Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z Warszawy przez Łomżę do Niemna – nowy Szlak Wodny Króla Stefana Batorego

infotrans
21.07.2011 10:24
0 Komentarzy
Szlak Wodny Króla Stefa Batorego to nowe przedsięwzięcie, które ma połączyć Wisłę z Niemnem. Dzięki współpracy samorządów województwa podlaskiego i mazowieckiego juz wkrótce będzie można pokonać odcinek 300 km droga wodną. Pomysł wytyczenia szlaku narodził się w końcu XVI wieku przez Króla Stefana Batorego, który to zaplanował uczynić z Narwi, Biebrzy, Niemna ożywiony szlak wodny służący do przewozu towarów.
Szlak turystyczno-rekreacyjny Wisła – Kanał Augustowski (Niemen) będzie rozpoczynał się w Warszawskim Węźle Wodnym i przebiegał przez: Wisłę Warszawską, Kanał Żerański, Kanał Królewski, Zalew Zegrzyński, Narew, Biebrzę, Kanał Augustowski i dalej, aż do Niemna (długość około 300 km). Ważniejsze miasta i miejscowości to: Warszawa, Nieporęt, Serock, Pułtusk, Różan, Ostrołęka, Nowogród, Łomża, Wizna, Goniądz, Augustów (Druskienniki, Grodno). Królewski szlak wodny Wisła – Narew – Biebrza – Niemen będzie najdłuższym szlakiem turystyczno-rekreacyjnym w Polsce, gdyż obejmie swoim zasięgiem Warszawę, regiony Województwa Mazowieckiego, Województwa Podlaskiego, a w przyszłości rejony Białorusi i Litwy aż do ujścia Niemna do Morza Bałtyckiego.
Z Warszawy przez Łomżę do Niemna - nowy Szlak Wodny Króla Stefana Batorego
Będzie świetną okazją do ożywienia turystyki, rekreacji i wypoczynku na terenach o bogatych walorach wypoczynkowych oraz na wschodnich terenach przygranicznych. To także wyzwanie dla władz miast i gmin położonych wzdłuż szlaku turystyczno-rekreacyjnego aby w pełni wykorzystać potencjał turystyczny, rekreacyjny, wypoczynkowy, kulturowy i przyrodniczy.
Wszystkie miasta i gminy, biorące udział w realizacji projektu turystycznego zaplanowały i rozpoczęły realizację wielu przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z realizowanym projektem. W warszawskim węźle wodnym, rozpoczęły się prace związane z zagospodarowaniem brzegów Wisły, Portu Czerniakowskiego, Portu Żerańskiego Uruchomiona została regularna żegluga turystyczna po Wiśle Warszawskiej oraz na trasie Warszawa Nieporęt Zalew Zegrzyński Serock. Planuje się wydłużenie tras żeglugowych do Pułtuska. W miastach: Łomża, Serock, Pułtusk, Różan, Ostrołęka, Nowogród, Wizna, Augustów, miejscowościach: Osowiec Twierdza, Dolistowo, Goniądz, Płaska, opracowano plany rozwoju infrastruktury wodnej, przystani, nabrzeży, portów, infrastruktury komunikacyjnej, parkingów, punktów widokowych, bazy noclegowej, bazy gastronomicznej, nowych szlaków turystycznych odchodzących od szlaku wodnego. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z Warszawy, prowadzi prace konserwacyjne i remontowe na Kanale Augustowskim, Kanale Żerańskim, Wiśle Warszawskiej i Narwi. Bogaty program atrakcji przyrodniczych realizowany jest przez Biebrzański Park Narodowy. Od wielu lat prowadzona jest żegluga turystyczna i sportowa po Kanale Augustowskim na całej długości, po stronie Polskiej i Białoruskiej. Każdy rejon „Szlaku Wodnego Króla Stefana Batorego’ ma przygotowany program turystyczno-rekreacyjny.
Planowana jest również dyskusja nad wydłużeniem szlaku wodnego, do ujścia rzeki Niemen, następnie przez Morze Bałtyckie doprowadzenie do Elbląga (przez Cieśninę Pilawską lub przez Mierzeję Wiślaną przez przekop). I dalej Kanałem Elbląskim do Nogatu i Nogatem do Wisły w celu zamknięcia pętli przed Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Komentarze