Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: Kto nie wierzy w buspasy, niech zobaczy ten film

infotrans
27.09.2022 18:00
0 Komentarzy

Kolejny dowód na to, że buspasy usprawniają transport publiczny w miastach. Przykład Warszawy.

W sieci pojawił się film, które jest kolejnym dowodem na to, że buspasy w mieście są koniecznością. Nagranie opublikował na Twitterze Robert Migas-Mazur, społecznik z Miasto Jest Nasze, który jechał zakorkowaną Trasą Łazienkowską. Naszym zdaniem takie filmiki Warszawski Transport Publiczny powinien publikować każdego dnia, aby w ten sposób przekonywać mieszkańców do wybierania miejskiej komunikacji.

76 kilometrów

Nagranie trwa 35 sekund i ukazuje drogę wraz z zakorkowanymi obok pozostałymi pasami z perspektywy autobusu. Na 30-sekundowym pojazd Warszawskiego Transportu Publicznego minął ok. 80-90 samochodów osobowych

-„Zobaczcie ten filmik! Jak sunie autobus na Trasie Łazienkowskiej pośród samochodów. Buspas powinien być w Warszawie na każdej wielopasmowej ulicy, gdzie się korkuje – przekazał działacz.

W Warszawie jest obecnie ponad 76 km wydzielonych pasów dla komunikacji miejskiej. Aktywiści uważają jednak, że wciąż w mieście jest ich zdecydowanie za mało.

-„Buspas to mniejsze korki, większa przepustowość, mniej aut na ulicach. Realna alternatywa dla aut to zbiorkom niestojący w korkach. Czekamy na kolejne buspasy! Potrzebna jest spójna sieć oplatająca całe miasto – przekonuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Jak wyliczyli aktywiści MJN, w godzinach szczytu jeden buspas zapewnia przewóz tylu osób, co cztery pasy dla samochodów.

Ważna zmiana

Aktualnie w Warszawie  wytyczany jest najdłuższy stołeczny buspas. Powstanie on wzdłuż ulicy Puławskiej na odcinku od granicy miasta do ulicy rtm. Pileckiego. W dwóch kierunkach na ok. 10 km odcinku będą mogły się nim poruszać tylko pojazdy komunikacji miejskiej oraz dopuszczone pojazdy m.in. taksówki i motocykle.

Puławska to bardzo ważna trasa dla Warszawskiego Transportu Publicznego. Jeździ nią 8 linii autobusowych (209, 709, 715, 727, 737, 739, 809, 815). W ciągu godziny na przystankach zatrzymują się 24 autobusy, które w godzinach szczytu przewożą niemal 140 tys. osób. Niestety zdarzały się dni, gdy w porannym szczycie czas przejazdu w kierunku Mokotowa był nawet dwa razy dłuższy niż wynikałoby to z rozkładu. Wytyczenie buspasa jest możliwe dzięki otwarciu Puławskiej-bis

Czekamy na kolejny film o skuteczności buspasów w warszawie i stawiamy, że niejedno nagranie powstanie właśnie na Puławskiej.

Komentarze