Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Transportowe projekty w finale „Samorządowy Lider Zarządzania 2010”

infotrans
27.04.2010 16:18
0 Komentarzy

Podczas posiedzenia Komisji Konkursowej złożonej z przedstawicieli i ekspertów ZMP, ZPP, ZGW RP 14 kwietnia br. w Poznaniu wyłoniono 35 finalistów tegorocznej, czwartej już, edycji konkursu „Samorządowego Lidera Zarządzania 2010 –usługi techniczne”. W gronie finalistów, którzy zostali zakwalifikowaniu do drugiej tury oceny, znalazło się 11 projektów zgłoszonych przez miasta na prawach powiatu, 8 projektów powiatów ziemskich, 8 z miast małych i średnich oraz 8 z gmin wiejskich. Wśród finalistów jest 11 członków Związku Miast Polskich. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 61 praktyk w czterech dziedzinach: gospodarka komunalna (gospodarka wodno-kanalizacyjna, gospodarka odpadami, energetyka i ciepłownictwo, zieleń), komunalna gospodarka mieszkaniowa, transport i ochrona zdrowia. Ocenie poddano 25 wniosków zgłoszonych przez 17 dużych miast, 10 przez 9 małych i średnich miast, 14 zgłoszenia w kategorii powiaty (z 12 powiatów) i 12 w kategorii gminy wiejskie (z 10 gmin).
Wizytacje w gminach, miastach i powiatach zakwalifikowanych do finału rozpoczęły się 19 kwietnia, a zakończą 14 maja. Wybór laureatów konkursu nastąpi 31 maja, a ogłoszenie wyników odbędzie się 22 czerwca br. w trakcie konferencji w Senacie RP w Warszawie. A oto wszyscy, transportowi finaliści konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2010”:
– w kategorii gminy wiejskie –GMINA LESZNOWOLA za „Zapewnienie mieszkańcom gminy Lesznowola publicznego lokalnego transportu zbiorowego, którego zadaniem jest skomunikowanie poszczególnych miejscowości gminy oraz połączenie z liniami ZTM, Metrem i Koleją Mazowiecką.”
– w kategorii powiaty –POWIAT PRZASNYSKI –za „Zarządzanie infrastrukturą drogową powiatu przasnyskiego w oparciu o zewnętrzne środki finansowe.”
– w kategorii miasta na prawach powiatu –MIASTO NOWY SĄCZ za „Modernizacja układu komunikacyjnego zabytkowej Starówki miasta Nowego Sącza”.
Podsumowując
Jak widać wybór dobrych praktyk w zakresie transportu publicznego jest bardzo mocno ograniczony i dość przypadkowy. W tym zakresie jest o wiele więcej ciekawych projektów i realizacji wynikających chociażby z unijnych programów operacyjnych. Być może lepszym rozwiązaniem byłoby organizowanie konkursu w zakresie transportu w większych odstępach czasu, bądź też wprowadzenie szerszego nabór projektów. W tej postaci nie bardzo ma to sens.
Przypomnijmy, że konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania”jest organizowany corocznie od 2007 roku przez Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP. W ubiegłym roku dziedziną konkursową były usługi społeczne: kultura, pomoc społeczna i oświata, a w tym roku, podobnie jak w 2008 r., są to usługi techniczne: transport, gospodarka mieszkaniowa i komunalna, oraz –nowość – usługi zdrowotne. O tej edycji konkursu pisaliśmy na łamach TransInfo tutaj. Dziedziny konkursowe są powtarzane na przemian co dwa lata. Celem konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania – usługi techniczne i usługi zdrowotne”jest poprawa jakości usług świadczonych obywatelom przez administrację samorządową i podległe jej podmioty w gospodarce mieszkaniowej, transporcie, gospodarce komunalnej oraz w ochronie zdrowia.
Laureaci konkursu uczestniczą w wyjazdach studyjnych do Norwegii. Projekty zarówno laureatów, jak i finalistów (a także te z najwyższą punktacją) są umieszczane w Bazie Dobrych Praktyk, która jest dostępna na stronie www.jst.org.pl. Baza Dobrych Praktyk zawiera: opisy rozwiązań, kopie najistotniejszych dokumentów źródłowych pomocne przy replikacji rozwiązania przez inne samorządy lub ich jednostki organizacyjne oraz kontakty do osób w danym samorządzie, u których można zasięgnąć dodatkowych informacji o wyróżnionej praktyce. Natomiast wszystkie zgłoszone praktyki, które w fazie oceny merytorycznej zostaną wskazane przez ekspertów jako praktyki warte szerszego upowszechnienia, będą zamieszczone w broszurze pokonkursowej, promującej najciekawsze rozwiązania.

Komentarze