Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wielkopolski program regionalny 2021-2027 z budżetem 2,1 mld euro

infotrans
18.12.2022 17:04
0 Komentarzy

Ponad 2,1 mld euro otrzyma Wielkopolska z budżetu UE w ramach perspektywy finansowej 2021-2027 – poinformował 12 grudnia Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (UMWW).

Dzięki tym środkom Wielkopolska ma być bardziej zielona, cyfrowa i bliżej mieszkańców. Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, którego elementem będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej.

Trzy źródła

Wielkopolska będzie miała łącznie do dyspozycji 2 154 405 816 euro. Kwota ta uwzględnia trzy źródła finansowania programu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (1 251 999 208 euro), Europejski Fundusz Społeczny (487 598 161 euro) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (około 414 808 447 euro).

-„Cieszę się, że mamy zielone światło z Brukseli dla naszego nowego programu operacyjnego, który nazwaliśmy Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Czekaliśmy na tę decyzję od 14 marca tego roku, by móc działać z myślą o dalszym, konsekwentnie przez nas realizowanym, rozwoju regionu” – powiedział marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Jak dodał, Wielkopolska ma być „przede wszystkim bardziej zielona, cyfrowa i bliżej mieszkańców; nowoczesna w gospodarowaniu dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i poszukiwaniu nowoczesnych technologii”. „Jestem przekonany, że to świetna wiadomość dla naszych aktywnych beneficjentów, którzy chcą realizować wiele znakomitych i potrzebnych projektów, byśmy mogli zwiększać swoją konkurencyjność i inwestować w dobry klimat” – podkreślił Woźniak.

UMWW podał, że filarem nowego programu będzie zielona transformacja. Wynika to z faktu, że UE zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

-„Aby osiągnąć ten ambitny cel, państwa członkowskie będą ograniczać wydobycie węgla i zwiększać znaczenie OZE w bilansie energetycznym. Ma to umożliwić m.in. wsparcie w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) na obszarze Wielkopolski Wschodniej (miasto Konin i powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki), gdzie cel neutralności klimatycznej zamierza się osiągnąć w 2040 roku. Nasze województwo w ramach FST otrzyma ponad 414 mln euro” – podał UMWW.

Pełnomocnik zarządu województwa wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej Maciej Sytek podkreślił, że region przyjął bardzo ambitny plan sprawiedliwej transformacji.

-„Wspólnie ze Śląskiem byliśmy propagatorami powstania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Jesteśmy dumni, że po czterech latach finalizujemy nasze działania. Chcemy, by Wielkopolska Wschodnia była liderem energetycznych przemian w Europie – powiedział.

Plan Sprawiedliwej Transformacji koncentruje się na budowie zeroemisyjnej, dynamicznej gospodarki o obiegu zamkniętym, na zapewnieniu zintegrowanej przestrzeni wysokiej jakości, której zasoby będą użytkowane również przez przyszłe pokolenia oraz na zaktywizowaniu mieszkańców tego subregionu.

UMWW podał też, że w nowej perspektywie równie ważna będzie cyfryzacja. Pandemia pokazała konieczność większego wykorzystania narzędzi informatycznych w obszarze edukacji, rynku pracy czy gospodarki. Cyfryzacja jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania szkół, biznesu w sferze produkcyjnej i usługowej, czy sektora publicznego.

-„Fundusze europejskie odegrają na tym polu kluczową rolę, a fundamentem zmian będą samorządy i przedsiębiorcy. W sferze społecznej działania będą koncentrować się na nowoczesnej edukacji, elastycznie reagującej na rynek pracy i jego wymagania. Środki będą wspierać rozwój usług społecznych, wspomagać rozwój aktywnych społeczności oraz budować potencjał sektora organizacji społeczeństwa obywatelskiego” – podał UMWW.

zielone inwestycje

Cała Wielkopolska dzięki wsparciu unijnemu planuje przejść na zrównoważony model gospodarczy. 501 mln euro z programu regionalnego jest przeznaczonych na inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład. Są to projekty związane z instalacją odnawialnych źródeł energii, poprawą efektywności energetycznej obiektów publicznych i prywatnych, promocją gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zrównoważonego transportu. 

64% budżetu transportowego programu są przeznaczone na kolej, publiczny transport miejski i infrastrukturę rowerową.

Nie zabraknie ważnych inwestycji kolejowych, w tym: rewitalizacji linii kolejowej Wągrowiec-Gołańcz- granica województwa oraz budowy drugiego toru kolejowego wraz z drugą przeprawą mostową na Warcie w Obornikach. Z funduszy UE wkrótce zmodernizowana zostanie linia kolejowa łącząca Konin z Turkiem,

Powstanie w regionie także 136 km dróg rowerowych i 39 zintegrowanych węzłów komunikacyjnych oraz zakupiony zostanie ekologiczny tabor transportu zbiorowego dla 7,7 tys. pasażerów. 

Kiedy konkursy?

Pierwszych konkursów możemy spodziewać się najbliższej wiosny. Najszybciej aplikować będzie można o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Konkursy będą skierowane na wsparcie przedsiębiorstw: inwestycje produkcyjne dla MŚP z terenu Wielkopolski Wschodniej.

Z puli FST będzie można aplikować w kolejnych kwartałach przyszłego roku, m. in. na zakup zeroemisyjnego taboru autobusowego, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, edukację osób dorosłych, a także wsparcie kształcenia wyższego i zawodowego. Oddzielny konkurs adresowany będzie do PGW Wody Polskie na projekt związany z odbudową oraz zwiększeniem zasobów wodnych na obszarach zdegradowanych pod względem hydrologicznym. 

Nie zabraknie konkursów dedykowanych całej Wielkopolsce. Te również ogłoszone zostaną najbliższej wiosny. Dotyczyć będą: ekonomii społecznej, edukacji, usług zdrowotnych – rehabilitacji dzieci, Centrów Usług Społecznych, teleopieki, pieczy zastępczej i adopcji. W drugim półroczu aplikować będzie można o pomoc dla cudzoziemców, edukację przedszkolną, a także usługi rozwojowe (Baza Usług Rozwojowych).  

Pojawią się również konkursy na uruchomienie dwóch flagowych projektów edukacyjnych – „Czas zawodowców” i „Cyfrowa Szkoła”, obejmujących swoim zasięgiem całą Wielkopolskę.

Wiosną będzie można składać wnioski na dofinansowanie projektów z zakresu cyfryzacji usług publicznych, gospodarki wodno-ściekowej, natomiast jesienią m. in. na wsparcie przedszkoli czy transportu publicznego. 

To na razie plan na konkursy. Szczegółowe informacje o naborach (konkretne daty, zasady, typy projektów) będą zawarte w harmonogramie naboru wniosków, obejmującym najbliższe 12 miesięcy. Harmonogram będzie dostępny na stronie internetowej programu (http://wrpo.wielkopolskie.pl). Zgodnie z ustawą wdrożeniową pierwszy harmonogram naborów powinien być przyjęty nie później niż 6 miesięcy od daty zatwierdzenia programu przez Komisję Europejską.

Komentarze