Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawiacy doceniają pracę samorządu

infotrans
21.01.2016 23:39
0 Komentarzy

W odczuciach w stosunku do Warszawy ostatni rok przyniósłwyraźną pozytywną zmianę. Warszawiacy coraz lepiej czują się w swoim mieście icoraz bardziej traktują je jako miejsce, w którym dobrze im się żyje.

-Te wynikipokazują, że warszawiacy dostrzegają ogrom pracy, jaka jest wykonywana na rzeczstolicy i jej mieszkańców. Widzą, jak ich miasto zmieniło się w ostatnichlatach. Dlatego właśnie stawiamy na przemyślane i konsekwentne realizowanieinwestycji, również z udziałem mieszkańców, którzy coraz częściej angażują sięchociażby poprzez budżet partycypacyjny. Pod tym względem mamy szczęście:świadomi, zaangażowani mieszkańcy to najlepszy partner w zarządzaniumiastem”. ? mówi Hanna Gronkiewicz ? Waltz, Prezydent Warszawy. – Ogromnąwagę przywiązujemy też do rzetelnego informowania naszych mieszkańców. ? dodajeprezydent miasta.

Głównym celem Barometru Warszawskiego jest monitorowanieopinii mieszkańców w zakresie najważniejszych obszarów funkcjonowania Warszawy.Dzięki porównaniu wyników badania z ostatnich 12 lat wiemy, że mieszkańcydoceniają pracę samorządu.

Mieszkańcy stolicy myśląc o swoim mieście odczuwająpozytywne emocje. Zdecydowanej większości, bo aż 93 % kojarzy się onopozytywnie. Ten wskaźnik od lat jest na bardzo wysokim poziomie i rośnie z rokuna rok. 82 % respondentów zadeklarowało, że nawet mając możliwość wyboru innegomiejsca zamieszkania, osiedliłaby się w Warszawie.

Ocena komunikacji miejskiej również ulega systematycznejpoprawie. Pozytywne oceny wystawia jej 89 %. ankietowanych. Warszawa jestrównież miastem przyjaznym dla rowerzystów. Widać wyraźnie pozytywną ocenędziałań miasta w kwestii sprzyjania rozwojowi komunikacji rowerowej (76%).

80% respondentów uważa, że władze miasta realizują potrzebymieszkańców. W zeszłym roku taką ocenę wystawiło 66 % mieszkańców. Władzemiasta uwzględniają opinie i pomysły mieszkańców w swoich pracach ? uważa tak76% osób (to wyraźny wzrost od 2011 roku). Mieszkańcy czują, że władze miastacoraz lepiej orientują się w tym jakie są najważniejsze ich problemy (77%).Wśród warszawiaków wzmacnia się zaufanie do tego, że władze mają pomysł narozwój miasta ? to opinia 74% respondentów. Według 69% ankietowanych władzedobrze i rozsądnie zarządzają środkami publicznymi.

Aż 74% mieszkańców docenia fakt sprawnego zarządzaniamiastem przez Hannę Gronkiewicz- Waltz (wzrost z poziomu 45% w 2012 r). Wysokieoceny dostają również burmistrzowie poszczególnych dzielnic (72%).

Mieszkańcy stolicy zapytani zostali także o priorytety, naktórych powinny skoncentrować się władze Warszawy w najbliższym okresie. Napierwszym miejscu znalazła się służba zdrowia, następnie rozbudowa metra iusprawnienie komunikacji miejskiej. Najpilniejsze do wykonania inwestycje to,zdaniem warszawiaków, obwodnice miasta i rozbudowa drugiej linii metra. Działania władz powinnywg respondentów skupić się również na budownictwie komunalnym, budowie ścieżekrowerowych, rewitalizacji prawobrzeżnej części miasta, jaki i zagospodarowaniujej serca ? czyli Placu Defilad, w tym budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Barometr Warszawski realizowany jest na losowej,reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzająbezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta, przy wykorzystaniutechnik: PAPI (Pen And Paper Interview) w latach 2003-2009 oraz CAPI (ComputerAssisted Personal Interview) od 2010 r. Każdy z pomiarów realizowany jest napróbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej. Maksymalnystatystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3%.

Badanie ma charakter systematycznych, regularnych pomiarów,w których oprócz stałych bloków pytań dotyczących potrzeb, postaw i opiniimieszkańców Warszaw, wprowadzane są pytania dotyczące aktualnych kwestiizwiązanych z życiem mieszkańców i zarządzaniem miastem.

Komentarze