Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sześć mikrobusów dla niepełnosprawnych z Gdańska

infotrans
12.09.2016 12:49
0 Komentarzy

Pojadą na zakupy, do lekarza, dotrą na spotkanie w klubieseniora. Pensjonariusze i podopieczni domów pomocy społecznej (wśród nich wieluna wózkach), warsztatów terapii zajęciowych będą korzystali z sześciumikrobusów, na które Gdańsk dostał dofinansowanie z PFRONU.

„Mamy starysamochód, z którego korzysta ok. 150 osób z Domu Pomocy Społecznej przy ul.Polankach, klubu samopomocy i klubu seniora” – mówi DanutaPodogrodzka-Oleńko dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku przy ul. Polanki.- „W tym ponad 40 porusza się nawózkach. Muszą dojechać do lekarza, na terapie zajęciowe, ci którzy nie są unas na stałe, potrzebują samochodu, żeby zrobić zakupy. Mikrobus jest namniezbędny do życia, pozwala naszym sprawniejszym podopiecznym być jeszcze nachodzie, być samodzielnym.”

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku podpisał napoczątku września 2016 roku umowę z PFRON na dofinansowanie z programu wyrównywaniaróżnic między regionami III na kwotę ponad 500 tys. zł. Dzięki temu domy pomocyspołecznej, środowiskowe domy samopomocy i warsztat terapii zajęciowej będąmogły kupić sześć nowych mikrobusów do przewozu osób z niepełnosprawnością.

„Program znanyjest od dawna, ale zamożniejsze samorządy, takie jak np. Gdańsk nie mogły braćw nim udziału” – tłumaczy Marlena Jasnoch zastępca dyrektoragdańskiego MOPR ds. usług społecznych. – „Byłyz góry wyłączone, bo celem programu jest wyrównywanie szans i zwiększeniedostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej zeszczególnym uwzględnieniem osób mieszkających w regionach słabiej rozwiniętychgospodarczo i społecznie. Pojawiły się głosy ze strony specjalistów, żewszystkie samorządy powinny mieć równy dostęp do programu i w tym roku udałosię.”

Do końca grudnia 2016 roku mikrobusy powinny być zakupione iprzekazane trzem samorządowym domom pomocy społecznej: przy ul. Polanki, Hożeji Starogardzkiej, mikrobusy trafią też do trzech organizacji samorządowychzajmujących się pomocą i wsparciem osób niepełnosprawnych.

„Otrzymają jeWarsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Towarzystwo PomocyGłuchoniewidomym, Fundacja Marcus prowadząca środowiskowe domy pomocyspołecznej” – wylicza Maciej Bylicki kierownik Działu ds. OsóbNiepełnosprawnych w gdańskim MOPR. – „ICaritas, który przekaże busa swojemu DPSowi w Gdańsku. Może byłoby więcejbeneficjentów, ale w tym programie trzeba mieć swój wkład własny, a w przypadkuGdańska jako bogatszego samorządu PFRON finansuje 55% inwestycji. Może wnastępnych latach się uda. Na razie jednak najpilniejsze potrzeby w zakresietransportu osób niepełnosprawnych dzięki nowym mikrobusom będą zaspokojone.”

Komentarze