Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław i Jaworzno bez nagród ETZT [FILM]

infotrans
19.05.2020 07:30
0 Komentarzy

Po raz pierwszy w historii w tegorocznym finale konkursu EUROPEANMOBILITYWEEKAwards aż dwa polskie miasta były o krok od zwycięstwa. Niestety, nie udałosię.

W poniedziałek, 18 maja, Komisja Europejska ogłosiła zwycięzcóww konkursie EUROPEANMOBILITYWEEK Awards. My jeszcze wczoraj mocno trzymaliśmy kciukiza Wrocław, który był nominowany w aż dwóch kategoriach i Jaworzno, którewalczyło w kategorii bezpieczeństwa.

Ostatecznie jednak stolica Dolnego Śląska musiała uznaćprymat Kruševaca z Serbii, który został ogłoszony zwycięzcąEUROPEANMMOBILITYWEEK Award 2019 w kategorii większych miast. Wśród mniejszychmiast triumfowała Karditsa (Grecja). Z kolei w kategorii SUMP – gdzie również startowałWrocław – wygrana trafiła do stołecznego regionu Brukseli (Belgia), a pierwszanagroda UE w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego – zamiast do Jaworzna – trafiłado Pontevedra (Hiszpania).

Podsumowując wyniki konkursu, komisarz ds. transportu AdinaVălean powiedziała: -„Chciałbym złożyć szczere gratulacje zwycięskim miastom – Waszedziałania są potężnymi przykładami ilustrującymi wiodącą rolę, jaką lokalniliderzy mogą odegrać w uczynieniu naszych miast czystszymi, bezpieczniejszymi ibardziej zrównoważonymi. Mam nadzieję, że może to stanowić inspirację dlamiast, które ponownie zastanawiają się nad strategiami mobilności, zwłaszcza poobecnej pandemii. „

Poniżej krótki opis zwycięskich projektów. Warto uczyć sięod najlepszych.

Kruševac, Serbia

{https://www.youtube.com/watch?v=8Zm8UMR73K4}

Serbskie miasto Kruševac zachwyciło jury szeroką gamądziałań, popartych dużym udziałem obywateli i politycznym wsparciem ze strony lokalnychwładz. Nawet burmistrz „chodził na piechotę”, przychodząc do pracy pieszo, abypomóc w rozpowszechnieniu tegorocznego komunikatu dotyczącego mobilności.Podczas EUROPEANMOBILITYWEEK 2019 ulice miasta przeżyły nowy wybuch życia bezsamochodów, nie tylko w centrum – które zostały przejęte przez pieszych – aletakże na przedmieściach, gdzie organizowano różne działania. Odmieniono takżeoblicze miasta, instalując nowe ścieżki rowerowe, chodniki, place publiczne,parki miejskie, ławki, a nawet huśtawki.

Pozostali finaliści wtej kategorii to Rethymno (Grecja) i Wrocław.

{https://www.youtube.com/watch?v=L9UoObmZnLo}

Karditsa, Grecja

Zdobywca nagrody EUROPEANMOBILITYWEEK 2019 dla mniejszych gmin,zaimponował jury wykorzystaniem materiałów promocyjnych i partnerstw w celuwspierania zrównoważonej mobilności. Podczas EUROPEANMOBILITYWEEK 2019 miastowspółpracowało z dziesiątkami organizacji, w tym szkół, akademii muzycznych,departamentów rządowych, policji, straży pożarnej, organizacji społeczeństwaobywatelskiego i firm, które zostały zaproszone do udziału w świątecznymtygodniu obchodów związanych z mobilnością. Inne inicjatywy obejmowały korzyścifinansowe dla firm wprowadzających środki na rzecz zrównoważonej mobilnościoraz dni wolne od pracy dla pracowników, którzy dojeżdżali rowerem lub pieszo -aby pokazać, że bezpieczne spacery i jazda na rowerze są atrakcyjne z powodówinnych niż zdrowie i dobre samopoczucie.

Pozostali finaliści tutaj to Alfândega da Fé (Portugalia) iPaide (Estonia).

{https://www.youtube.com/watch?v=SQWvfftceOk}

Region Stołeczny Brukseli, Belgia

To zdobywca 8. nagrody za zrównoważone planowanie mobilnościw mieście (SUMP). Region Stołeczny Brukseli wyznaczył sobie jasne i ambitnecele w zakresie zrównoważonej mobilności, które obejmują zerową liczbę ofiarśmiertelnych wypadków drogowych do 2030 r., ograniczenie użytkowaniasamochodów, ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę do 2021 r. orazzwiększenie liczby stref dla pieszych. Jury było szczególnie pod wrażeniempodejścia do osiągnięcia tych celów, które postrzegają miasto jako „ekosystem”.Osiągnięcia miasta oparte są na silnym zasięgu zainteresowanych stron,imponującym udziale obywateli i wdrożeniu „superbloków”, innowacyjnej koncepcjiurbanistycznej.

Pozostali finaliści w tej kategorii to Kowno (Litwa) iWrocław.

Pontevedra, Hiszpania

Pontevedra – zdobywca pierwszej nagrody EU Urban Road SafetyAward – konsekwentnie redukuje liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych wmieście od 1999 roku, imponująco osiągając zerową liczbę ofiar śmiertelnychwypadków drogowych w latach 2011-2018. Szereg środków gwarantuje, żebezpieczeństwo i zrównoważony rozwój idą w parze. Miasto zastosowało jasną istaranną strategię monitorowania, aby określić, które polityki są skuteczne, aktóre należy zaktualizować, co skutkuje zwiększoną aktywną mobilnością, takąjak spacery i jazda na rowerze: w Pontevedra 80% dzieci w wieku 6-12 lat chodzido szkoły samodzielnie . Jury było pod wrażeniem zastosowania przez Pontevedręszerokiej gamy środków, w tym ograniczenia prędkości do 10-30 km / h orazstworzenia większej liczby miejsc publicznych atrakcyjnych dla pieszych.

Pozostali finaliści tutaj to Jaworzno i Ordu (Turcja).

Podsumowując – na początku br. Komisja Europejska ogłosiłamiasta nominowane do nagrody w zakresie zrównoważonej mobilności 2020. Czasydla miejskiej mobilności mamy smutne, ale właśnie może szczególnie terazpowinniśmy promować dobre wzorce. Pozatym Polska nigdy nie była tak blisko zwycięstwa w europejskim konkursie. Szkoda,że się nie udało, ale to był naprawdę bardzo dobry występ. Dlatego gratulujemy Wrocławiowii Jaworznu tego sukcesu, i czekamy na kolejnych polskich reprezentantów.

Komentarze