontroluje przestrzeganie obowiązujących przepisów” – wymieniła Gutowska.

Władze ZTM podkreślają przy tym, że korzystanie z komunikacji miejskiej jest bezpieczne. Powołują się przy tym na opinie epidemiologów, że w czasie pandemii warunkiem bezpiecznego korzystania z komunikacji zbiorowej jest przestrzeganie zasad, m.in. zasłaniania ust i nosa maseczką.

Potwierdziły to m.in. badania Instytutu im. Roberta Kocha z ub. roku, które wykazały, że stopień rozprzestrzeniania się koronawirusa w komunikacji zbiorowej stanowił w Niemczech jedynie 0,2 proc. ogólnej liczby zakażeń. Z kolei wyniki badań z br., opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie dowiodły, że w komunikacji publicznej trudniej jest się zarazić, niż np. w szkole, pracy czy restauracji.

Zobaczcie najnowszy film ZTM:

Zdaniem epidemiologów

-„Ograniczanie skutków pandemii jest naszym wspólnym, trudnym doświadczeniem i wyzwaniem. Korzystamy z ochrony, jaką daje szczepienie. Zasłaniamy usta i nos: każdy z nas, czy już chorował na Covid-19 czy nie, zaszczepił się czy nie, takim działaniem zmniejsza szansę na zakażenie i zachorowanie, chroni siebie i innych” – podkreśliła wojewódzka konsultantka w dziedzinie epidemiologii prof. Brygida Adamek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

-„To nasz obowiązek we wszystkich sytuacjach, gdy spotykamy się w ograniczonej przestrzeni publicznej, podróżujemy, robimy zakupy, korzystamy z usług i instytucji. Gospodarze tych miejsc przygotowują i zapewniają sposoby ich bezpiecznego funkcjonowania, przestrzeganie zasad to nasza osobista odpowiedzialność” – zaakcentowała prof. Adamek.

Dodajmy, że każdego dnia na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz kilkunastu miast i gmin z nią sąsiadujących ZTM wypuszcza ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów.

Komentarze