Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Studium transportowe dla Subregionu Centralnego

infotrans
10.12.2015 20:27
0 Komentarzy

Zgodnie z decyzją Zarządu Związku Gmin i Powiatów SubregionuCentralnego Województwa Śląskiego, rozpoczęto prace nad opracowaniem StudiumTransportowego Subregionu Centralnego. W dokumencie ujęte zostaną wszystkienajistotniejsze elementy związane z wizją rozwoju subregionu w kontekście m.in.transportu, infrastruktury drogowej czy też zrównoważonej mobilności miejskiej.Widząc pozytywny wpływ dobrze opracowanego studium na rozwój Jaworzna, głównymorędownikiem powstania dokumentu w Subregionie był prezydent Paweł Silbert.

Prezydent Jaworzna od lat przed różnymi gremiamisamorządowymi podnosił konieczność opracowania studium dla aglomeracjiśląskiej. Wielokrotnie namawiał samorządowców z Górnośląskiego ZwiązkuMetropolitalnego do dyskusji o ograniczeniach istniejącego układukomunikacyjnego regionu i kierunkach rozwoju transportu publicznego. Wspólnie zPrezydentem Katowic Marcinem Krupą był także pomysłodawcą warsztatówpoświęconych kwestiom transportu w aglomeracji, zorganizowanych w tym rokuprzez GZM.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz często podkreślał, że wSubregionie Centralnym brakuje studium transportowego, o powstanie któregokonsekwentnie zabiegał prezydent Paweł Silbert. Teraz jest szansa, aby stworzyćstudium wychodzące poza ramy jednego miasta. Kwestią, która według wielu mogłastanąć na przeszkodzie do powstania dokumentu były finanse. Rozwiązaniem tegoproblemu, które wskazał prezydent Silbert, okazała się możliwość pozyskaniaśrodków zewnętrznych w wysokości 1,7 mln zł w ramach Programu OperacyjnegoPomoc Techniczna 2014-2020. Tym samym studium transportowe dla SubregionuCentralnego zyskało stabilne finansowanie i możliwość realizacji.

– Na przykładzie Jaworzna widać korzyści ze stworzenia ikonsekwentnej realizacji ustaleń studium komunikacyjnego. Także w przypadkuaglomeracji śląskiej taki dokument na pewno będzie miał bardzo duże znaczenie,dlatego od lat postuluję, by powstał. Cieszy mnie, że dzięki wsparciugospodarzy miast i powiatów wchodzących w skład Subregionu Centralnego, pomysłbędzie realizowany ? podkreśla prezydent Silbert.

Studium transportowe, to m.in. istotny element wzmocnieniafunkcji metropolitalnych Subregionu Centralnego. Dopiero po dogłębnym zbadaniupotrzeb i możliwości można odpowiedzialnie zająć się transportem i miejskąmobilnością. Ta wiedza często na nowo układa priorytety, dając jednocześniemerytoryczne uzasadnienie do wydawania pieniędzy. Dlatego też w listopadzieprzeprowadzono cykl spotkań w poszczególnych podregionach z przedstawicielamigmin i powiatów oraz jednostek odpowiedzialnych za transport i inwestycjedrogowe.

– W tej chwili diagnozujemy potrzeby i zestawiamyoczekiwania samorządów. Z kolei w przyszłym roku planujemy ogłosić przetarg nawykonanie studium transportowego dla Subregionu Centralnego ? wyjaśnia MariuszŚpiewok, dyrektor biura związku. – Bez uporu i konsekwencji Prezydenta Silbertaw pokazywaniu dobrych stron projektu mogłoby być różnie z realizacjąprzedsięwzięcia. Ważnym czynnikiem było posiadanie takiego dokumentu przezJaworzno i stosowanie się do określonych kierunków działania.

Zjawiska transportowe często wymykają się logice, studiumtransportowe może jednak dać odpowiedź na wiele kluczowych pytań. Jak poprawićefektywność wydawanych na transport pieniędzy? Jak unikać błędów przytrasowaniu dróg? Jak projektować skrzyżowania? Jakie priorytety nadaćużytkownikom ruchu, żeby odbywał się on w sposób najbardziej korzystny dlaspołeczeństwa? Jakie inwestycje podjąć, a jakich zaniechać albo odsunąć wczasie? Już niebawem w regionie dużo łatwiej będzie rozstrzygać podobnekwestie.


Komentarze