Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZDiTM w Lublinie, czyli transport publiczny i drogi pod jednym szyldem. Od lipca

infotrans
12.03.2024 10:00
0 Komentarzy

1 lipca 2024 roku zacznie funkcjonować Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie, który połączy dwie osobne do tej pory jednostki: ZTM i ZDiM.

Nowa organizacja w jednym miejscu i w ramach jednej struktury skupi zadania realizowane dotychczas przez Zarząd Dróg i Mostów oraz Zarząd Transportu Miejskiego. Przypomnijmy, że równolegle miasto chce znacząco odmłodzi tabor MPK Lublin, a ZTM wprowadzi szereg zmian w ramach aktualnej sieci linii komunikacji. I to już 18 marca. Szeroko!

Czas zmian

Wraz z oddaniem do użytkowania Dworca Lublin, jednej z największych inwestycji ostatnich lat, Miasto zakończyło kolejny etap wielkich projektów drogowo-transportowych. W nowej perspektywie unijnej większość programów łączy budowę dróg z komponentem transportowym, dlatego mając na celu optymalizację realizowanych procesów powołano nową miejską jednostkę.

Uchwała w tej sprawie zapadła na styczniowej sesji Rady Miasta Lublin. Takie rozwiązanie jest już z powodzeniem praktykowane np. w Łodzi, Słupsku, Koszalinie, Szczecinie czy Bydgoszczy.

-„Myśląc o poruszaniu się po mieście uwzględniamy potrzeby wszystkich użytkowników. Od lat rozwijamy i modernizujemy sieć dróg w mieście, remontujemy i budujemy nowe chodniki, uszczelniamy sieć ścieżek rowerowych, a największy projekt komunikacyjny jaki realizowaliśmy, dotyczył autobusów. Kamieniem milowym było uruchomienie Dworca Lublin, który spina klamrą wszystkie komunikacyjne projekty. Chcemy, by w perspektywie kilku lat, nastąpiła realna zmiana w tym, jak przemieszczamy się po mieście, abyśmy jeszcze chętniej wybierali autobus, rower i inne ekologiczne środki, a rzadziej jechali własnym autem. To nie tylko kwestia zmniejszenia korków, ale także realna korzyść dla środowiska” – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Równolegle, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wdraża drugi etap zmian oferty przewozowej. Zgodnie z zapowiedziami i przyjętym po konsultacjach społecznych harmonogramem działań, uruchomione zostaną 2 zupełnie nowe linie pospieszne. Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej zaczną obowiązywać od 18 marca.

Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin i Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin / fot. UM Lublin

Drogowa sieci

W tym roku na inwestycje drogowe oraz remonty jezdni i chodników Miasto zaplanowało ok. 200 mln zł, co pozwoli na realizację blisko 75 zadań.

-„Systematycznie rozwijamy sieć infrastruktury drogowej, budując nowe ulice w mieście. Dzięki temu poprawiamy bezpieczeństwo oraz komfort jazdy po Lublinie oraz obsługę komunikacyjną. Z uwagi na zakres prac oraz ich koszt, część realizowanych zadań inwestycyjnych jest współfinansowana przy udziale środków zewnętrznych – dodał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Kontynuowane są prace przy przedłużeniu ul. Lubelskiego Lipca ’80 (96 mln zł). Drogowcy pracują też już przy budowie przedłużenia ul. Węglarza (blisko 49 mln zł). Trwa rozbudowa ul. Zorza (ponad 19,5 mln), Wallenroda (ponad 13,3 mln zł) i Montażowej (ponad 6,8 mln zł) oraz budowa ul. Sławinek (ponad 7,8 mln zł). Prace rozpoczęły się też przy przebudowie kładki na ul. Filaretów (ponad 4,1 mln zł). W trakcie jest z kolei postępowanie na przebudowę ul. Samsonowicza oraz budowę ul. Kruszynowej.

Dodatkowo trwają prace nad kompletną dokumentacją projektową na przebudowę ul. Zana na całym odcinku. Ogłoszono też postępowania na wybór biura projektowego, które opracuje dokumentację dla przebudowy ul. Turystycznej. Opracowanie dokumentacji przyszłościowej Miasto chce również zlecić dla rozbudowy ul. Nałęczowskiej (na odcinku od skrzyżowania z al. Mazowieckiego do granic miasta). W 2024 r. planowana jest też przebudowa ulic: Pogodnej, Pliszczyńskiej, Janowskiej i Budowlanej. Modernizacje obejmują też przyległe do ulic chodniki, a także rozwiązania chroniące pieszych i kierowców.

Od 1 lipca zacznie funkcjonować Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Komentarze