Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trzy firmy walczą o świnoujski SDIP i ITS

infotrans
25.07.2022 17:00

Świnoujście w drugim podejściu w przetargu na system zarządzenia ruchem (pod którym kryje się m.in. ITS i SDIP) dotrwało do momentu otwarcia ofert.

Przypomnijmy, że poprzednio przetarg został unieważniony jeszcze przed otrzymaniem ofert od wykonawców przez nieusuwalny błąd. Postępowanie powtórzono i wykonawcy mogli złożyć swoje propozycje.

Trzech chętnych

W dniu 22 lipca Świnoujście otworzyło trzy oferty. Od:

  • SWARCO Poland sp. z o.o. – cena 20 424 880,62 PLN brutto,
  • MAXTO Technology sp. z o.o. i MAXTO sp. z o.o. SKA – cena 21 555 750,00 PLN brutto,
  • Sprint S.A. – cena 18 181 686,57 PLN brutto.

Już przy poprzednim postępowaniu przetargowym wykonawcy wiedzieli, że Świnoujście chce przeznaczyć na system zarządzania ruchem kwotę 10 000 000,00 PLN brutto. I to się obecnie nie zmieniło. Mimo tego, oferty znacząco przekraczają możliwości finansowane miasta. Pozostaje więc standardowe pytanie – co w tej sytuacji zrobi miasto? – znajdzie brakujące środki, czy może jednak unieważni przetarg i rozpisze ponowny.

Co w ramach ITS?

Zamówienie obejmuje zaprojektowanie, dostarczenie oraz instalacja i uruchomienie Systemu Zarządzania Ruchem (SZR) w Świnoujściu, zwanego również jako system ITS. Zamówienie realizowane jest poprzez formułę „zaprojektuj i wybuduj”, zatem składa się z dwóch podstawowych etapów: etapu projektowania i etapu realizacyjnego. W etapie realizacyjnym wybrana firma wykona wszelkie niezbędne dostawy i montaże urządzeń, a także wykona niezbędne instalacje i uruchomi system do wymaganej funkcjonalności. Zamówienie obejmuje również, wsparcie techniczne w okresie wdrożenia oraz asystę techniczną po okresie wdrożenia, a także przeszkolenie kadry zamawiającego. Zakres całego zadania obejmuje:

  • podsystem sterowania ruchem drogowym,
  • podsystem priorytetu dla pojazdów transportu zbiorowego,
  • podsystem informacji parkingowej,
  • podsystem informacji dla kierowców,
  • podsystem wizyjny,
  • podsystem dynamicznej informacji pasażerskiej,
  • podsystem informacji internetowej.

Nas najbardziej interesują dwa podsystemy – priorytetu dla pojazdów transportu zbiorowego i dynamicznej informacji pasażerskiej.

Priorytet dla komunikacji

Priorytet dla pojazdów transportu publicznego polegać będzie na nadawaniu sygnału zielonego przez odpowiednie grupy sygnałowe, zbliżającym się do skrzyżowania i opóźnionym względem aktualnego rozkładu jazdy autobusom. Celem rozwiązania jest minimalizacja czasu oczekiwania autobusów na przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, a w efekcie poprawa punktualności tego środka transportu. Priorytet dla komunikacji miejskiej powinien być wdrożony na wszystkich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. W podsystemie powinny być dostępne trzy poziomy priorytetu dla transportu publicznego: niski, średni oraz wysoki. Operator systemu ma mieć możliwość wyboru poziomu priorytetu dla poszczególnych skrzyżowań. Pozwoli to skonfigurować odpowiedni poziom priorytetu dla skrzyżowań przeciążonych, mocno obciążonych i mniej obciążonych ruchem samochodowym. Każdy z poziomów charakteryzować się będzie inną realizacją priorytetu.

System dynamicznej informacji pasażerskiej

System dynamicznej informacji pasażerskiej (SDIP) powinien służyć do informowania pasażerów o aktualnym rzeczywistym rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej. System ten informacje o rzeczywistych czasach przyjazdu pojazdów komunikacji miejskiej dostarczać będzie poprzez urządzenia dynamicznej informacji pasażerskiej umieszczone na przystankach (tablice LED i e-paper) oraz poprzez oprogramowanie mobilnej informacji pasażerskiej, dostępnej na urządzeniach przenośnych (tablety, smartfony) oraz na komputery PC (co najmniej w postaci responsywnej strony www).

W ramach realizacji podsystemu informacji pasażerskiej wykonawca dostarczy:

  • tablice przystankowe w technologiach LED i e-papier, wraz ze stosownymi konstrukcjami wsporczymi, a także źródłami zasilania z odnawialnych źródeł energii (o ile niemożliwe lub niezasadne ekonomicznie będzie wykonanie przyłącza),
  • urządzenia do montażu w autobusach: biletomaty oraz autokomputery – przeznaczone dla istniejących 21 autobusów, a także dodatkowe urządzenia przeznaczone do instalacji w autobusach planowanych do zakupu, w liczbie 5 sztuk – wraz z integracją tych elementów z pozostałym wyposażeniem autobusów (takich jak tablice LED, monitory LCD itp.),
  • oprogramowanie dla systemów: SDIP, mobilnej informacji pasażerskiej oraz nadzoru ruchu.