Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wyróżniony radomski Dzień bez Samochodu 2011

infotrans
15.12.2011 19:55
0 Komentarzy
Ministerstwo Środowiska podsumowało działania przeprowadzone aż w 107 miejscowościach w Polsce. W raporcie, przygotowanym specjalnie z tej okazji, zostały przedstawione najciekawsze imprezy. Opisano w nim między innymi radomski festyn, zorganizowany 22 września na placu przed Urzędem Miejskim (przy ulicy Żeromskiego). Na brak atrakcji nikt z pewnością nie mógł narzekać. Przypomnijmy, że po mieście kursował wtedy zabytkowy autobus Jelcz, zwany potocznie ogórkiem. Na jego pokładzie była przewodniczka turystyczna, która opowiadała pasażerom o Radomiu i o jego zabytkach. Podczas festynu była możliwość bezpłatnych przejażdżek rikszami po centrum miasta. Można było oznakować rower na stoisku policji, wziąć udział w konkursach z nagrodami, obejrzeć pokazy wokalne i taneczne, a także pokazy ekwilibrystyki. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu był też doskonałą okazją do podsumowania akcji ustawiania stojaków rowerowych w Radomiu. Podczas konferencji prasowej przed festynem poinformowano, że w latach 2009-2010 w mieście pojawiło się łącznie 330 stojaków w 40 lokalizacjach. W roku 2011 zaplanowano natomiast postawienie 122 stojaków w następnych 44 lokalizacjach. Akcję 'Rowerem do szkoły’ realizują Urząd Miejski i salon rowerowy Rodex.
Radomska akcja Rowerem do szkoły'
Głównym organizatorem obchodów Dnia bez Samochodu w kraju było Ministerstwo Środowiska. Resort organizował między innymi bezpłatne warsztaty dla koordynatorów lokalnych kampanii w poszczególnych miastach. Brali w nich udział również reprezentanci Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego, czyli organizatorów obchodów w naszym mieście. Podczas warsztatów przekazano uczestnikom wiedzę, którą mogli wcielać w życie pod okiem trenerów. Uczestnicy poznali także nowatorskie narzędzia tworzenia i realizacji kampanii promujących ekologiczne zachowania. Wiedza ta bardzo przydała się w późniejszych działaniach. Ministerstwo Środowiska ogłosiło potem konkurs dla lokalnych koordynatorów kampanii. Ich głównym zadaniem było przygotowanie relacji z przeprowadzonych działań. Konkurs prowadzono w dwóch kategoriach: najlepiej zorganizowana kampania Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz najlepiej przeprowadzona kampania Europejski Dzień bez Samochodu. My startowaliśmy w drugiej z nich. Oceniano między innymi: związek działań z tegorocznym hasłem kampanii, innowacyjność, interaktywność oraz dopasowanie działań edukacyjnych do grupy docelowej kampanii, liczbę osób objętych bezpośrednimi działaniami, a także wyeksponowanie loga Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wpływało to na końcową ocenę.
I radomskie działania zostały nagrodzone. Lokalny koordynator obchodów – Marek Ziółkowski z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji – zajął we wspomnianym konkursie drugie miejsce. Zaprojektował on między innymi lokalne logo Dnia bez Samochodu (zamiast bliżej niezidentyfikowanych konturów budynków pokazanych na ogólnopolskim symbolu, pojawiły się tu kontury trzech charakterystycznych obiektów z Radomia: Urzędu Miejskiego, katedry i byłego ratusza). Był także autorem plakatów promujących imprezę, pamiątkowych pocztówek, biletów na przejazdy zabytkowym ogórkiem i innych materiałów. Wszystko to było oczywiście dostosowane do marki Radomia. Chociaż w raporcie Ministerstwa Środowiska zdjęcia nie są podpisane, to i tak wiadomo, które z nich przedstawiają naszą imprezę. Na zabytkowym ogórku i na rikszach widać bowiem logo Radomia. A to też promocja miasta w kraju!
Chociaż konkurs był tylko dla koordynatorów lokalnych, to laureat traktuje tę nagrodę zespołowo. W przygotowanie radomskiego festynu z okazji Dnia bez Samochodu było bowiem zaangażowanych sporo osób, na czele z Bernadetą Siek z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz Dariuszem Dębskim z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu, a także dyrektorami tych jednostek – Grażyną Krugły i Kamilem Tkaczykiem. Honorowi patroni festynu to prezydent miasta Andrzej Kosztowniak i przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik.
Oprócz Radomia, ministerstwo nagrodziło lub wyróżniło również koordynatorów z Lublina, Częstochowy, Szczecina, Tczewa, Gniewkowa, Świebodzic i Działdowa. Koordynatorzy imprez w tych miastach otrzymają nagrody rzeczowe. Pełen ministerialny raport akcji EDBS można pobrać tutaj.

Komentarze