Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

System parkingów P+R w Polsce – Warszawa na czele

infotrans
08.10.2010 21:45
0 Komentarzy

Warszawski system P+R „święci triumfy”. Do parkingów codziennie całkowicie zapełnianych, dołączył w tym tygodniu postój na węźle Młociny. Na czteropiętrowym parkingu P+R Metro Młociny dostępnych jest 990 miejsc. To największy tego typu obiekt w Warszawie. Mimo to już drugi dzień z rzędu (od 4 października) zapełniony jest całkowicie. Zarząd Transportu Miejskiego, widząc rosnące zainteresowanie kierowców, uruchomił na terenie węzła na Młocinach drugi parking –P+R Metro Młociny II, który znajduje się tuż obok pętli tramwajowej. Zmieści się na nim 67 aut. Parking, choć działa w systemie P+R, jako jedyny jest czynny przez całą dobę. Sęk w tym, że i on błyskawicznie się zapełnił. Po godz. 10.30 także i tam znalezienie wolnego miejsca „graniczy z cudem”. Oprócz parkingu na Młocinach, całkowicie zapełniane są codziennie postoje: Metro Marymont (391 miejsc), Metro Wilanowska (275 miejsc), Stokłosy (105 –co ciekawe są tam tylko 102 miejsca, ale kierowcy wykorzystują każdy wolny skrawek terenu) i Ursynów (162).
Wzrasta również zainteresowanie pozostałymi dwoma parkingami –Anin SKM i Połczyńska. Przy przystanku kolejowym w Aninie jest 80 miejsc. Dzień w dzień zajętych jest prawie 60. Zainteresowanie tym parkingiem wzrosło po uruchomieniu nowej linii SKM –S1 do Otwocka. Natomiast zapełnienie P+R Połczyńska wzrosło o 100 proc…w porównaniu z ubiegłym rokiem. Spośród 500 dostępnych tam miejsc zajętych jest średnio ponad 70. W ubiegłym roku zajętość nie przekraczała 35 miejsc. Kiedy, w związku z budową centralnego odcinka II linii metra, zwiększą się utrudnienia w ruchu kołowym w centrum Warszawy, powinno zwiększyć się także zainteresowanie tym parkingiem. Warto wspomnieć, że ZTM wydłużył dobę parkingową na tym obiekcie. Do niedawna, jako jedyny parking, czynny był tylko do godz. 20. Teraz –do 2.30.
Docelowo cały system P+R ma liczyć ok. 30 parkingów. Aktualnie trwa budowa tego typu obiektu w al. Krakowskiej, przy pętli Okęcie. Będzie gotowy do użytku w połowie przyszłego roku. Rozpoczęła się także budowa parkingów w Wawrze (przy przystanku SKM) oraz w Ursusie (przy planowanym przystanku kolejowym Ursus-Niedźwiadek). Parking przy przystanku SKM w Rembertowie jest obecnie w fazie projektowania. W ramach drugiego etapu projektu planowane jest również wybudowanie parkingu w Wesołej i Falenicy. W przypadku tej pierwszej lokalizacji ZTM nie otrzymał jeszcze terenu od PKP. W przypadku Falenicy trwa proces wydawania decyzji lokalizacyjnej.

Parking P+R Metro Młociny Parking P+R Metro Młociny

P+R w innych miastach
’Parkuj i jedź’ (z ang. park&ride lub P+R) to sprawdzona koncepcja podróżowania łącząca wygodę dojazdu własnym samochodem do domu na przedmieściach i omijanie korków w centrum miasta. W wielu miastach za granicą powstały duże parkingi przy stacjach metra, przystankach tramwajowych i autobusowych przeznaczone dla kierowców samochodów, którzy zaparkują i przesiądą się do tramwaju lub metra. Parkowanie z reguły jest darmowe lub pobierane są niewielkie opłaty, a warunkiem korzystania z parkingu jest zakup biletu komunikacji publicznej. Możliwe jest też zostawienie roweru (system bike&ride). Jest to wygodne rozwiązanie dla osób które mieszkają z dala od stacji metra lub dworca kolejowego, a nie chcą wjeżdżać do centrum miasta samochodem. Parkingi park&ride umożliwiają skrócenie czasu dojazdu i ominięcie problemów z znalezieniem miejsca dla samochodu w mieście.
W Polce w zasadzie tylko Warszawa stworzyła tego typu system przesiadek z samochodu do środków transportu publicznego. Jak pisze Łukasz Kuś na łamach Portalu samorządowego –w pozostałych dużych miastach o takiej możliwości na razie możemy tylko pomarzyć. W Krakowie pierwszy system parkuj i jedź próbowano uruchomić już w 1992 r. Niestety nie cieszył się on popularnością i ostatecznie zlikwidowano go w 2003 r. Zdaniem Andrzeja Szaraty specjalisty od systemów transportu z Politechniki Krakowskiej przyczyną niepowodzenia była zła lokalizacja parkingów –położone były zbyt blisko centrum, miały słabą promocję i informację, ponadto zabrakło determinacji władz miasta dla rozwoju systemu. Ostatecznie parkingi przeznaczono na cele komercyjne. Obecnie miasto planuje stworzenie takiego systemu od nowa, zaczynając od parkingu przy wjeździe do Krakowa od strony Tyńca.
Poznań planuje utworzenie pięciu parkingów P+R. Dotychczas funkcjonował nieoficjalny system park &ride na parkingu przy pętli na ul. Sobieskiego, należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Kierowcy parkowali tam za darmo i przesiadali się do tramwaju. Niestety spółdzielnia postanowiła parking ogrodzić i udostępniać tylko mieszkańcom osiedla. W tym roku odbył się przetarg na wyłonienie koncesjonariusza pierwszych trzech punktów parkuj i jedź przy trasie poznańskiego szybkiego tramwaju. W połowie roku wyłoniono 3 firmy do dalszych negocjacji, jednak żadna nie złożyła oferty.
– Prawdopodobnie firmy miały problemy z finansowaniem. Poznań zdecydował się na formułę partnerstwa publiczno–prywatnego, gdyż miasta nie stać na samodzielne sfinansowanie takiej inwestycji. Do projektu parkuj i jedź zamierzamy wrócić i ogłosić kolejny przetarg na parkingi przy Starołęckiej i na Górczynie – mówi Waldemar Burian z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej urzędu miasta w Poznaniu.
Stworzenie parkingu P+R przy stacji SKM Redłowo planuje Gdynia. Przetarg na te inwestycję wygrało Przedsiębiorstwo Drogowe Gdynia. Deklaracje chęci budowy systemów parkuj i jedź składali również przedstawiciele Łodzi i Katowic jednak nic konkretnego w tej sprawie jak dotąd miasta nie zrobiły. W tej chwili jedyną możliwością przesiadki z samochodu na transport publiczny są parkingi przy stacjach PKP na przedmieściach. Wygląda więc na to, że polscy kierowcy –poza stolicą – jeszcze długo nie będą mogli wygodnie i tanio parkować przy przystankach szybkiego transportu zbiorowego.

Komentarze