Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wspólny bilet LOT-u na samolot i kolej? Pierwsza zapowiedź

infotrans
21.09.2022 12:00
0 Komentarzy

Szef Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, odnosząc się do przyszłości lotnictwa, zapowiedział, że Polskie Linie Lotnicze LOT chcą sprzedawać bilety łączone – kolejowe i lotnicze.

Prezes LOT-u zwrócił uwagę na największą inwestycję w Polsce – Centralny Port Komunikacyjny. -„CPK nie jest zagrożeniem dla portów regionalnych, a sam projekt, który integruje kolej i lotnisko w jednym miejscu może oznaczać całkowitą zmianę w pojęciu podróżowania z Polski” – stwierdził.

Po wejściu CPK

Centralny Port Komunikacyjny, który integruje kolej i lotnisko w jednym miejscu, może oznaczać zmianę w pojęciu podróżowania z Polski – powiedział PAP prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski. Chcemy sprzedawać podróż, łącząc bilet kolejowy i lotniczy – dodaje.

Według ekspertów branży – którzy uczestniczyli we wrześniowej międzynarodowej konferencji AIR 2022, zorganizowanej z inicjatywy Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+ i Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” – infrastruktura lotnicza musi być bardziej wydajna, zwiększać przepustowość, ale powinna też „mocniej dbać o rozwój turystyki przyjazdowej” – mającej korzystny wpływ na gospodarkę regionu, w którym działa dane lotnisko.

Ich zdaniem istotne są też innowacje w obszarze lotnictwa cywilnego – w szczególności wykorzystanie automatyzacji i digitalizacji. Jednym z największych problemów lotnisk w całej Europie są dziś bowiem długie kolejki do odprawy – „dlatego jak najszybciej powinno się wprowadzić automatyczne odprawy i możliwość szybkiego nadania bagażu”. W opinii specjalistów przyszłość branży to też współpraca z sektorem turystycznym – nie tylko touroperatorami, ale też regionami, miastami czy hotelami, „tak by móc dać pasażerom jak najlepszą ofertę”.

fot. PPL

„Trudna sytuacja na rynku, w tym pandemia, wojna, kryzys gospodarczy, klimatyczny to wymagające wyzwania. Takie czasy wymagają odwagi i współdziałania” – ocenił prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Stanisław Wojtera. Jego zdaniem branża lotnicza i lotniskowa „będzie prężnie rozwijała się przez kolejne lata”.

Jak przyznał dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe) Oliver Jankovec, ostatnie dwa lata „mocno odbiły się na lotniskach i ich personelu, ale branża „dochodzi do siebie”. Według zacytowanych przez niego danych, ruch pasażerski w lipcu podwoił się w europejskiej sieci lotnisk, „co oznacza, że zbliżamy się do poziomu sprzed pandemii”.

PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. Ma też udziały lub akcje spółek m.in. zarządzających portami regionalnymi, jak np. w Krakowie, Rzeszowie, Modlinie czy Poznaniu.

fot. PPL

Komentarze