Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W Łodzi zapłacisz za przejechane przystanki. Na dwóch liniach

infotrans
14.09.2017 11:23
0 Komentarzy

14 września 2017 r., MPK-Łódź, Mastercard i Mennica Polskawspólnie ogłosiły udostępnienie w łódzkiej komunikacji miejskiej nowego,elektronicznego systemu rozliczania przejazdów.

Dzięki niemu pasażerowie niebędą musieli kupować osobnych biletów – tę funkcję przejmą ich własne kartypłatnicze. W efekcie płacenie za przejazdy stanie się szybsze, prostsze iwygodniejsze. Rozwiązanie zostanie udostępnione od 16 września w ramachpilotażu, który obejmie linie tramwajowe 10A i 10B.

To jeden z najnowocześniejszych na świecie, oparty nacyfrowej wymianie informacji system, a dzięki jego wdrożeniu Łódź stanie siępierwszą dużą aglomeracją w Polsce, która wykorzysta go dla sprawnej iefektywnej kosztowo obsługi pasażerów.

Jak to działa?

Aby system mógł działać, w każdym z tramwajów jeżdżących nalinii 10A oraz 10B zainstalowane zostały nowoczesne, wyposażone w wyświetlaczLCD kasowniki, dostarczone przez Mennicę Polską. W sumie to 130 urządzeń w 21pojazdach zatrzymujących się na 33 przystankach. Korzystanie z systemu wymagaod pasażera następujących czynności: wsiadając do tramwaju, podróżującypowinien zarejestrować swoje wejście w systemie poprzez wybranie na kasownikurodzaju biletu (normalny lub ulgowy) i zbliżenie do niego swojej kartypłatniczej. Transakcja zostaje potwierdzona w ciągu zaledwie 0,5 sekundy.Wysiadając, pasażer powinien ponownie zbliżyć tę samą kartę płatniczą, akasownik wyświetli informację o prawidłowo przeprowadzonej operacji, co będzierównoznaczne z zakończeniem przejazdu i rozliczeniem transakcji.

System oparty jest na nowej taryfie Wejście/Wyjście.Umożliwia ona zapłacenie tylko za faktycznie przejechaną liczbę przystanków,ponieważ informację tę odnotowuje system.

Opłaty odpowiadają kwotom z taryfy czasowej. Przykładowo,przejechanie 13 przystanków zajmuje około 20-21 minut i kosztuje 2,80 zł, takjak w przypadku biletu 20-minutowego. Przewaga przystankowej taryfy polega natym, że pasażer płaci dokładnie za tyle, ile przejechał, nie nadpłaca zaś zaminuty, z których nie skorzystał.

Dzięki wyposażeniu kasowników w funkcję terminala kartapłatnicza może z powodzeniem pełnić rolę biletu komunikacji miejskiej. Kasowniktaki łączy się z serwerami MPK-Łódź, które wyliczają należną opłatę zaprzejazd. Następnie otwierane jest połączenie z siecią płatnościbezgotówkowych, a opłata jest uiszczana bezpośrednio z konta bankowegopowiązanego z kartą płatniczą użytą przez pasażera. Nad bezpieczeństwem danychprzesyłanych między poszczególnymi instytucjami czuwać będą systemy płatnicze,takie jak Mastercard, zapewniające wysokiej klasy zabezpieczenia, standardowoużywane do rozliczeń bezgotówkowych opartych o karty płatnicze.

Same zalety

Nowe rozwiązanie w łódzkiej komunikacji miejskiej przynosikorzyści zarówno pasażerom, jak i miastu. Dzięki temu, że funkcję biletuprzejmuje karta płatnicza, którą i tak mamy zazwyczaj przy sobie, nie trzebamieć przy sobie biletu czy pamiętać o jego zakupie w kiosku, automacie lubaplikacji mobilnej. Transakcja odbywa się błyskawicznie i automatycznie, zwykorzystaniem popularnej technologii płatności zbliżeniowych. MPK-Łódźprzewiduje, że dzięki temu, iż płacenie za przejazd stanie się prostsze,szybsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, więcej mieszkańców zdecydujesię skorzystać z komunikacji miejskiej, co może docelowo wpłynąć m.in. nazmniejszenie ruchu aut na ulicach Łodzi. Jednocześnie miasto zaoszczędzipieniądze poświęcane na produkcję, dystrybucję i sprzedaż biletów starego typu.

Mówią wszystkie strony

-„Łódzkie MPK jest liderem we wprowadzaniu nowoczesnychrozwiązań ułatwiających wnoszenie opłaty za przejazdy środkami komunikacjimiejskiej. Liczymy, że ten pomysł to przyszłość i w niedługim czasie będzieznaczącym kanałem wnoszenia opłat. Rozwiązanie, którego pilotaż rozpoczniemy 16września, łączy wiele zalet i daje pasażerowi możliwość płacenia za rzeczywistąusługę – za tyle przystanków, ile przejechał. Jego wprowadzenie nie zastąpioferty dla osób stale korzystających z komunikacji zbiorowej. Dedykowane jestdla pasażerów sporadycznie korzystających z komunikacji na krótkich odcinkach”– mówi Zbigniew Papierski, Prezes Zarządu MPK-Łódź Sp. z o.o.

-„Nasze badania opinii potwierdzają, że Polacy doceniająwygodę i szybkość, jakie oferują im cyfrowe rozwiązania. Między innymi dlategojesteśmy wśród trzech krajów na świecie, gdzie nowoczesne płatności zbliżeniowesą najbardziej rozpowszechnione. Już dziś ponad 2/3 wszystkich płatnościkartami Mastercard w Polsce to transakcje zbliżeniowe. Dlatego wierzę, że nowysystem płatności za przejazdy przypadnie łodzianom do gustu, ponieważ jestoparty na technologii, którą już znają i cenią. Skoro zbliżeniowo możemyzapłacić już praktycznie wszędzie tam, gdzie są akceptowane płatnościbezgotówkowe, to czemu nie płacić tak za przejazd tramwajem?” – mówi KamilaKaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

-„Open Payment System to bardzo wygodny sposób wnoszeniaopłat za przejazdy środkami transportu publicznego. Można go opisać za pomocątrzech prostych słów: wybierz, zbliż, jedź. W szczegółach wygląda to tak: – wybierz rodzaj ulgi, która Ci przysługuje, – zbliż kartę płatniczą do kasownika, – podróżuj bez uprzednio kupionego biletu, bez znajomościtaryfy a system informatyczny Mennicy pobierze właściwą opłatę. To idealnerozwiązanie dla osób ceniących wygodę i szybkość” – mówi Jacek Sieński,Dyrektor Handlowy Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej S.A.

Co dalej?

Nowe rozwiązanie zostanie wdrożone w formie pilotażu, abyzbadać m.in. zainteresowanie pasażerów korzystaniem z takiego systemu. Jeślicyfrowe kasowniki i karty płatnicze zastępujące tradycyjne bilety spodobają sięłodzianom, system może zostać rozszerzony na inne linie i środki komunikacjimiejskiej. Podobne systemy funkcjonują już w wybranych europejskich miastach,takich jak m.in. Londyn czy Madryt.

Komentarze