Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Turystyczne korytarze – pomysł na sezon 2020

infotrans
05.05.2020 11:00
0 Komentarzy

W UE kiełkuje pomysł otwarcia „korytarzy turystycznych” między państwami członkowskimi, tak by branża turystyczna, która odpowiada za 10 proc. unijnego PKB, mogła przetrwać pandemię koronawirusa.

Na razie nie ma jednak żadnych decyzji. Polska chce planu na poziomie UE.

Turystyczne korytarze 

27 kwietnia  ministrowie państw UE odpowiedzialni za turystykę zastanawiali się nad działaniami, które pomogłyby szybko ożywić sektor turystyczny. Na dwa miesiące przed wakacjami nie jest jasne, czy otwarte zostaną granice i czy możliwe będą wyjazdy turystyczne.

Z informacji przekazanych przez prezydencję wynika, że w UE jest pomysł otwarcia korytarzy turystycznych między państwami członkowskimi. W proces dotyczący otwierania granic i ułatwiania przemieszczania się turystów mieliby być włączeni epidemiolodzy.

-„Wydaje się, że istnieje wystarczająca wola i chęć znalezienia sposobu na ponowne połączenie krajów” – podkreśliła w komunikacie chorwacka prezydencja.

„Większość (ministrów – PAP) z zadowoleniem przyjęła pomysł ustanowienia wspólnych zasad i protokołów. System ochrony zdrowia i miejsca docelowe muszą być chronione w czasie ponownego ich otwarcia” – przekazało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

Co na to Polska?

Według źródeł PAP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który reprezentował Polskę, zadeklarował, że z zadowoleniem przyjąłby inicjatywę ustanowienia planu zarządzania na poziomie „27”, w ramach istniejących kompetencji UE. Warszawa chciałaby też wytycznych dla przedsiębiorców turystycznych.

Propozycje w tej sprawie ma przedstawić Komisja Europejska. Ministrowie zgodzili się też na wzmocnioną koordynację dodatkowych środków wsparcia dla sektora na poziomie UE. Zwrócili też uwagę na znacznie zharmonizowanego rozwiązania dotyczącego zwrotu kosztów wycieczek, które nie dojdą do skutku.

KE dostała mandat na szybkie wypracowanie rozwiązania, które zapewni właściwą równowagę interesów między organizatorami wyjazdów a konsumentami.

„Będziemy potrzebować bezprecedensowych funduszy, aby pokonać ten kryzys. Potrzebny jest +nowy plan Marshalla+ z potężnym budżetem UE, aby przyspieszyć drogę do ożywienia gospodarczego w Europie” – zauważył unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.  (PAP)

Komentarze