Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Turystyczne linie w Poznaniu – sezon 2010

infotrans
27.04.2010 22:36
0 Komentarzy

Kolejka Maltanka, linie turystyczne 0 i 100, Muzeum Komunikacji, a także specjalny bilet rodzinny to oferta MPK Poznań dla turystów w sezonie 2010, który oficjalnie został otwarty w niedzielę, 25. kwietnia. Linie turystyczne to doskonały produkt dla turystów i mieszkańców, którzy dzięki uruchamianym połączeniom mogą w ciekawy sposób zwiedzić najważniejsze zakątki miasta. To również doskonała forma promocji dla miasta.
25 kwietnia turyści mogli zobaczyć Poznań z okien nietypowych pojazdów. Zabytkowa bimba oraz autobus Jelcz „ogórek”powróciły na trasy linii turystycznych 0 i 100. Trasy poprowadzone zostały najciekawszymi zakątkami miasta. Podczas przejazdu posłuchać można ciekawych opowieści na temat mijanych obiektów. Obsługę stanowią członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, ubrani w historyczne mundury tramwajarskie.
Tramwaje linii turystycznej numer 0 wyjechały na ulice miasta w 1999 roku. Zabytkowy autobus kursuje od 2005 roku. Pojazdy na stałe wpisały się w krajobraz stolicy Wielkopolski – stając się atrakcją dla turystów, a także miejscem spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Poznania i ich rodzin. W sezonie 2010 linie 0 i 100 kursować będą od 25 kwietnia do 26 września, w każdą niedzielę. Odjazdy sprzed bramy zajezdni przy ul. Gajowej o pełnych godzinach, od 13 do 17.

Zabytkowy „ogórek”fot. R. BartkowiakZabytkowa bimba;fot. R. Bartkowiak

Maltanka
Na trasę powraca również Maltanka – jedna z ostatnich w Polsce kolejek wąskotorowych o szerokości toru 600 mm. Dzięki swej malowniczej trasie wzdłuż jeziora maltańskiego i docieraniu w pobliże ogrodu zoologicznego, kolejka z pewnością zapewni użytkownikom moc niezapomnianych przeżyć. Oficjalne otwarcie 'Maltanki’ nastąpiło w dniu 21 lipca 1972 roku. Od tego czasu eksploatację kolejki prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu.
W tym sezonie zostanie poprowadzona przez nową lokomotywę. Wcześniej służyła w cegielni, w końcu stanęła gdzieś w krzakach: –„Pozyskaliśmy ją 2 lub 3 lata temu z zamiarem wykorzystania jej na części zamienne. Po dokładniejszych oględzinach zdecydowałem, że stanie się lokomotywą rezerwową –mówi Andrzej Buszka, kierownik zajezdni tramwajowej przy ul. Fortecznej. –Do obecnego stanu przywróciła ją firma Modertrans, która przeprowadziła kapitalny remont lokomotywy.”Poza parowozem Borsig, wszystkie kolejki obsługujące Maltankę zostały wyprodukowane w Poznaniu. Lokomotywy wykonało poznańskie ZNTK, natomiast wagoniki są produkcji fabryki Hipolita Cegielskiego. –„Od tego roku mamy też dwa dodatkowe wagoniki wykonane w Modertransie –dodaje Buszka. –Zostały zbudowane, aby wzbogacić składy o dodatkowe miejsce dla pasażerów. Od tego roku każdy skład będzie miał po 4 wagoniki, a nie –jak dotychczas –3”.

Schemat poznańskich linii turystycznychMaltanka w akcji

W sezonie 2010 Kolejka Parkowa Maltanka kursuje codziennie do końca września, od 10.00 do 19.00 co godzinę w dni powszednie i co pół godziny w dni wolne od pracy. Na trasie Maltanki najczęściej spotkać można skład prowadzony przez lokomotywę spalinową. W wybrane weekendy pojawi się również zabytkowy Parowóz Borsig z 1925 roku. Poniżej rozkład jazdy popularnej „ciuchci”:
Stacja Maltanka: Dni robocze: od 10:00 do 18:00 co godzinę. Soboty, Niedziele i Święta: od 10:00 do 18:30 co pół godziny
Stacja Zwierzyniec: Dni robocze: od 10:30 do 18:30 co godzinę. Soboty, Niedziele i Święta: od 10:30 do 19:00 co pół godziny
To nie wszystko. W tym sezonie MPK Poznań przygotowało specjalną ofertę –bilet rodzinny (do 5 osób w tym 2 osoby dorosłe), który w każdą niedzielę w sezonie letnim uprawnia do jednorazowego przejazdu kolejką Maltanką i liniami turystycznymi 0 i 100 oraz do zwiedzania Muzeum Komunikacji. Bilet w cenie 25 zł można kupić u konduktora w pojeździe. Serdecznie zapraszamy!

Komentarze