Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tańsze bilety ŚKUP!

infotrans
15.04.2016 15:45
0 Komentarzy

Decyzją Zarządu KZKGOP opłaty za jednorazowe przejazdy w taryfie odległościowej będą niższe. Nowycennik wchodzi w życie od 1 sierpnia br. Również do tego dnia wycofane zesprzedaży zostaną papierowe bilety okresowe.

Od 1 października 2015 rokuuruchamiane są kolejne funkcjonalności Śląskiej Karty Usług Publicznych. Wokresie sześciu miesięcy działania systemu usuniętych zostało wiele błędów iusterek w jego funkcjonowaniu. Do 8 kwietnia br. wydano ponad 40 tys.kart ŚKUP, a system zyskuje coraz większą liczbę użytkowników. Jednym
z podstawowych założeń dotyczących ŚKUP jest zastąpienie biletów papierowychkartami ŚKUP.

W marcu br. w Komunikacyjnym ZwiązkuKomunalnym przyjęto plan wycofywaniadotychczas używanych okresowych biletów papierowych i zastąpienia ich biletami kodowanymi na karcie ŚKUP.Natomiast 5 kwietnia br. Zarząd Związku zdecydował o obniżeniu cen za przejazdyjednorazowe w taryfie odległościowej.

Elektroniczne biletyokresowe

Ceny biletów kodowanych na karcie ŚKUPsą niższe od cen wycofywanych biletów papierowych. W przypadku biletów 30- i90-dniowych można zapłacić mniej nawet do kilkunastu procent miesięcznie, ponieważdo taryfy wprowadzono nowe bilety z limitem przejazdów,które mają jeszcze bardziej atrakcyjne ceny.

Bilety elektroniczne obowiązują oddowolnego dnia miesiąca przez kolejną liczbę dni. Nowością w taryfie są tańszeimienne bilety średniookresowe (od 24-godzinnych do 14-dniowych). Jednocześniedla użytkowników biletów okresowych, którzy będą wykonywali dobrowolną rejestracjęprzy wyjściu, przygotowano promocje przyzakupie kolejnych biletów.

Ułatwiony został również dostęp dobiletów. Bilety, w tym okresowe, można kupować przez internet, za pośrednictwemPortalu Klienta oraz w stu dziewięciu całodobowych automatach, a także wpunktach obsługi oraz 800 punktach sprzedaży (w sieciach Ruch i Kolporter).

Przechodzenie najednolity, elektroniczny system biletowy

Obecnie trwa proces przechodzenia najeden, elektroniczny system biletowy. Śląska Karta Usług Publicznych nie jestwyłącznie zmianą formy używanych biletów. ŚKUP to spójny, innowacyjny system,który jest między innymi złożonym narzędziem do zarządzania komunikacją irozliczeń finansowych pomiędzy Związkiem a gminami. Służy on m.in. do kontrolijakości wykonywanych usług (punktualności realizacji rozkładów jazdy),generowania danych, które będą podstawą do modyfikacji rozkładów jazdy iustalania wysokości dopłat gminnych oraz administrowania innymi usługamipublicznymi w całej aglomeracji

Zgodnie z przyjętym planem:

  • Od 1 maja z dystrybucji wycofane zostaną bilety 24-godzinne, 48-godzinne, 5-, 7- i 14-dniowe, bilety kwartalne, bilet szkolny, bilet wakacyjny oraz bilet miesięczny na okaziciela. Bilety średniookresowe (od 24-godzinnych do 14-dniowych) kupione przed 1 maja br. można wykorzystać do 31.12.2016 r., natomiast pozostałe z wymienionych ważne będą zgodnie z ich okresem obowiązywania.
  • Nie prowadzi się sprzedaży biletów o symbolu SC ważnych od 1 czerwca.Tym samym miesięczne papierowe bilety SC – upoważniające do przejazdu wyłącznie liniami autobusowymi lub wyłącznie liniami tramwajowymi na terenie dwóch lub więcej miast, od 1 czerwca nie upoważniają do przejazdów komunikacją miejską
  • Nie prowadzi się sprzedaży biletów o symbolu SM ważnych od 1 lipca.Tym samym miesięczne papierowe bilety imienne SM – upoważniające do przejazdu wyłącznie liniami autobusowymi lub wyłącznie liniami tramwajowymi na terenie jednego miasta, od 1 lipca nie upoważniają do przejazdów komunikacją miejską.
  • Nie prowadzi się sprzedaży biletów o symbolach SC/AT oraz SM/AT ważnychod 1 sierpnia.Tym samym miesięczne papierowe bilety autobusowo-tramwajowe obowiązujące na terenie jednego miasta (SM/AT) oraz na terenie dwóch i więcej miast (SC/AT), od 1 sierpnia nie upoważniają do przejazdów komunikacją miejską

Nowe niższe ceny

Równocześnie od 1 sierpnia obniżonezostaną ceny wybranych biletów w taryfie odległościowej. Dostępna ona jestwyłącznie w wersji elektronicznej i jest odpowiedzią na postulaty dotycząceniższych cen za przejazdy na najkrótszych odcinkach. W tej taryfie opłaty zaprzejazd uzależnione są od odległości.

Dzięki taryfie odległościowejpodróżowanie na krótkich odcinkach jest tańsze wporównaniu do dotychczas dostępnych biletów papierowych, a kolejna obniżka centych biletów ma zachęcać do korzystania z prostej i intuicyjnej taryfyodległościowej również na dłuższych trasach. Także elektroniczne biletystrefowo-czasowe mają niższe ceny od swoich papierowych odpowiedników.

Wydawanie kart

Aktualniewnioski o wydawanie kart imiennych można składać przez internet i wczterdziestu Punktach Obsługi Klienta. Od maja do września wnioski dodatkowobędzie można składać w ośmiu Punktach Obsługi Pasażera, w tym w dwóch punktachmobilnych.

Korzyści dla pasażerów

Wprowadzanezmiany wymagają dodatkowej aktywności od wszystkich uczestników i użytkowników komunikacji miejskiej,jednakże ich celem jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które pozwoląlepiej dopasować obecną ofertę do potrzeb pasażerów, a jednocześnie umożliwiająkorzystanie z atrakcyjnych rozwiązań taryfowych.

KZKGOP zdaje sobie sprawę, że wdrożenie tak dużego i skomplikowanego systemugeneruje także problemy, mamy jednak nadzieję, że uruchomione w KZK GOPprocedury oraz nowa taryfa zachęcą do korzystania z systemu, a karta ŚKUP wdłuższej perspektywie zapewni realne korzyści na co dzień.

Rozliczenie inwestycji

Narealizację projektu ŚKUP KZK GOP otrzymał dotację z Unii Europejskiej w wysokości 78,4 mln zł. Rzeczowewykonanie projektu zostało zakończone wpaździerniku 2015 roku. W lutym br. została przeprowadzona przez UrządMarszałkowski kontrola końcowa, która potwierdziła, że zakres rzeczowy projektuzostał wykonany zgodnie z umową o dofinansowaniu, a wskaźniki produktu i zatrudnienia zostały w pełniosiągnięte. Wskaźniki rezultatu oceniane będą wpaździerniku bieżącego roku. Ich realizacja nie jest zagrożona. Wskaźnikirezultatu to 200 tys. osób korzystających z uruchomionych usług on-line, 120jednostek sektora publicznego korzystających z utworzonej aplikacji i 150 tys.osób mających możliwość używania podpisu elektronicznego. Wskaźniki te mogąulec obniżeniu o 20 proc. po powiadomieniu Urzędu Marszałkowskiego, a o 50proc. po uzyskaniu akceptacji Urzędu Marszałkowskiego. Obniżenie wskaźnikarezultatu nie zagraża utrzymaniu wartości dofinansowania na obecnym poziomie.

Komentarze