Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Weszło Rozporządzenie 1370/2007

infotrans
18.12.2009 01:43
0 Komentarzy

Informuje się, że w dniu 3 grudnia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1370/2007 z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego. Celem nowego przepisu jest określenie, w jaki sposób właściwe organy mogą podejmować działania w zakresie pasażerskiego transportu publicznego w celu zapewnienia świadczenia usług przewozowych o charakterze użyteczności publicznej. Ponadto, rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 określa warunki, na podstawie których właściwe organy rekompensują podmiotom wykonującym ww. przewozy poniesione koszty lub przyznają prawa wyłączne w zamian za ich realizację. Rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 w art. 8 ust. 2 wskazuje, że zamówienia prowadzące do zawarcia umów o świadczenie usług publicznych w zakresie transportu kolejowego i drogowego powinny być udzielane zgodnie z art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1370/2007 od dnia 3 grudnia 2019 r. Państwa członkowskie w ww. okresie przejściowym podejmują działania mające na celu wprowadzenie na terytorium tych państw, w tym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, regulacji prawa krajowego przewidujących instrumenty, które umożliwią właściwym organom tych państw stosowanie przepisów rozporządzenia (WE) nr 1370/2007. W związku z powyższym, od dnia 3 grudnia 2009 r. do regularnego przewozu osób w transporcie kolejowym i drogowym mają zastosowanie przepisy rozporządzenia (WE) nr 1370/2007 oraz obecnie obowiązujące przepisy regulujące transport drogowy i kolejowy.
Tyle Ministerstwo. O tym bardzo ważnym dla branży transportu publicznego rozporządzeniu pisaliśmy w TransInfo / InfoBusie w różnych ujęciach m.in. http://www.infobus.pl/blog.php?id=349 czy http://transinfo.pl/text.php?id=20787. Dlatego teraz w największym skrócie przedstawiamy główne kierunki zmian nowych regulacji prawnych, które dodatkowo zostaną bardziej szczegółowo dookreślone przez nadchodzącą (od wielu lat) ustawę o transporcie publicznym, czyli prawo krajowe. Zgodnie z rozporządzeniem 1370/2007, samorząd może zlecić świadczenie publicznych usług transportowych trzem rodzajom podmiotów (zakładowi budżetowemu, spółce komunalnej lub podmiotowi prywatnemu). Jest to możliwe dzięki temu, że rozporządzenie zawiera szeroką definicję umowy o świadczenie usług publicznych. Obejmuje ona nie tylko umowy cywilnoprawne, ale również akty normatywne i administracyjne.
W pierwszym przypadku nałożenie obowiązku świadczenia usługi publicznej na zakład budżetowy może nastąpić tylko w drodze aktu rady jednostki samorządowej. Nie jest dopuszczalne nałożenie na zakład takiego obowiązku poprzez zawarcie z nim przez samorząd umowy cywilnoprawnej. Obowiązek świadczenia usług nakładany jest na zakład poprzez zawarcie odpowiedniego postanowienia w jego statucie.
W drugim przypadku, gdy przewoźnikiem ma być spółka komunalna, musi ona mieć formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Dodatkowo spółka musi spełniać unijną definicję podmiotu o charakterze wewnętrznym. Spółki będą spełniały to kryterium, gdy prowadzą publiczną działalność w zakresie przewozów pasażerskich na terytorium gminy macierzystej (samodzielnie, a nie przez podwykonawców) oraz nie uczestniczą w przetargach na świadczenie usług publicznych w zakresie przewozu pasażerów organizowanych poza terytorium gminy. Samorząd nie musi być wyłącznym wspólnikiem w spółce.
I trzecia opcja –świadczenia publicznych usług transportowych przez podmiot prywatny. Za taki jest uznawana spółka komunalna, która nie ma charakteru podmiotu wewnętrznego. Powierzenie wykonywania zadań następuje w drodze umowy cywilnoprawnej zawieranej na zasadach ogólnych. Umowa o świadczenie usług publicznych może zostać zawarta na nie dłużej niż dziesięć lat (transport autobusowy i trolejbusowy) lub 15 lat (transport tramwajowy i metro). W uzasadnionych przypadkach okresy te mogą być wydłużone maksymalnie o połowę. Samorząd w przetargu wyłania przedsiębiorcę, z którym podpisze umowę (przetarg zostanie przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych). Rozporządzenie 1370/2007 dopuszcza dwa wyjątki od tej zasady. Można zrezygnować z przetargu, kiedy:
– średnia wartość roczna umowy jest szacowana na mniej niż 1 mln euro lub wymiar roczny transportu nie przekracza 300 tys. km. Te kryteria mogą zostać podwyższone o 100 proc., jeśli umowa ma zostać zawarta z małym lub średnim przedsiębiorstwem, która ma mniej niż 23 pojazdy.
– zostanie zakłócone świadczenie usług przez inny podmiot (wcześniejszy przewoźnik nie wywiązuje się z umowy). Wówczas gmina może zastosować jeden z trzech tzw. środków nadzwyczajnych: udzielić zamówienia na świadczenie usług publicznych bez przeprowadzania przetargu, wyrazić zgodę na przedłużenie umowy o świadczenie usług publicznych albo nakazać przedsiębiorcy świadczenie określonych usług publicznych.
Pełen tekst Rozporządzenie (WE) nr 1370/2007 dostępny jest tutaj, a ciekawa prezentacja województwa podkarpackiego na temat rozporządzenia jest do pobrania tutaj.

Komentarze