Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Unia w sporze z Polska. Za turystyczne vouchery

infotrans
05.07.2020 12:00
0 Komentarzy

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, 2 lipca że wszczynaprocedurę o naruszenie prawa UE przeciwko Polsce i 9 innym krajom członkowskimza wprowadzone w związku z pandemią przepisy w sprawie rozliczeń między biuramiturystycznymi i ich klientami za niewykorzystane pakiety wyjazdowe.

Z powodu pandemii wiele wycieczek zostało odwołanych. Polskaw ramach tarczy antykryzysowej uchwalonej jeszcze w marcu zdecydowała, że biuraturystyczne będą mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, a ci, którzychcieliby zwrotu środków, będą musieli na to poczekać do 180 dni. Celem tychprzepisów było zapewnienie płynności firmom turystycznym, które znalazły się wbardzo trudnej sytuacji w związku z kryzysem.

Za zgodą klientów

„Przepisy, wobec których KE ma wątpliwości, obowiązująod kwietnia, jako element tzw. tarczy 1.0. Rozmawiamy z Komisją, mamy aż dwamiesiące na udzielenie jej odpowiedzi. Chciałabym jednak podkreślić, żeumożliwienie branży turystycznej posługiwania się – wyłącznie za zgodą klientów- voucherami, zamiast gotówką, a także wydłużenie do 180 dni czasu na skutecznerozwiązanie umowy dotyczącej usługi turystycznej, wynikało z bezprecedensowegokryzysu, w jakim branża znalazła się w związku z pandemią Covid-19” -powiedziała PAP wicepremier, minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

KE stoi jednak na stanowisku, że prawa konsumentów, w tymdotyczące zwrotu środków, zachowują ważność w obecnym kontekście, a krajoweprzepisy wspierające firmy nie mogą osłabiać unijnych regulacji. Za takimrozumowaniem stoi argument, że klienci, którzy nie skorzystali z wyjazdów,często sami odczuwają kryzys i nie mogą kredytować działalności silniejszych odnich finansowo przedsiębiorstw.

Najważniejszy konsument

„Podzielamy zdanie Komisji, że najważniejsze, przywspomaganiu branży turystycznej w obecnej sytuacji, jest prawo konsumentów dozwrotu pieniędzy za wyjazd odwołany z powodu pandemii. Dlatego dla polskichkonsumentów korzystanie z voucherów jest całkowicie dobrowolne – mogą, ale niemuszą, oni przyjąć voucher zamiast gotówki. Przyjęta przez nas regulacjaodwołuje się do wartości solidarności społecznej i ma pomóc operatorom wprzetrwaniu okresu pandemii. Dzięki niej organizatorzy turystyki zyskują czasna zorganizowanie odpowiednich kredytów pomostowych, czy też skorzystanie zespecjalnej pomocy państwa w utrzymaniu płynności finansowej” – podkreśliłaEmilewicz.

Kwestię tą reguluje dyrektywa w sprawie imprez turystycznychi powiązanych usług turystycznych, która przewiduje, że organizator zwracawszelkie płatności dokonane przez podróżnego lub w jego imieniu, jeśli imprezaturystyczna się nie odbyła. Unijne prawo wskazuje, że zwroty dokonywane są”bez zbędnej zwłoki, a w każdym razie nie później niż w ciągu 14 dni odrozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej”.

Uchwalone pod koniec marca przez Sejm przepisy przewidujątymczasem przedłużenie terminu na zwrot wpłat klienta w przypadku niemożnościzorganizowania wydarzenia z powodu epidemii do 180 dni od rozwiązania umowy.Dotyczy to wyjazdów, organizacji wystaw i kongresów lub działalnościkulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej, sportowej, organizującej wystawytematyczne lub imprezy plenerowe.

Tarcza antykryzysowa zakłada też możliwość skorzystaniaprzez klientów z voucherów na realizację wydarzenia turystycznego w ciągu rokuod dnia, w którym miała się odbyć impreza odwołana w związku zprzeciwdziałaniem Covid-19.

Nie tylko Polska

KE w maju przyjęła specjalne rekomendacje w tej sprawie, ale10 krajów członkowskich, w tym Polska, łamie – jej zdaniem – unijne regułyprzez umożliwianie organizatorom podróży wydawanie voucherów zamiast zwrotupieniędzy lub odroczenie zwrotu płatności znacznie ponad 14-dniowego okres.

Poza Polską problem z tym mają: Czechy, Cypr, Grecja,Francja, Włochy, Chorwacja, Litwa, Portugalia i Słowacja. KE dała krajom dwamiesiące na odpowiedź w tej sprawie. (PAP)

Komentarze