Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

UE: Polsce grozi proces za zanieczyszczenie powietrza

infotrans
09.10.2010 12:28
0 Komentarzy

Polsce grozi postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, ponieważ nie podjęła środków przeciwdziałających przekroczeniu emisji cząstek pyłu znanego jako PM10. Rząd ma dwa miesiące na zabranie stanowiska wobec zarzutów Komisji Europejskiej. Proces grozi też czterem innym państwom UE: Austrii, Czechom, Niemcom i Słowacji. W przypadku braku zadowalających odpowiedzi ze strony powyższych państw członkowskich komisja może skierować sprawę do trybunału. Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził, że surowe normy są konieczne, aby chronić zdrowie obywateli UE. „W Europie zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną ponad 350 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Państwa członkowskie muszą w pełni respektować ograniczenia w strefach, gdzie przedłużenie terminów nie jest możliwy”, powiedział Potočnik.

Komisja przypomniała w komunikacie, że do czerwca 2011 r. kraje UE mogą składać wnioski o zwolnienie z obowiązku przestrzegania wartości granicznych stężenia PM10. Wyłączenia te podlegają jednak szeregowi warunków. Obejmują one wykazanie przez państwo członkowskie podjęcia odpowiednich kroków mających na celu osiągnięcie zgodności w przedłużonym terminie oraz realizacji przez nie planu jakości powietrza, określającego działania w zakresie ograniczenia emisji w każdej ze stref jakości powietrza.

Z informacji dostępnych Komisji wynika, iż wartości graniczne stężenia PM10 od 2005 r. nie są respektowane w kilku strefach w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce i na Słowacji. Chociaż siedem państw członkowskich złożyło wnioski o przedłużenie terminów, Komisja stwierdziła, że warunki przyznania takiego przedłużenia nie zostały spełnione w żadnej ze stref w której przekroczono wartości graniczne. Austria, Niemcy, Polska i Słowacja złożyły ponowne wnioski o przedłużenie terminów. Komisja jest w trakcie oceny tych zgłoszeń.

Dyrektywa 2008/50/EC nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia zgodności stężenia PM10 z określonymi wartościami granicznymi. Wartości obowiązujące od 2005 r. przewidują zarówno roczną wartość dopuszczalną stężenia (40μg/m3) jak i dzienną wartość dopuszczalną stężenia (50 μg/m3), których nie można przekroczyć więcej niż 35 razy w ciągu roku kalendarzowego.

Komentarze