Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawski ZOM podsumował półmetek akcji „Przystanek 2022”

infotrans
18.07.2022 13:00

Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa podsumowywał przystankowy serwis czystościowy za I półrocze 2022 r.

W tym czasie ZOM zadbał o czystość 4,3 tys. przystanków w Warszawie. Serwis porządkowy, poza regularnym myciem wiaty, obejmuje również zamiatanie i zbieranie zanieczyszczeń oraz codzienne opróżnianie 12 tys. koszy. W przypadku nagłych zanieczyszczeń, takich jak np. szkło ze zbitej szyby czy rozsypane śmieci, sprzątanie realizują ekipy interwencyjne ZOM.

Zadbane przystanki

Na komfort pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej wpływa czystość miejsc, w których czekają na autobus lub tramwaj. Dlatego o estetykę przystanków Zarząd Oczyszczania Miasta dba codziennie i przez cały rok. W zestawie prac porządkowych jest nie tylko ich zamiatanie, ale także regularne mycie. W tym roku odświeżony wygląd zyskało już 3,8 tys. wiat. Do końca czerwca ZOM umył wszystkie przystanki co najmniej raz. Te zlokalizowane w najbardziej uczęszczanych miejscach – nawet 3 razy. Prace będą powtarzane aż do późnej jesieni.

Na kompleksowe sprzątanie przystanku składa się szereg czynności. W pierwszej kolejności znikają nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti. Następnie do czyszczenia wykorzystywana jest woda pod ciśnieniem, której strumień dociera w najmniejsze zakamarki i dokładnie usuwa brud. W ten sposób myte są wszystkie elementy wiaty – szyby, dach, ławki, gabloty i chodnik.

fot. ZOM Warszawa

Akcje Specjalne

Największa konstrukcja przystankowa, której czyszczenie Zarząd Oczyszczania Miasta zrealizował w maju, to zadaszenia pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym. Prace prowadzone w tym miejscu wymagają zmiany w organizacji ruchu autobusów. Do porządków wykorzystywane są podnośniki i myjki ciśnieniowe, a niektóre z elementów obiektu można wyczyścić dopiero po dostaniu się na dach konstrukcji.

Specjalnego traktowania wymagają również przystanki tramwajowe zlokalizowane przy Dworcu Centralnym. Zarząd Oczyszczania Miasta zleca w tym miejscu dodatkowe czyszczenie na mokro chodników przystankowych. Obszar jest na tyle duży, że to zadanie realizowane jest przy pomocy szorowarek, czyli niewielkich pojazdów przeznaczonych do mycia terenów dla pieszych. Takie prace odbyły się w tym roku już trzykrotnie.

Zgłoszenia o uszkodzonych wiatach mieszkańcy mogą przekazywać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.