Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Soboty wolne od płatnego parkowania?

infotrans
01.07.2016 07:29
0 Komentarzy

Płatne parkowanie to jeden z elementów systemupreferencji komunikacji publicznej w miastach. Prokuratura jednak tego niezauważa i kwestionuje zasadność obowiązywania płatnych stref w soboty.

Prokuratura Krajowa zleciła podległym prokuratoromanalizę uchwał samorządów terytorialnych ws. stref płatnego parkowania. Chodzio kwestie pobierania w niektórych gminach opłat za parkowanie w soboty. WedługPK w soboty takie opłaty nie powinny być pobierane.

„Doniesieniamedialne wskazują, że dość częstym zjawiskiem jest wprowadzenie przez organstanowiący gminy do aktu prawa miejscowego, jakim jest uchwała dotycząca strefypłatnego parkowania, unormowań przewidujących opłatę za postój pojazdu nadrodze publicznej w strefie płatnego parkowania w soboty” – napisał zastępca prokuratora generalnego RobertHernand w piśmie skierowanym do szefów prokuratur regionalnych.

W piśmie przyznano, że dotychczasowa wykładniaprzepisów o dopuszczalności poboru opłat za parkowanie w soboty nie jestjednoznaczna. Zgodnie bowiem z ustawą o drogach publicznych opłatę taką pobierasię za parkowanie „w określone dni robocze”. Tymczasem w prawie brakjest jednoznacznej definicji dni roboczych – mowa jest tylko o dniach wolnychod pracy, którymi są niedziele i święta.

W związku z tym część sądów administracyjnychuznaje, iż „każdy dzień, który nie jest uznany za wolny od pracy jestdniem roboczym, stąd też za taki dzień uznać należy sobotę”. W związku ztym, według tych orzeczeń, dopuszczalne jest pobieranie w soboty opłat zaparkowanie. Z kolei inne sądy administracyjne orzekają, że w naszym krajuzostał wprowadzony pięciodniowy tydzień pracy i „w związku z tympowszechnie przyjęto, że sobota przestała być dniem powszednim i stała siędniem wolnym od pracy”.

W kwietniu – jak poinformowała PK – „Naczelny Sąd Administracyjny ogłosiłwyrok w jednej z takich spraw. „Już sama sentencja wskazuje na wyrażenieprzez sąd poglądu, iż sobota nie jest dniem roboczym w rozumieniu ustawy odrogach publicznych” – napisał Hernand.

„Podzielającpogląd wyrażony w sentencji NSA (…) uprzejmie proszę prokuratorówregionalnych o spowodowanie przeprowadzenia na podległym obszarze właściwościanalizy zgodności z prawem uchwał dotyczących stref płatnego parkowania ipodjęcie działań zmierzających do zakwestionowania zamieszczonych w nichzapisów sprzecznych z ustawą o drogach publicznych” – głosi pismo PK.

Wnioski z przeprowadzonej analizy – jak zaznaczono- mogą posłużyć w przyszłości prokuratorowi generalnemu do ewentualnego wystąpieniaz wnioskiem o podjęcie przez skład siedmiu sędziów NSA uchwały mającej na celuwyjaśnienie przepisów prawnych, których stosowanie wywoływało do tej poryrozbieżności w orzecznictwie.

Informacja prokuratorów regionalnych o wynikach tejanalizy ma być przekazana do Prokuratury Krajowej do końca sierpnia.

Komentarze