Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Uwagi Krakowa do programu ochrony powietrza

infotrans
03.08.2016 15:48
0 Komentarzy

Norma obszarowa określająca parametry emisyjne dla kotłówmałej mocy na terenie całego województwa, gruntowna weryfikacja wpływu emisjiprzemysłowych oraz komunikacyjnych na stan jakości powietrza, wzmocnienieobsługi komunikacyjnej peryferyjnych rejonów miasta, zwiększenie ofertyprzewozowej, obligatoryjne myjnie i stanowiska do czyszczenia pojazdówciężarowych z terenów budowy, to główne uwagi Miasta do opracowaniaaktualizacji obowiązującego Programu ochrony powietrza dla województwamałopolskiego.

Trwa aktualizacja”Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”.Miastoprzygotowało szereg propozycji, które mają ułatwić walkę o lepsze powietrze nietylko w Krakowie, ale też w całym naszym regionie.

Najważniejszą zgłoszoną propozycją zmian jest wprowadzeniezapisu o konieczności podjęcia przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały wsprawie ograniczeń lub zakazów instalacji, w których następuje spalanie paliwna terenie pozostałych gmin województwa, w tym szczególnie sąsiadujących zKrakowem. Zdaniem Magistratu, należy wprowadzić normy obszarowe określająceparametry emisyjne dla kotłów małej mocy na terenie całego województwa. – „Mając na uwadze położenie MiastaKrakowa w dolinie oraz transgraniczny charakter zanieczyszczeń z gminsąsiednich (napływ i tło naturalne 19% udziału w stężeniach PM10) wprowadzenieograniczeń w stosowaniu paliw stałych tylko na terenie Gminy Miejskiej Krakówmoże nie poprawić stanu jakości powietrza na terenie Krakowa” -czytamy w piśmie skierowanym do małopolskiego marszałka.

Niezbędna jest także gruntowna weryfikacja wpływu emisjiprzemysłowych oraz komunikacyjnych na stan jakości powietrza nie tylko wzakresie procentowych udziałów źródeł w stężeniach, ale także w aspekciedziałań naprawczych. ? „Należyokreślić dokładność (błąd) przejrzystej metody inwentaryzacji emisjizanieczyszczeń dla obszaru województwa oraz zastosowanych wskaźników.Uwzględnić w metodyce zmiany czasowe emisji w skali roku i parametry gazówodlotowych, a także uwzględnić w opracowywanej inwentaryzacji emisji – piece ikotłownie likwidowane na bieżąco w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.”

Kolejna propozycja zmian dotyczy konieczności wzmocnieniaobsługi komunikacyjnej peryferyjnych rejonów miasta przy ciągłym wdrażaniaenergooszczędnych i niskoemisyjnych rozwiązań w transporcie publicznym.Zwiększenie ilości taboru automatycznie uatrakcyjni ofertę przewozową, co zkolei pozwoli na zmiany w zachowaniach komunikacyjnych mieszkańców. W piśmiezwrócono także uwagę na aspekt przekazywania mieszkańcom informacji orzeczywistych czasach przejazdu i położeniu pojazdu, co jest szczególnie ważnedla osób korzystających z przejazdów łączonych w komunikacji miejskiej oraz zlinii o niskiej częstotliwości kursowania.

Kolejną ważną kwestią jest rozszerzenie funkcjonowaniazezwoleń na prowadzenie ruchu technologicznego. Wydawane obecnie przez ZIKiTzezwolenia nakładają na wykonawców inwestycji obowiązek posiadania myjni lubstanowiska służącego do oczyszczania pojazdów ciężarowych przed opuszczeniemterenów budowy (obecnie tylko na drogi z ograniczeniem tonażu). Drogi nieobjęte ograniczeniem tonażu i zlokalizowane przy nich budowy monitorowanie sąprzez inspektorów ZIKiT, a nieprawidłowości zgłaszane są do Straży Miejskiejoraz Policję.

„Wskazane wydajesię doprecyzowanie o jakie działania chodzi w związku z realizacją działańnaprawczych w zakresiepoprawystanu nawierzchni dróg, remontów dróg na terenie zabudowanym, utwardzeniapowierzchni nieutwardzonych,w tym szczególnie w kontekściepóźniejszej sprawozdawczości.”

Miasto wskazuje także, by w opracowywanym materiale ująćkwestie związane z rozwojem transportu w zakresie dotyczącym budowy nowychlinii tramwajowych.

Należy wiedzieć, że celem Programu ochronypowietrzajest osiągnięcie w całej Małopolsce do 2023 roku dopuszczalnychpoziomów zanieczyszczeń w powietrzu: pyłu PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu,dwutlenku azotu i dwutlenku siarki. Głównymi kierunkami działań w zakresieochrony powietrza wyznaczonymi w Programie są m.in.: wprowadzenie ograniczeń wstosowaniu paliw stałych na obszarze Krakowa, realizacja gminnych programówograniczania niskiej emisji ? eliminacja niskosprawnych urządzeń na paliwastałe, rozbudowa i modernizacja sieci ciepłowniczych i sieci gazowychzapewniająca podłączenie nowych użytkowników, termomodernizacja budynków orazwspieranie budownictwa energooszczędnego wbudownictwie mieszkaniowym orazw obiektach użyteczności publicznej, ograniczenie emisji z transportu, ograniczenie emisji przemysłowej, edukacja ekologiczna mieszkańców, poprawawarunków przewietrzania miast i ochrona terenów zielonych.

Efektem realizacji Programu powinno być zmniejszeniewielkości emisji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, w tym pyłu PM10 ipyłu PM2,5 o około 28%, aby możliwe było osiągniecie norm jakości powietrza.

Komentarze