Śnieżyce w całej Polsce. Przygotuj się przed wyruszeniem w trasę! [AKTUALIZACJA]
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych zamieściło apel do użytkowników dróg: przygotujcie się przed wyruszeniem w trasę!
Do Polski przybył niż Brygida. Synoptycy ostrzegają przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. 12 grudnia do Polski napływać będzie chłodne, arktyczne powietrze z północy. Jak powiedział PAP Jakub Gawron, synoptyk IMGW-PIB, w całym kraju może spaść śnieg. Największe opady są spodziewane na północy, wschodzie oraz w rejonach podgórskich kraju.
Polska
-"Wszystkie drogi krajowe są przejezdne; pracuje na nich 2 416 pojazdów zimowego utrzymania - poinformowała w poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA ostrzega przed opadami śniegu i apeluje do kierowców o ostrożną jazdę.
GDDKiA ostrzegła przed występującymi w całym kraju opadami śniegu i błotem pośniegowym, które występuje w województwie podlaskim i zachodniej części województwa pomorskiego, w województwie świętokrzyskim, w południowej części województwa małopolskiego, a także na dk 63 odc. Radzyń Podlaski – Sławatycze w woj. lubelskim.
Błoto pośniegowe może utrudniać jazdę również w województwie łódzkim, centralnej i wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w województwie opolskim i wschodniej części województwa wielkopolskiego oraz w województwie podkarpackim, mazowieckim i w zachodniej i południowej części województwa dolnośląskiego, a także w południowej części województwa lubuskiego.
W poniedziałek w kraju będzie zachmurzenie całkowite i duże, miejscami większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu, na północy oraz południowym zachodzie również o natężeniu umiarkowanym. Tylko nad morzem deszcz ze śniegiem. Na południu i wschodzie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm, na północy do 15 cm. W trakcie opadów śniegu okresami widzialność ograniczona będzie do 500 metrów.
Temperatura maksymalna od -7 st. C w kotlinach karpackich i -3 st. C na wschodzie do 0 st. C, 1 st. C na zachodzie i około 4 st. C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na północnym wschodzie w porywach do 70 km/h, północny i zachodni. Miejscami wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne. Nad morzem wiatr będzie dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h.(PAP)
Ponad 600 razy interweniowała w niedzielę Państwowa Straż Pożarna w związku z opadami śniegu - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że najwięcej wyjazdów odnotowano w województwie małopolskim.
Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna w niedzielę w związku z opadami śniegu strażacy interweniowali 619 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: małopolskiego - 193, lubelskiego - 154 oraz podkarpackiego - 150.
Większość interwencji prowadzono do godz. 21. Do tej pory w całym kraju strażacy odnotowali 545 interwencji. Jak informowali strażacy, działania polegały głównie na usunięciu przewróconych drzew lub gałęzi z ulic, chodników oraz budynków.(PAP)
Dolnośląskie
Po nocnych opadach śniegu na dolnośląskich drogach w poniedziałek rano występują trudne warunki. Błoto pośniegowe jest m.in. na głównych trasach w Kotlinie Kłodzkie oraz w okolicach Lubania.
Według informacji przekazanych PAP przez dyżurną wrocławskiego oddziału GDDKiA, na główne trasy w regionie w związku z opadami śniegu wyjechało 165 pługów i pługopiaskarek. "Błoto pośniegowe jest jeszcze na głównych trasach w Kolinie Kłodzkiej oraz w Lubaniu" – powiedziała dyżurna.
W poniedziałek rano nieprzejezdna jest autostrada A4 pomiędzy węzłami Jadwisin i Chojnów w kierunku Wrocławia. Auto ciężarowe wpadło tam do rowu; ruch wstrzymano na czas wyciągania tira.
W niedzielę IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach śniegu na południu Dolnego Śląska. Prognozowane były opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm.(PAP)
Lubelskie
Wszystkie drogi wojewódzkie na Lubelszczyźnie są przejezdne, ale zalega na nich błoto pośniegowe lub cienka warstwa śniegu. Obecnie pracuje 70 sztuk sprzętu do zimowego utrzymania dróg. W ciągu doby, lubelscy strażacy interweniowali około 160 razy w związku z intensywnymi opadami śniegu.
Jak przekazał dyżurny lubelskiego oddziału GDDKiA, wszystkie drogi ekspresowe i krajowe w regionie są przejezdne, a nawierzchnia ich jest czarna i mokra. "W nocy pracowało 28 pługów i 75 pługosolarek" – dodał dyżurny.
Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Kamil Jakubowski poinformował, że w poniedziałek rano na drogach wojewódzkich pracuje około 70 sztuk sprzętu do zimowego utrzymania dróg. Są to pługopiaskarki, pługosolarki oraz pługi lemieszowe. Podkreślił, że wszystkie drogi wojewódzkie przejezdne.
"Zajeżdżona cienka warstwa śniegu występuje w okolicach Parczewa, Lubartowa, Włodawy i Łęcznej. Błoto pośniegowe natomiast kierowcy mogą spotkać na reszcie dróg wojewódzkich" – wyjaśnił rzecznik.
Dodał, że z danych IMGW wynika, że śnieg pada obecnie w okolicach Łukowa, Bełżyc, Ostrowa Lubelskiego, Lubartowa, Parczewa, Annopola, Puław, Biłgoraja, Lublina.
W ciągu doby, od godz. 8 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek, lubelscy strażacy interweniowali około 160 razy w związku z intensywnymi opadami śniegu, najwięcej w powiecie chełmskim. Wyjazdy dotyczyły głównie połamanych drzew, gałęzi, które blokowały drogi.
"Uszkodzona została jedna linia energetyczna, trzy dachy na budynkach gospodarczych i cztery pojazdy przez zawalone drzewa. Nie ma osób poszkodowanych" – poinformował dyżurny KW PSP w Lublinie mł. kpt. Jakub Kurczuk, dodając, że jeszcze spływają pojedyncze zgłoszenia m.in. z powiatu tomaszowskiego i Lublina.(PAP)
Lubuskie
Po opadach śniegu na części dróg w woj. lubuskim pogorszyły się warunku jazdy, szczególnie w centralnej i południowej części regionu, gdzie na jezdniach może zalegać błoto pośniegowe. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.
Z porannego komunikatu zielonogórskiego oddziału GDDKiA wynika, że błoto pośniegowe zalega na odcinku S3 w rejonie Nowej Soli, na dk 12 w pobliżu Żar czy Żagania oraz na dk 18. Kierowcy napotkają je również na dk 27 między Świdnicą a Zieloną Górą i drodze nr 32 rejonie Zielonej Góry i Sulechowa.
Jak przekazał PAP dyżurny PID zielonogórskiego oddziału GDDKiA, od godz. 21 w niedzielę były 54 wyjazdy sprzętu do zimowego utrzymania dróg; wszystkie trasy krajowe w poniedziałek rano są przejezdne.
Na części dróg wojewódzkich w regionie zalega błoto pośniegowe lub warstwa śniegu, a lokalnie ślisko jest na wielu innych – poinformował rano Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. (PAP)
mazowieckie
Ruch w całej Warszawie odbywa się wolno, zarówno na mniejszych uliczkach jak i drogach ekspresowych. Ciężko podróżuje się w okolicach galerii handlowych, warszawiacy wykorzystują fakt, że dzisiejsza niedziela jest handlowa.
Służby miejskie od rana walczą na ulicach ze śniegiem.
"Od wczesnych godzin rannych pracujemy nad zapewnieniem przejezdności ulic. 170 posypywarek Zarządu Oczyszczania Miasta działa na 1600 km dróg, którymi kursują miejskie autobusy. 42 pługosolarki oczyszczają mosty, wiadukty, podjazdy i zjazdy we wszystkich dzielnicach" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na bieżąco. Apeluję do wszystkich o ostrożność na drogach - bezpieczeństwo jest najważniejsze" - dodał.
Z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zaapelował do kierowców, by ustępowali miejsca pracującym pojazdom. "W miarę możliwości przepuszczajcie na drogach pojazdy naszych służb" - napisał Olszewski.(PAP)
18 pługopiaskarek wyjechało na ulice Radomia w związku z dużymi opadami śniegu – przekazał PAP w niedzielę rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu Dawid Puton. Śnieg pada cały czas, w związku z czym skuteczne odśnieżenie tras jest trudne.
Rzecznik zaznaczył, że na ulice Radomia wyjechały wszystkie dostępne pługopiaskarki.
Na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji (MZDiK) w Radomiu utrzymaniem zimowym ulic w Radomiu zajmują się na trzy firmy: Perfekt, Interbud oraz Zyko-Dróg. "Każda z firm ma sześć pługopiaskarek, dwie równiarki i jedną ładowarkę. Każda z nich dysponuje oczywiście zapasem soli do posypywania jezdni, wystarczającym na około trzy miesiące" – przekazał rzecznik.
Do usuwania śliskości dróg - zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego – MZDiK używa soli drogowej.
Puton przypomniał, że zgodnie z przepisami, drogi pierwszej kategorii (krajowe) powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od chwili ustania opadów, a drogi drugiej kategorii (wojewódzkie oraz powiatowe) - w ciągu ośmiu godzin.
Kolejność odśnieżania dróg na terenie Radomia jest następująca: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne (te, po których kursują autobusy komunikacji miejskiej), a na końcu - inne gminne.
"W przypadku tych dróg, które nie są objęte stałym utrzymaniem zimowym, sprzęt jest wysyłany wyłącznie interwencyjnie - po zakończeniu obsługi podstawowego zakresu robót przez wykonawców" – zaznaczył rzecznik MZDiK.
Małopolskie
W poniedziałek rano wszystkie drogi w regionie są przejezdne, ale z powodu opadów śniegu w niektórych miejscach nawierzchnia jest biała albo błotnista. Kierowcy, którzy nie przystosowali aut na zimę, zjeżdżają na pobocze - poinformował PAP dyżurny Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
"Z uwagi na ciągły opad śniegu nawierzchnia na drogach wojewódzkich może być w niektórych miejscach tymczasowo biała. Kierowcy, którzy mają niedostosowane pojazdy bądź nieumiejętnie je prowadzą, czasem nie są w stanie przejechać drogą, zjeżdżają na pobocze i czekają. Nie ma z tego powodu utrudnień w ruchu - wszystkie drogi wojewódzkie w Małopolsce są przejezdne" - przekazał PAP dyżurny ZDW w Krakowie.
Utrudnienia nie występują również na drogach krajowych. Jak poinformował dyżurny krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, nawierzchnie są czarne, mokre, na części dróg zalega błoto pośniegowe bądź zajeżdżony śnieg. "Sprzęt zimowego utrzymania dróg pracuje, żeby wszystkie drogi były w miarę możliwości całkowicie odśnieżone" - podał.
W samej aglomeracji krakowskiej z utrudnieniami muszą się liczyć pasażerowie komunikacji miejskiej. Z powodu śliskich nawierzchni w poniedziałek rano część autobusów kursuje na skróconych trasach lub z pominięciem przystanków. Są to linie 202, 232, 278 i 248. (PAP)
Opolskie
Na terenie województwa opolskiego wszystkie główne drogi są przejezdne. W nocy z niedzieli na poniedziałek na drogach krajowych i wojewódzkich ogółem pracowało blisko osiemdziesiąt pługopiaskarek.
Jak zapewniają opolscy drogowcy, tegoroczna zima ich nie zaskoczyła. Po pierwszych opadach śniegu, wszystkie główne szlaki drogowe są czarne i mokre.
Według informacji udzielonych przez dyżurnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, na opolski odcinek autostrady A4 i drogi krajowe wyjechało w sumie 45 pługopiaskarek. Wszystkie odcinki zarządzanie przez GDDKiA są obecnie przejezdne, a jezdnie są czarne i mokre.
Bez większych problemów można poruszać się także po drogach wojewódzkich. Na drogach dyżurowało w systemie zmianowym 30 pługopiaskarek, które na bieżąco usuwały śnieg z jezdni. Najwięcej śniegu spadło w powiecie oleskim i głubczyckim, jednak nawet tam jezdnie są czarne i mokre, lub czarne z błotem pośniegowym.
Dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu powiedział PAP, że jedyną interwencją prowadzoną przez strażaków w ciągu ostatnich godzin była pomoc w wyciąganiu z rowu autobusu w Polskiej Cerekwi, który zjechał z drogi najprawdopodobniej w wyniku panujących warunków atmosferycznych. Kierowcy i 15 jadącym autobusem pasażerom nic się nie stało. (PAP)
Podlaskie
Wszystkie drogi krajowe w Podlaskiem są przejezdne, lokalnie - ze względu na opady śniegu i ujemną temperaturę - może być ślisko - wynika z informacji służb drogowych. Policja nie zanotowała poważniejszych wypadków, od niedzieli było blisko 40 kolizji.
Na drogach krajowych pracuje 91 solarek i piaskarek, wszystkie są przejezdne - poinformował rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski.
Największe trudności są na drodze krajowej nr 8, od Suwałk w kierunku Budziska i granicy z Litwą, czyli wewnętrznej granicy UE. Jak wynika z ostrzeżeń przekazywanych kierowcom za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania, zator aut sięga obwodnicy Suwałk, policja kieruje ruch samochodów w kierunku dawnego przejścia granicznego w Ogrodnikach.
Jak podano, sytuacja na tej drodze ma związek ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi na Litwie i trudnościami z ruchem na litewskiej trasie A5. Ostrzeżenie w RSO ma obowiązywać do godziny 11 w poniedziałek.
Meteorolodzy wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu w północnej części regionu - powiatach sejneńskim i suwalskim. Ostrzeżenie obowiązuje do godzin południowych w poniedziałek, pokrywa śnieżna może tam mieć ostatecznie 15-20 cm.(PAP)
Podkarpackie
Na Podkarpaciu w poniedziałek rano przejezdne były wszystkie drogi wojewódzkie i krajowe. Skutki zimy usuwa 65 pługopiaskarek. W bieszczadzkich dolinach leży od 8 do 25 cm śniegu.
W regionie lokalnie notowane są drobne opady śniegu. Nawierzchnie dróg są czarne i mokre lub z zajeżdżonym śniegiem i błotem poślizgowym. Miejscami drogi mogą być śliskie.
Natomiast w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od soboty spadło od 8 do 25 cm świeżego śniegu.
"Widać w promieniu trzech kilometrów. Wieje słaby wiatr" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Marek Kwasiżur.
W Cisnej i Ustrzykach Górnych rano termometry pokazywały 4-6 stopni mrozu. (PAP)
Pomorskie
Ślisko na niektórych pomorskich drogach. Zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe usuwane jest z dróg powiatów bytowskiego, lęborskiego i słupskiego. Lokalna śliskość występuje m.in. w rejonie Pucka i Kwidzyna.
Na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich na Pomorzu pracuje 57 pojazdów, które odśnieżają i zabezpieczają drogi przed gołoledzią. Dyżurny Zarządu Dróg Wojewódzkich Dorota Bejczak przekazała, że zajeżdżony śnieg występuje w powiatach bytowskim, sztumskim, kwidzyńskim i malborskim.
Błoto pośniegowe utrudniające jazdę zalega w powiatach lęborskim i słupskim. W tym rejonie pracuje 8 pługów i 8 pojazdów przeciw gołoledzi.
Lokalna śliskość występuje w powiatach wejherowskim oraz puckim.
Drogowcy pracują również na drogach krajowych. Dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA Przemysław Plata poinformował, że drogowcy odśnieżają drogi w rejonie Słupska oraz Człuchowa - drogi krajowe nr 22 i 25.
"Na drogach krajowych pracują 34 pługosolarki i 4 pługi" - zaznaczył dyżurny.(PAP)
Śląskie
Trudne warunki panują w poniedziałek na drogach woj. śląskiego. Po intensywnych opadach śniegu rano większość dróg w regionie była biała lub na jezdniach zalegało błoto pośniegowe. Samochody jeżdżą bardzo wolno, w wielu miejscach tworzą się korki.
"Na głównych ciągach komunikacyjnych na obszarze województwa występują znaczne utrudnienia w ruchu wynikające z warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu pojazdów” - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).
Problemy wystąpiły m.in. na drodze S1 w Dąbrowie Górniczej, gdzie po godz. 5 rano na remontowanym odcinku drogi w kierunku Bielska-Białej dwie ciężarówki, które nie mogły pokonać podjazdu zjechały na pobocze blokując częściowo pas służący do przejazdu. Policja kieruje ruchem, który odbywa się wahadłowo – podaje WCZK.
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie drogi krajowe w województwie śląskim są przejezdne. Na sieci dróg krajowych w regionie pracowało rano 267 pojazdów do zimowego utrzymania dróg oraz 236 pracowników.
W ciągu mienionej doby IMGW nie wydało ostrzeżeń meteorologicznych dla woj. śląskiego. (PAP)
Świętokrzyskie
Wszystkie drogi krajowe na terenie regionu świętokrzyskiego są przejezdne. Nawierzchnie przeważnie są czarne, mokre. Miejscami, zwłaszcza na krajowej siódemce, zalega błoto pośniegowe. Kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu, bo na niektórych odcinkach jest ślisko.
Jak poinformował PAP Mariusz Smerdzyński z Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Kielcach nawierzchnie dróg krajowych są czarne, mokre, a wszystkie trasy są przejezdne. "Miejscami, zwłaszcza na krajowej siódemce, zalega błoto pośniegowe. Służby drogowe cały czas jeżdżą, aby przywrócić drogi do pełnej używalności. W tej chwili na drogach krajowych regionu pracuje cały dostępny sprzęt” – powiedział Smerdzyński.
Błoto pośniegowe występuje także na drogach wojewódzkich regionu. „Jest ślisko i biało. Pracuje cały dostępny sprzęt, solarki, piaskarki. Ale przy tych opadach to niewiele daje. Kierowcy powinni uważać, bo w obecnych warunkach droga hamowania wydłuża się dwukrotnie. Na +trójce+ to jeszcze można jechać, ale wyścigi nie są wskazane" – podkreślił Andrzej Kudła ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Trudne warunki jazdy mogą utrzymać się przez całą niedzielę, bo synoptycy zapowiadają dalsze opady śniegu. (PAP)
Warmińsko-mazurskie
Trudne warunki z powodu opadów śniegu występują w poniedziałek na drogach Warmii i Mazur. Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu wydali synoptycy IMGW.
Jak poinformował PAP dyżurny utrzymania dróg w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, błoto pośniegowe występuje na drogach krajowych w centralnej i wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego m.in. na dk 16 między Olsztynem a Ełkien, na dk 53 między Olsztynem a Pasymiem oraz dk 63 między Giżyckiem a Orzyszem.
W całym regionie na drogach krajowych pracuje 56 jednostek sprzętu odśnieżnego i przeciwgołoledziowego.
Obecnie opady śniegu występują w całym województwie z mniejszym lub większym natężeniem z wyjątkiem Ostródy. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu w zachodniej i centralnej części województwa do wtorku. Padać będzie na zachodzie czyli w okolicach Elbląga i Ostródy oraz częściowo w centralnej części czyli Olsztyna i Szczytna.
W powiecie elbląskim prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80km/h, z północy.(PAP)
Komentarze