Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sosnowiec wprowadził dodatkowe przystanki w komunikacji nocnej

infotrans
20.04.2023 10:08
0 Komentarzy

Już nie tylko z przystanków obsługiwanych przez tramwaje linii nr 24,26 i 27 będzie można korzystać w ramach komunikacji nocnej w Sosnowcu.

Od początku kwietnia usługę w ramach Sosnowieckiego Transportu na Zlecenie  zamówić będzie można również do przystanków w takich dzielnicach jak Zagórze, Środula, Ostrowy Górnicze czy Maczki.

Sosnowiecki STZ

Usługa funkcjonująca obecnie pod nazwą Sosnowiecki Transport na Zlecenie (STZ) w tym roku skończy dwa lata. Zaczęło się od zastąpienia nią nocnych kursów na linii nr 27 między centrum Sosnowca a pętlą w Kazimierzu Górniczym. Od grudnia ubiegłego roku rozwiązanie takie pojawiło się na trasie autobusu zastępczego na trasie linii nr 26 z Sosnowca do Mysłowic.

-„Kurs można zamówić za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na Google Play lub App Store.  Usługa jest odpłatna. Koszt jednego kursu to 3 złote. Taka forma komunikacji nocnej funkcjonuje w godzinach od 23.00 do 5.00 – wyjaśnia Piotr Kłys, prezes zarządu Sosnowieckiej Sieci Szerokopasmowej Sp. z o.o., miejskiej spółki, która jest operatorem usługi.

Jak to działa? Pasażer, który zgłasza w aplikacji chęć przejazdu, otrzymuje informację za ile minut na wybranym przez niego przystanku pojawić może się bus. Płatność za przejazd odbywa się tylko w formie gotówkowej u kierowcy. Wszystkie przydatne informacje oraz szczegółową mapę przystanków można znaleźć na stronie internetowej www.stz.sosnowiec.pl

fot. STZ

Lutowe zmiany

Od lutego w funkcjonowaniu STZ wprowadzono kolejne zmiany, które zniosły dotychczasowy podział na linie 24,26 i 27. Kolejne wejdą w życie już niebawem, począwszy od nocy z 1 na 2 kwietnia (z soboty na niedzielę). Tym razem chodzi o dodatkowe przystanki, do których będzie można zamówić przewóz. Znajdują się one w takich dzielnicach jak Środula, Zagórze, Ostrowy Górnicze, Porąbka i Maczki.

Co ważne, przystanki nie są przypisane do konkretnych linii, więc w aplikacji można zamówić kurs bezpośrednio np. z Maczek na Środulę czy z Porąbki do Milowic. Każdy mieszkaniec sam może stworzyć linię w ramach bazy obsługiwanych przystanków. W wyniku tej zmiany większa część Sosnowca będzie objęta usługą transportu nocnego w ramach STZ.

Operatorem nocnej komunikacji busowej jest Sosnowiecka Sieć Szerokopasmowa Sp. z o.o. przy współpracy firmy Blees Sp. z o.o. Aby skorzystać z tej formy nocnego powrotu do domu, należy pobrać specjalną aplikację Bless dostępną na Google Play oraz App Store. Pasażer, który zgłosi chęć przejazdu, otrzyma informację, za ile na jego przystanku pojawi się bus. W tych miejscach, w których przystanki tramwajowe znajdują się przy ulicy, bus będzie się zatrzymał w tych samych miejscach. W miejscach, gdzie położenie przystanku tramwajowego uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie się busa, w okolicy znajdować się będą tzw. przystanki wirtualne.

Linia obsługiwana jest 9-osobowym busem. Usługa dla jest odpłatna: 3 zł za kurs. Godziny realizacji od 23.00 do 05.00. Pierwszy kurs już 1 grudnia o godz. 23.00.

Lista kolejnych przystanków obsługiwanych od 1 kwietnia: Zagórze Droga do Klimontowa, Zagórze Rondo Jana Pawła II, Zagórze Osiedle, Zagórze Centrum Przesiadkowe, Zagórze Mec, Zagórze Centrum, Zagórze Piękna, Zagórze Hala Sportowa, Środula Prusa, Kazimierz Górniczy Poczta, Kazimierz Górniczy Armii Krajowej, Ostrowy Górnicze Rondo, Ostrowy Górnicze Kolonia Feliks, Ostrowy Górnicze Kolonia Leśna, Maczki Krakowska, Maczki Kościuszki, Porąbka Zawodzie

Komentarze