Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław też z darmową smogową komunikacją?

infotrans
15.01.2016 09:44
0 Komentarzy

Wrocławscy radni proponują, by kierowcy i pasażerowiesamochodów mogli jeździć komunikacją miejską bezpłatnie, gdy w mieście stężeniepyłu PM10 przekroczy 100 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak powiedział na konferencji prasowej szef klubu radnychPrawa i Sprawiedliwości Marcin Krzyżanowski, problem zanieczyszczenia powietrzawe Wrocławiu wynika przede wszystkim z dużego natężenia ruchu samochodowego wcentrum miasta.

Pomysły władz miasta na to, by ten ruch ograniczyć irozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza nie są naszym zdaniem konkretne.Dlatego my przedstawiamy projekt konkretny, do którego spróbujemy przekonaćradnych koalicji” – podkreślił Krzyżanowski.

Radni PiS w swoim projekcie uchwały proponują, by kierowcy ipasażerowie samochodów mogli jeździć komunikacją miejską bezpłatnie, gdy weWrocławiu stężenie pyłu PM10 przekroczy 100 mikrogramów na metr sześcienny.

Jak podkreślili projektodawcy, propozycje władz miejskichsprowadzają się do ograniczenia ruchu kołowego w centrum poprzez np. wprowadzeniespecjalnych nalepek dla aut, które spełnią bardziej rygorystyczne normy spalin.

„Naszym zdaniem będzie to forma nieskuteczna.Zachęcenie kierowców i pasażerów do korzystania z bezpłatnej komunikacjizbiorowej jest skuteczniejszym sposobem na ograniczenie ruchu i zmniejszeniezanieczyszczeń” – mówił Krzyżanowski.

Badania zanieczyszczenia powietrza przeprowadzane m.in. napoczątku listopada na całym Dolnym Śląsku potwierdziły przekroczenia poziomualarmowego dla pyłu zawieszonego PM10. We Wrocławiu notowano stężenia PM10 napoziomie od 158 do 182 mikrogramów.

Na walkę z niską emisją w ramach programu KAWKA przeznaczonow ostatnich dwóch latach we Wrocławiu ponad 54 mln zł. Program KAWKA finansujeNarodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Programzakłada likwidację tzw. niskiej emisji – czyli zanieczyszczeń emitowanych przezlokalne kotłownie i domowe piece – oraz rozwój rozproszonych odnawialnychźródeł energii. (PAP)

Komentarze