Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Śląskie: Konieczne zmiany w ustawodawstwie o publicznym transporcie zbiorowym

infotrans
24.02.2012 10:05
0 Komentarzy

W Sali Sejmu Śląskiego pod przewodnictwem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka odbyły się konsultacje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.
Obowiązująca obecnie ustawa z grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym nie dopuszcza zawierania porozumień gmin ze związkiem komunalnym, a wątpliwości budzi także dopuszczalność zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy gminą wchodzącą w skład związku komunalnego a inną gminą.
W celu rozwiązania tych problemów konieczna jest nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, w taki sposób, aby: związki międzygminne mogły zawierać porozumienia ze związkami międzygminnymi, a organizatorem byłby związek, któremu przekazano organizację transportu na określonym obszarze lub liniach komunikacyjnych;związki międzygminne mogły zawierać porozumienia z gminą, która nie jest jego członkiem, a organizatorem byłby związek międzygminny albo ta gmina;gmina, która nie jest członkiem związku, a powierzone zadanie wykonywałby ten związek międzygminny albo ta gmina.
Dlatego wojewoda śląski i marszałek województwa śląskiego powołali zespół prawników i praktyków, by opracował projekt nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym. Dziś został on przedstawiony posłom, samorządowcom i przedstawicielom związków komunikacyjnych do konsultacji.
Autorzy projektu zaproponowali utworzenie nowej formuły współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie organizacji i zarządzania publicznym transportem zbiorowym i wprowadzenie pojęcia „porozumienia transportowego”. Przedmiotem porozumień transportowych mogło by być tylko pełnienie funkcji organizatora publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej lub liniach komunikacyjnych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, z wyłączeniem organizowania i zarządzania tym transportem w granicach poszczególnych jednostek. Porozumienia transportowe mogłyby zawierać: gmina ze związkiem komunalnym, gmina, która nie jest członkiem związku międzygminnego z gminą będą członkiem związku, a także związki komunalne między sobą. Przystąpienie do porozumienia transportowego byłoby możliwe nawet bez partycypacji finansowej, ponieważ treść każdego porozumienia transportowego swobodnie określałaby zasady finansowania zadań.

Komentarze