Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

UE: Transportowa wizyta w Polsce

infotrans
29.11.2010 21:21
0 Komentarzy

Wiceprzewodniczący Kallas odwiedził w zeszłym tygodniu Polskę, aby omówić priorytety nadchodzącej prezydencji w dziedzinie transportu, planowanej na drugą połowę 2011 r. Siim Kallas spotkał się z polskim Ministrem Infrastruktury, Cezarym Grabarczykiem, Ministrem Spraw Zagranicznych, Radosławem Sikorskim oraz kierownictwem PKP. Wiceprzewodniczący wziął także udział w sesji „Dywersyfikacja w dziedzinie transportu –spójne połączenia?”, odbywającej się w ramach organizowanego przez Europejski Bank Inwestycyjny regionalnego forum „Różnorodność energii i transportu –zrównoważone polityki, priorytety i potrzeby”. Polska przygotowuje się właśnie do planowanej na drugą połowę 2011 r. prezydencji w UE, wizyta wiceprzewodniczącego Komisji była zatem doskonałą okazją do omówienia ważnych kwestii z dziedziny transportu, jakimi przyjdzie jej się zajmować w tym okresie. Rozmowy z wiceprzewodniczącym Kallasem poświęcone były takim kwestiom, jak biała księga w sprawie przyszłości transportu, czy też przegląd polityki w dziedzinie transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).
W ramach regionalnego forum EBI 2010 omówiony został stan realizacji celów polityki transportu w państwach członkowskich Europy Centralnej i Wschodniej, znaczenie rozwoju infrastruktury w regionach ekonomicznie aktywnych i rozwijających się oraz szanse na pozyskanie kapitału sektora prywatnego. Kwestie te mają kluczowe znaczenie z racji planowanego przeglądu polityki TEN-T. Komisja przeprowadziła szerokie konsultacje na temat ogólnych celów polityki i realizacji projektów z zainteresowanymi stronami i innymi instytucjami unijnymi. W oparciu o wnioski z konsultacji, nowe wytyczne dla TEN-T zostaną przedstawione w przyszłym roku. W wielu regionach, w szczególności w państwach członkowskich, które niedawno przystąpiły do UE, wciąż brak jest wysokiej jakości połączeń kolejowych i drogowych. Gdzie indziej należy przede wszystkim zająć się problemem wąskich gardeł i węzłów na już istniejących połączeniach oraz kwestią inwestycji w inteligentne rozwiązania w zakresie infrastruktury. Tego typu działania będą musiały wpisywać się w główne i kompleksowe sieci planowane na poziomie europejskim.
W rozmowach poruszane były także inne mające znaczenie dla Polski kwestie z dziedziny transportu, figurujące w programie prac Komisji na 2011 r., takie jak: polityka kolejowa oraz jej realizacja;planowane wnioski ustawodawcze Komisji, zgodne z priorytetami polskiej prezydencji (np. pakiety dotyczące społecznych aspektów gospodarki morskiej czy też portów lotniczych);kompleksowa wizja polityki w dziedzinie transportu dla wschodnich sąsiadów UE. Dodajmy, że przyszła edycja Dni Morza odbędzie się w maju 2011 r. w Gdańsku.

Komentarze